powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Klucz szwedzki (3508 views - Tooling)

Klucz szwedzki – rodzaj klucza nastawnego, w którym zakres rozwartości szczęk regulowany jest płynnie. Klucz używany jest do prac hydraulicznych. Regulacja wstępnej rozwartości szczęk roboczych klucza odbywa się poprzez pokręcanie nakrętki umieszczonej na jednym ramieniu dźwigni. Uchwycenie elementu wkręcanego odbywa się poprzez dociśnięcie obu ramion rękojeści klucza do siebie. Jest on przystosowany do chwytania elementów o kształcie walcowym np. rur. Trwałe ich mocowanie zapewniają niesymetryczne nacięcia szczęk i odpowiednia geometria dźwigni dodatkowo wzmacniająca zacisk w przypadku prawidłowego kierunku obrotu. Dlatego przy odkręcaniu należy odpowiednio zmienić kierunek obrotu klucza. W Polsce jako klucz szwedzki znany jest także klucz nastawny do śrub, w którym rozstaw szczęk regulowany jest przekładnią ślimakową, chociaż właściwą nazwą jest klucz nastawny, czasem używana jest klucz angielski. Jego wynalazcą jest szwedzki wynalazca Johan Petter Johansson, który go opatentował w 1888 roku. Nadał mu nazwę „żelazna ręka", a w Polsce znany jako klucz szwedzki.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Klucz szwedzki

Klucz szwedzki

Klucz szwedzki

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Photography by User: MrX).

Klucz szwedzki – rodzaj klucza nastawnego, w którym zakres rozwartości szczęk regulowany jest płynnie. Klucz używany jest do prac hydraulicznych. Regulacja wstępnej rozwartości szczęk roboczych klucza odbywa się poprzez pokręcanie nakrętki umieszczonej na jednym ramieniu dźwigni. Uchwycenie elementu wkręcanego odbywa się poprzez dociśnięcie obu ramion rękojeści klucza do siebie. Jest on przystosowany do chwytania elementów o kształcie walcowym np. rur. Trwałe ich mocowanie zapewniają niesymetryczne nacięcia szczęk i odpowiednia geometria dźwigni dodatkowo wzmacniająca zacisk w przypadku prawidłowego kierunku obrotu. Dlatego przy odkręcaniu należy odpowiednio zmienić kierunek obrotu klucza[1].

W Polsce jako klucz szwedzki znany jest także klucz nastawny do śrub, w którym rozstaw szczęk regulowany jest przekładnią ślimakową, chociaż właściwą nazwą jest klucz nastawny, czasem używana jest klucz angielski.

Jego wynalazcą jest szwedzki wynalazca Johan Petter Johansson, który go opatentował w 1888 roku. Nadał mu nazwę „żelazna ręka", a w Polsce znany jako klucz szwedzki[2].

  1. M., Klucz nastawny, czyli francuz w domu, M jak Mrówka, 22 czerwca 2015 [dostęp 2019-02-15] (pol.).
  2. Bahco Warszawa, Hanmar [dostęp 2019-02-15] (pol.).


This article uses material from the Wikipedia article "Klucz szwedzki", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Tooling

tooling,tool,drill,cam,manufacturing