powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Pogoda (9862 views - Nature & Plants)

Pogoda – stan atmosfery w danym miejscu i czasie; w szerszym ujęciu – warunki meteorologiczne na danym obszarze. Ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim (przynajmniej 30 lat) określany jest jako klimat. O ile nie jest podane inaczej termin pogoda jest rozumiany jako pogoda na Ziemi. Jej stan określają składniki pogody (czyli fizyczne właściwości troposfery): temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność, natężenie promieniowania słonecznego (insolacja) prędkość i kierunek wiatru, zachmurzenie i rodzaj chmur, opady i osady atmosferyczne – ich rodzaj i wielkość, zjawiska atmosferyczne np. burze, czasami podaje się także stężenie alergenów w powietrzu.Badaniem zjawisk pogodowych zajmuje się meteorologia, ich przewidywaniem dział meteorologii – synoptyka. Dane meteorologiczne zbierane są przez stacje meteorologiczne. W Polsce sieć tych stacji obsługiwana jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Pogoda

Pogoda

Ten artykuł dotyczy zjawisk atmosferycznych. Zobacz też: słowiańskie bóstwo Pogoda.

Pogoda – stan atmosfery w danym miejscu i czasie[1]; w szerszym ujęciu – warunki meteorologiczne na danym obszarze. Ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim (przynajmniej 30 lat) określany jest jako klimat. O ile nie jest podane inaczej termin pogoda jest rozumiany jako pogoda na Ziemi.

Jej stan określają składniki pogody (czyli fizyczne właściwości troposfery)[2]:

Badaniem zjawisk pogodowych zajmuje się meteorologia, ich przewidywaniem dział meteorologii – synoptyka. Dane meteorologiczne zbierane są przez stacje meteorologiczne. W Polsce sieć tych stacji obsługiwana jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda poza Ziemią

Pojęcie pogody stosowane jest także do zjawisk zachodzących na innych ciałach niebieskich, np. na Słońcu[3] czy Jowiszu[4].

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Pogoda", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Nature & Plants

3d,model,rendering,library,tree,bush,flower,landscape,design,architecure,plant