powered by CADENAS

Social Share

General Electric (14799 views - Manufacturer & Supplier)

General Electric (GE) – amerykański konglomerat z siedzibą w Fairfield działający między innymi w branżach produkcji maszyn i sprzętu, produkcji energii, ropy naftowej i wielu innych. W roku 2014 GE zajęła 27 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 500 magazynu Fortune. W 2014 spółka zajęła siódme miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie czasopisma Forbes. GE jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE).
Go to Article

General Electric

General Electric

General Electric
General Electric

GE Building w Nowym Jorku
Forma prawna spółka publiczna
Data założenia 11 stycznia 1892
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Fairfield
Ważni pracownicy Jeffrey R. Immelt (Prezes i CEO)
Zatrudnienie 305 000 (2014)[1]
Przychody 148,589 mld USD (2014)[1]
Zysk netto 15,233 mld USD (2014)[1]
Aktywa 648,349 mld USD (2014)[1]
Kapitał zakładowy 136,833 mld USD (2014)[1]
Giełda NYSE
Symbol akcji GE
brak współrzędnych
Strona internetowa

General Electric (GE) – amerykański konglomerat z siedzibą w Fairfield działający między innymi w branżach produkcji maszyn i sprzętu, produkcji energii, ropy naftowej i wielu innych. W roku 2014 GE zajęła 27 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 500 magazynu Fortune[2]. W 2014 spółka zajęła siódme miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie czasopisma Forbes[3]. GE jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE).

Historia

General Electric powstał oficjalnie 11 stycznia 1892 poprzez połączenie dwóch przedsiębiorstw: Edison Electric Light Company zarządzanego przez Thomasa A. Edisona i Thomson-Houston Company zarządzanego przez Charlesa A. Coffina. Oba przedsiębiorstwa razem posiadały większość kluczowych w tym czasie patentów w dziedzinie produkcji i wykorzystywania prądu elektrycznego, co na długie lata zapewniło im dominującą pozycję na rynku w USA. Początkowo przedsiębiorstwo koncentrowało swoją działalność w branżach związanych z prądem – od budowy elektrowni i linii wysokiego napięcia po produkcję odkurzaczy i lodówek.

W laboratoriach General Electric powstało szereg wynalazków, między innymi lodówka, żarówka, gramofon, prądnica prądu stałego, turbina parowa, silnik prądu stałego, opracowano też metody syntezy polietylenu i silikonu.

Współczesność

W 2015 roku General Electric działa w kilkunastu branżach, takich jak:

 • energetyka – konwencjonalna i atomowa;
 • aparatura pomiarowa – przemysłowa i medyczna;
 • przemysł lotniczy – produkcja silników lotniczych i kredytowanie produkcji samolotów;
 • przemysł kosmiczny – produkcja silników rakietowych i podzespołów dla NASA;
 • przemysł AGD – produkcja lodówek, odkurzaczy itp. (głównie na rynek amerykański);
 • przemysł chemiczny – produkcja tworzyw sztucznych;
 • sprzęt medyczny – badania i produkcja aparatury diagnostycznej (RTG, ramiona C, tomografy komputerowe, MRI, PET, ultrasonografy USG/UKG, aparaty EKG, testy wysiłkowe EKG), produkcja aparatury monitorującej funkcje życiowe (kardiomonitory, monitory wieloparametrowe), aparatów do znieczulania ogólnego i respiratorów oraz inkubatorów stosowanych w terapii noworodka;
 • bankowość – zarówno dla biznesu, jak i dla osób fizycznych; w zakresie bankowości biznesowej specjalizuje się w kredytowaniu produkcji powiązanej z interesami kapitałowymi całego GE – takimi jak np. finansowanie zakupów samolotów pod warunkiem, że będą w nich zamontowane silniki GE, co jest czasami krytykowane jako forma monopolizowania rynków; w zakresie bankowości dla ludności specjalizuje się w udzielaniu kredytów gotówkowych, kredytów ratalnych, kredytów samochodowych, hipotecznych, oraz wydawaniu kart płatniczych; w niektórych krajach (np. Czechy, Niemcy, Węgry), zajmuje się również prowadzeniem rachunków bankowych i aktywnie sprzedaje produkty depozytowe i inwestycyjne.
 • film – GE jest właścicielem NBCUniversal;
 • transport kolejowy – np. modernizacja silników dla spalinowozów ST40.

General Electric w Polsce

W 1995 GE weszło na polski rynek usług bankowych kupując Solidarność Chase D.T. Bank i tworząc GE Capital Bank, specjalizujący się w finansowaniu sprzedaży ratalnej, pożyczkach gotówkowych i kredytach samochodowych. W 1998 kupiono dodatkowo Polsko-Amerykański Bank Hipoteczny S.A., który specjalizował się w udzielaniu kredytów mieszkaniowych klientom indywidualnym. W 1999 ten drugi bank zmienił nazwę na GE Bank Mieszkaniowy S.A. W 2003 bank ten zajmował trzecią pozycję pod względem wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w Polsce. Na przełomie 2004/2005 w wyniku połączenia GE Capital Banku z GE Bankiem Mieszkaniowym powstał GE Money Bank S.A. z centralą w Gdańsku. Inicjatywa ta była konsekwencją realizacji globalnej strategii korporacji General Electric w zakresie upraszczania jej struktury organizacyjnej.

W sierpniu 2007 GE Money podpisało porozumienie z bankiem Unicredit dot. nabycia ok. 66% akcji Banku BPH i 49,9% akcji BPH TFI. Transakcja, zrealizowana w czerwcu 2008, wpisuje się w strategię GE Money inwestowania i ekspansji na głównych strategicznych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej o wysokiej dynamice i dobrych perspektywach rozwoju, takich jak Polska. Ma również przyspieszyć transformację GE Money w kierunku bankowości uniwersalnej na rynku polskim. 1 stycznia 2010 doszło do fuzji GE Money Banku S.A. oraz Banku BPH S.A.

Oprócz działalność bankowej, GE prowadzi też w Polsce sprzedaż swoich produktów (sprzęt RTV-AGD, chemia budowlana i kosmetyczna, urządzenia medyczne, urządzenia elektryczne dla przemysłu) oraz inwestycje w przemysł maszynowy, elektryczny i badania naukowe. Posiada trzy fabryki GE Power Controls (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwa zakłady GE Aviation (w Dzierżoniowie i w Bielsku-Białej) oraz Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center) w Warszawie, które w 107 zatrudniało ok. 1800 inżynierów[4]. W 2013 roku GE Healthcare otworzyło Centrum Doskonałości IT w Krakowie. GE zatrudnia w Polsce około 10 tys. osób.

Od listopada 2013 r. prezesem GE w Polsce i krajach bałtyckich jest Beata Stelmach.

W 2010 firma General Electric Polska i Instytut Lotnictwa stworzyły stypendium naukowe im. Justyny Moniuszko, która zginęła w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku, przeznaczone dla najlepszych studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej[5].

Prowadzony przez GE Foundation program stypendialny Scholar-Leaders został wprowadzony w Polsce w 2003 r. Instytucją, która bezpośrednio zarządza programem, jest Institute of International Education.

W 2015 roku GE zakupiło koncern Alstom, przejmując między innymi zakłady w Elblągu produkujące turbiny i elementy stalowe wielkogabarytowe, w tym przęsła mostów[6].

Kontrowersje wokół przedsiębiorstwa

GE zdaniem wielu ruchów ekologicznych był jednym z największych trucicieli środowiska w USA. Od lat 30. XX w. przedsiębiorstwo produkowało w stanie Nowy Jork transformatory, używając skrajnie toksycznych związków PCB produkowanych przez Monsanto w Anniston w Alabamie. GE wyrzucił do rzeki Hudson tysiące ton PCB.

 1. a b c d e GE 2014 Annual Report (ang.). General Electric. [dostęp 2015-04-20].
 2. General Electric (ang.). Fortune. [dostęp 2015-04-20].
 3. The World’s Biggest Companies (ang.). forbes.com. [dostęp 2015-04-20].
 4. Who We Are. W: Engineering Design Center [on-line]. [dostęp 2017-03-27].
 5. Scholarship Program (pol.). edcpolska.pl. [dostęp 18 grudnia 2012].
 6. Info.elbląg.pl: Alstom w Elblągu przejdzie do historii. Od 1 października firmę przejmie General Electric. Co to oznacza dla elblążan?, Data dostępu 2016-11-13.

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "General Electric", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Manufacturer & Supplier

3D,supplier,distributor,manufacturer,B2B, purchase, procure, sourcing,e-procurement,buy,sell,products