powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Flaga Ukrainy (12242 views - Countries & Continents)

Flaga Ukrainy – jeden z symboli państwowych Ukrainy. Jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski i żółty. Kolor błękitny, nawiązujący do barwy nieba, interpretowano jako symbol pokoju, a żółty, kolor zboża, jako symbol bogactwa ziemi.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy
Flaga Ukrainy
derżawnyj prapor Ukrajiny
державний прапор України

Flaga Ukrainy
Informacje
W użyciu
Proporcje 2:3
Wprowadzona 28 stycznia 1992 r.
Opis flagi Dwa pasy poziome, błękitny i żółty.
Warianty

Bandera wojenna Ukrainy
Historyczne wersje flagi Ukrainy
Flaga Hetmańszczyzny
Alternatywny wariant flagi Ukraińskiej Republiki Ludowej, używany paralelnie z tradycyjną flagą w 1917 r.

Flaga Ukrainy – jeden z symboli państwowych Ukrainy. Jest prostokątem podzielonym na dwa poziome pasy: niebieski i żółty. Kolor błękitny, nawiązujący do barwy nieba, interpretowano jako symbol pokoju, a żółty, kolor zboża, jako symbol bogactwa ziemi.

Historia

Od średniowiecza do XIX w.

Barwy państwowe Ukrainy pochodzą z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego, w którym żółty lew umieszczony był na ciemnoniebieskiej tarczy. Barwy te zostały najprawdopodobniej nadane przez Władysława Opolczyka, księcia opolskiego który otrzymał stanowisko namiestnika z rąk węgierskich na Rusi Halickiej. Pod żółto-niebieskim sztandarem z wizerunkiem lwa wspinającego się na skałę walczył pułk ziemi lwowskiej w bitwie pod Grunwaldem.

Flaga Księstwa Ruskiego, istniejącego przez rok w latach 1658–1659, przedstawiała prostokątny płat tkaniny o barwach żółtych i niebieskich, zakończony dwoma trójkątnymi językami. W połowie wysokości flagi umieszczono czerwony krzyż kawalerski, zza którego świecą promienie słoneczne.

Istnieje również niepotwierdzona teoria, że żółto-niebieską flagę przywiózł na Ruś książę Władysław Opolczyk, który pod koniec XIV wieku był namiestnikiem na Rusi Halickiej. Faktem jest, że barwami Opola również są niebieski i żółty (a właściwie żółty i niebieski, gdyż kolejność barw jest odwrotna niż współczesna flaga ukraińska)[1].

XIX–XXI w.

Kiedy w XIX wieku dążono do odrodzenia narodowego, działacze ukraińscy przyjęli niebieski i żółty za swoje barwy, ale w nieustalonej kolejności.

Oficjalnie błękitno-żółtą flagę zatwierdzono w 1918 roku, jako flagę Ukraińskiej Republiki Ludowej i Hetmanatu. Istniejąca w początkach 1918 marionetkowa Ukraińska Ludowa Republika Rad włączyła małą flagę niebiesko-żółtą w narożnik czerwonego sztandaru.

Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, która wchodziła w skład Związku Radzieckiego odcięła się od kolorystyki tradycyjnej, a jej flaga nawiązywała do ideologii komunistycznej. Po II wojnie światowej niebiesko-żółta flaga, podobnie jak herb Ukrainy-tryzub była zakazana jako rzekomy symbol nacjonalizmu ukraińskiego.

W 1949 roku emigracyjna Ukraińska Rada Narodowa zdecydowała, że flaga Ukrainy będzie tradycyjnie złożona z barwy niebieskiej i żółtej, a u góry będzie kolor niebieski. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę 28 stycznia 1992 roku oficjalnie powrócono do niebiesko-żółtego sztandaru[2]. Techniczne szczegóły barw reguluje dokument DSTU 4512:2006[3][4].

System Oznaczenia Barw Błękit (lazur) Barwa złota (złoto)
Pantone Pantone Coated 2935 C[4] Pantone Coated Yellow 012 C[4]
RAL 5019 Capri blue 1023 Traffic yellow
RGB 0, 87, 184[5] 255, 215, 0[6]
CMYK 100, 52, 0, 0[5] 0, 2, 98, 0[6]
HEX #0057b8[5] #ffd700[6]
Websafe #0066cc #ffcc00

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Flaga Ukrainy", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Countries & Continents

3D,cad,europe,americas,apac,emea,asia,australia,africa,