powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Grabie (narzędzie) (6520 views - Nature & Plants)

Grabie – narzędzie ręczne, stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie, występujące w kilku różnych odmianach i wykonaniach: Grabie drewniane, stosowane w rolnictwie do prac żniwnych oraz łąkowych. Wykonane z drewnianej beleczki o przekroju kwadratowym ok. 25 x 25 mm i długości 600–700 mm. W wywiercone otwory w odstępach ok. 40 mm wciśnięte są zęby wykonane w postaci wydłużonych ściętych stożków średnicy 8–10 mm i długości zależnej od przeznaczenia, wykonanych z twardego drewna drzew liściastych np. grab lub buk. Do prac łąkowych długość zębów wynosiła 70–80 mm, do prac żniwnych 100–120 mm. Beleczka z zębami osadzona jest na stylisku długości 190–210 cm, wykonanym z cienkiego, okorowanego pnia młodego drzewka o średnicy ok. 25 mm. Zęby są przystosowane do stosunkowo łatwej wymiany w warunkach polowych. Istnieją konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych, lecz nie upowszechniły się. Grabie metalowe, stosowane w ogrodnictwie do rozdrabniania gleby, wykonywane są w postaci wykroju z grubej (4–6 mm) blachy stalowej. Jest to listwa o wymiarach 80 x 400–500 mm, z jednej strony tej listwy wycięte są zęby na głębokość 50–70 mm. Na środku listwy zamocowana jest stożkowa tulejka, służąca do mocowania drewnianego styliska. Miotło-grabie, stosowane w ogrodnictwie do grabienia liści. Wykonane ze sprężystych, stalowych prętów o średnicy 4 mm i długości ok. 500 mm, zamocowanych z jednej strony na metalowym stylisku, z drugiej rozchylone tworzą wachlarz długich sprężystych zębów. Spotyka się wykonania z regulacją odstępów między zębami oraz wykonania uproszczone, gdzie zamiast prętów do wykonania zębów, zastosowano cienkie sprężyste płaskowniki. Istnieją też grabie zmechanizowane, konne lub ciągnikowe, przeznaczone głównie do prac rolniczych, a także miniaturowe grabie (grabki) będące popularną zabawką dziecięcą.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Grabie (narzędzie)

Grabie (narzędzie)

Grabie (narzędzie)
Ten artykuł dotyczy narzędzia. Zobacz też: inne znaczenia.

Grabienarzędzie ręczne, stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie, występujące w kilku różnych odmianach i wykonaniach:

  • Grabie drewniane, stosowane w rolnictwie do prac żniwnych oraz łąkowych. Wykonane z drewnianej beleczki o przekroju kwadratowym ok. 25 x 25 mm i długości 600–700 mm. W wywiercone otwory w odstępach ok. 40 mm wciśnięte są zęby wykonane w postaci wydłużonych ściętych stożków średnicy 8–10 mm i długości zależnej od przeznaczenia, wykonanych z twardego drewna drzew liściastych np. grab lub buk. Do prac łąkowych długość zębów wynosiła 70–80 mm, do prac żniwnych 100–120 mm. Beleczka z zębami osadzona jest na stylisku długości 190–210 cm, wykonanym z cienkiego, okorowanego pnia młodego drzewka o średnicy ok. 25 mm. Zęby są przystosowane do stosunkowo łatwej wymiany w warunkach polowych. Istnieją konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych, lecz nie upowszechniły się.
  • Grabie metalowe, stosowane w ogrodnictwie do rozdrabniania gleby, wykonywane są w postaci wykroju z grubej (4–6 mm) blachy stalowej. Jest to listwa o wymiarach 80 x 400–500 mm, z jednej strony tej listwy wycięte są zęby na głębokość 50–70 mm. Na środku listwy zamocowana jest stożkowa tulejka, służąca do mocowania drewnianego styliska.
  • Miotło-grabie, stosowane w ogrodnictwie do grabienia liści. Wykonane ze sprężystych, stalowych prętów o średnicy 4 mm i długości ok. 500 mm, zamocowanych z jednej strony na metalowym stylisku, z drugiej rozchylone tworzą wachlarz długich sprężystych zębów. Spotyka się wykonania z regulacją odstępów między zębami oraz wykonania uproszczone, gdzie zamiast prętów do wykonania zębów, zastosowano cienkie sprężyste płaskowniki.

Istnieją też grabie zmechanizowane, konne lub ciągnikowe, przeznaczone głównie do prac rolniczych, a także miniaturowe grabie (grabki) będące popularną zabawką dziecięcą.This article uses material from the Wikipedia article "Grabie (narzędzie)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Nature & Plants

3d,model,rendering,library,tree,bush,flower,landscape,design,architecure,plant