powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Giro d’Italia (9395 views - Sports List)

Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Od 1909 Giro jest organizowane co roku – z wyjątkiem czasów pierwszej i II wojny światowej – w ciągu trzech majowych tygodni, na zmiennych trasach na terenie Włoch i krajów przyległych. Zdarzały się jednak wyścigi, kiedy trasa biegła nawet na terenie Belgii (także podczas Giro 2006), a jest to spowodowane dużą liczbą emigrantów włoskich na terenie tego kraju. Innym przykładem jest rok 2018 gdzie zaczynano w Izraelu. Trasa składa się zawsze z etapów płaskich, które są szansą dla sprinterów, etapów pośrednich, faworyzujących grupki uciekinierów, oraz etapów górskich, na których odbywa się rozstrzygnięcie całego wyścigu. Poza tym, mają miejsce dwa lub trzy etapy jazdy na czas.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Giro d’Italia

Giro d’Italia

Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Od 1909 Giro jest organizowane co roku – z wyjątkiem czasów pierwszej i II wojny światowej – w ciągu trzech majowych tygodni, na zmiennych trasach na terenie Włoch i krajów przyległych. Zdarzały się jednak wyścigi, kiedy trasa biegła nawet na terenie Belgii (także podczas Giro 2006), a jest to spowodowane dużą liczbą emigrantów włoskich na terenie tego kraju. Innym przykładem jest rok 2018 gdzie zaczynano w Izraelu.

Trasa składa się zawsze z etapów płaskich, które są szansą dla sprinterów, etapów pośrednich, faworyzujących grupki uciekinierów, oraz etapów górskich, na których odbywa się rozstrzygnięcie całego wyścigu. Poza tym, mają miejsce dwa lub trzy etapy jazdy na czas[1].

Koszulki i klasyfikacje

Podobnie jak w Tour de France, prowadzona jest generalna klasyfikacja. Prowadzący w klasyfikacji głównej jest liderem wyścigu i ma prawo noszenia tzw. Maglia rosa (różowa koszulka) – włoskiej odpowiedniczki maillot jaune. Kolor koszulki wziął się stąd, że La Gazzetta dello Sport, organizator i sponsor Giro, była drukowana na papierze koloru bladoróżowego. Lider klasyfikacji górskiej nosi koszulkę niebieską (Maglia azzurra), lider klasyfikacji punktowej – koszulkę koloru cyklamenowego a prowadzący w klasyfikacji młodzieżowej – podobnie jak w Tour de France białą koszulkę Maglia bianca[2].

Dawniej (w latach 1946-1951) prowadzona była klasyfikacja maglia nero (czarna koszulka), którą przyznawano ostatniemu kolarzowi w klasyfikacji generalnej. Organizatorzy postanowili przywrócić tę klasyfikację w roku 2008, jednak z powodu przepisów narzuconych przez UCI, ograniczających liczbę koszulek specjalnych do czterech, postanowiono „nagradzać” ostatniego kolarza czarnym numerem (numero nero) przypinanym do koszulki[3].

Rekordziści

Rekord wygranych łącznie pięciu Giro d’Italia dzierży trzech kolarzy: Włosi Alfredo Binda i Fausto Coppi, wygrywający w latach 1925–1933 i 1940–1953, oraz belgijski „Kanibal” Eddy Merckx, który zwyciężał tu w latach 1968–1974.

Najwięcej zwycięstw etapowych odniósł włoski sprinter Mario Cipollini, który w roku 2003 świętował swój 42. wygrany etap od 1989 roku. Pobił tym samym stary rekord 41 zwycięstw etapowych, należący do Alfredo Bindy. Dziewięcioma zwycięstwami w jednym roku może poszczycić się inny Włoch, Alessandro Petacchi, który dokonał tego w 2004 roku.

Najczęściej (9 razy) na finałowym podium stawał Felice Gimondi: trzykrotnie był zwycięzcą, dwa razy był drugi i cztery razy stawał na najniższym stopniu podium.

Wypadki śmiertelne

Pierwsze Trójki

Edycja Zwycięzca Drugi Trzeci
Giro d’Italia 2019 Richard Carapaz Vincenzo Nibali Primož Roglič
Giro d’Italia 2018 Chris Froome Tom Dumoulin Miguel Ángel López
Giro d’Italia 2017 Tom Dumoulin Nairo Quintana Vincenzo Nibali
Giro d’Italia 2016 Vincenzo Nibali Esteban Chaves Alejandro Valverde
Giro d’Italia 2015 Alberto Contador Fabio Aru Mikel Landa
Giro d’Italia 2014 Nairo Quintana Rigoberto Urán Fabio Aru
Giro d’Italia 2013 Vincenzo Nibali Rigoberto Urán Cadel Evans
Giro d’Italia 2012 Ryder Hesjedal Joaquim Rodríguez Thomas De Gendt
Giro d’Italia 2011 Michele Scarponi Vincenzo Nibali John Gadret
Giro d’Italia 2010 Ivan Basso David Arroyo Vincenzo Nibali
Giro d’Italia 2009 Dienis Mieńszow Danilo Di Luca Franco Pellizotti
Giro d’Italia 2008 Alberto Contador Riccardo Riccò Marzio Bruseghin
Giro d’Italia 2007 Danilo Di Luca Andy Schleck Eddy Mazzoleni
Giro d’Italia 2006 Ivan Basso José Enrique Gutiérrez Gilberto Simoni
Giro d’Italia 2005 Paolo Savoldelli Gilberto Simoni José Rujano
Giro d’Italia 2004 Damiano Cunego Serhij Honczar Gilberto Simoni
Giro d’Italia 2003 Gilberto Simoni Stefano Garzelli Jarosław Popowycz
Giro d’Italia 2002 Paolo Savoldelli Tyler Hamilton Pietro Caucchioli
Giro d’Italia 2001 Gilberto Simoni Abraham Olano Unai Osa
Giro d’Italia 2000 Stefano Garzelli Francesco Casagrande Gilberto Simoni
Giro d’Italia 1999 Ivan Gotti Paolo Savoldelli Gilberto Simoni
Giro d’Italia 1998 Marco Pantani Pawieł Tonkow Giuseppe Guerini
Giro d’Italia 1997 Ivan Gotti Pawieł Tonkow Giuseppe Guerini
Giro d’Italia 1996 Pawieł Tonkow Enrico Zaina Abraham Olano
Giro d’Italia 1995 Tony Rominger Jewgienij Bierzin Pēteris Ugrjumovs
Giro d’Italia 1994 Jewgienij Bierzin Marco Pantani Miguel Indurain
Giro d’Italia 1993 Miguel Indurain Pēteris Ugrjumovs Claudio Chiappucci
Giro d’Italia 1992 Miguel Indurain Claudio Chiappucci Franco Chioccioli
Giro d’Italia 1991 Franco Chioccioli Claudio Chiappucci Massimiliano Lelli
Giro d’Italia 1990 Gianni Bugno Charly Mottet Marco Giovannetti
Giro d’Italia 1989 Laurent Fignon Flavio Giupponi Andy Hampsten
Giro d’Italia 1988 Andy Hampsten Erik Breukink Urs Zimmermann
Giro d’Italia 1987 Stephen Roche Robert Millar Erik Breukink
Giro d’Italia 1986 Roberto Visentini Giuseppe Saronni Francesco Moser
Giro d’Italia 1985 Bernard Hinault Francesco Moser Greg LeMond
Giro d’Italia 1984 Francesco Moser Laurent Fignon Moreno Argentin
Giro d’Italia 1983 Giuseppe Saronni Roberto Visentini Alberto Fernández
Giro d’Italia 1982 Bernard Hinault Tommy Prim Silvano Contini
Giro d’Italia 1981 Giovanni Battaglin Tommy Prim Giuseppe Saronni
Giro d’Italia 1980 Bernard Hinault Wladimiro Panizza Giovanni Battaglin
Giro d’Italia 1979 Giuseppe Saronni Francesco Moser Bernt Johansson
Giro d’Italia 1978 Johan De Muynck Gianbattista Baronchelli Francesco Moser
Giro d’Italia 1977 Michel Pollentier Francesco Moser Gianbattista Baronchelli
Giro d’Italia 1976 Felice Gimondi Johan De Muynck Fausto Bertoglio
Giro d’Italia 1975 Fausto Bertoglio Francisco Galdós Felice Gimondi
Giro d’Italia 1974 Eddy Merckx Gianbattista Baronchelli Felice Gimondi
Giro d’Italia 1973 Eddy Merckx Felice Gimondi Giovanni Battaglin
Giro d’Italia 1972 Eddy Merckx José Manuel Fuente Francisco Galdós
Giro d’Italia 1971 Gösta Pettersson Herman Van Springel Ugo Colombo
Giro d’Italia 1970 Eddy Merckx Felice Gimondi Martin Van Den Bossche
Giro d’Italia 1969 Felice Gimondi Claudio Michelotto Italo Zilioli
Giro d’Italia 1968 Eddy Merckx Vittorio Adorni Felice Gimondi
Giro d’Italia 1967 Felice Gimondi Franco Balmamion Jacques Anquetil
Giro d’Italia 1966 Gianni Motta Italo Zilioli Jacques Anquetil
Giro d’Italia 1965 Vittorio Adorni Italo Zilioli Felice Gimondi
Giro d’Italia 1964 Jacques Anquetil Italo Zilioli Guido de Rosso
Giro d’Italia 1963 Franco Balmamion Vittorio Adorni Giorgio Zancanaro
Giro d’Italia 1962 Franco Balmamion Imerio Massignan Nino Defilippis
Giro d’Italia 1961 Arnaldo Pambianco Jacques Anquetil Antonio Suárez
Giro d’Italia 1960 Jacques Anquetil Gastone Nencini Charly Gaul
Giro d’Italia 1959 Charly Gaul Jacques Anquetil Diego Ronchini
Giro d’Italia 1958 Ercole Baldini Jean Brankart Charly Gaul
Giro d’Italia 1957 Gastone Nencini Louison Bobet Ercole Baldini
Giro d’Italia 1956 Charly Gaul Fiorenzo Magni Agostino Coletto
Giro d’Italia 1955 Fiorenzo Magni Fausto Coppi Gastone Nencini
Giro d’Italia 1954 Carlo Clerici Hugo Koblet Nino Assirelli
Giro d’Italia 1953 Fausto Coppi Hugo Koblet Pasquale Fornara
Giro d’Italia 1952 Fausto Coppi Fiorenzo Magni Ferdi Kübler
Giro d’Italia 1951 Fiorenzo Magni Rik Van Steenbergen Ferdi Kübler
Giro d’Italia 1950 Hugo Koblet Gino Bartali Alfredo Martini
Giro d’Italia 1949 Fausto Coppi Gino Bartali Giordano Cottur
Giro d’Italia 1948 Fiorenzo Magni Ezio Cecchi Giordano Cottur
Giro d’Italia 1947 Fausto Coppi Gino Bartali Giulio Bresci
Giro d’Italia 1946 Gino Bartali Fausto Coppi Vito Ortelli
1941–1945
II wojna światowa
Giro d’Italia 1940 Fausto Coppi Enrico Mollo Giordano Cottur
Giro d’Italia 1939 Giovanni Valetti Gino Bartali Mario Vicini
Giro d’Italia 1938 Giovanni Valetti Ezio Cecchi Severino Canavesi
Giro d’Italia 1937 Gino Bartali Giovanni Valetti Enrico Mollo
Giro d’Italia 1936 Gino Bartali Giuseppe Olmo Severino Canavesi
Giro d’Italia 1935 Vasco Bergamaschi Giuseppe Martano Giuseppe Olmo
Giro d’Italia 1934 Learco Guerra Francesco Camusso Giovanni Cazzulani
Giro d’Italia 1933 Alfredo Binda Jef Demuysere Domenico Piemontesi
Giro d’Italia 1932 Antonio Pesenti Jef Demuysere Remo Bertoni
Giro d’Italia 1931 Francesco Camusso Luigi Giacobbe Luigi Marchisio
Giro d’Italia 1930 Luigi Marchisio Luigi Giacobbe Allegro Grandi
Giro d’Italia 1929 Alfredo Binda Domenico Piemontesi Leonida Frascarelli
Giro d’Italia 1928 Alfredo Binda Giuseppe Pancera Bartolomeo Aymo
Giro d’Italia 1927 Alfredo Binda Giovanni Brunero Antonio Negrini
Giro d’Italia 1926 Giovanni Brunero Alfredo Binda Arturo Bresciani
Giro d’Italia 1925 Alfredo Binda Costante Girardengo Giovanni Brunero
Giro d’Italia 1924 Giuseppe Enrici Federico Gay Angiolo Gabrielli
Giro d’Italia 1923 Costante Girardengo Giovanni Brunero Bartolomeo Aymo
Giro d’Italia 1922 Giovanni Brunero Bartolomeo Aymo Giuseppe Enrici
Giro d’Italia 1921 Giovanni Brunero Gaetano Belloni Bartolomeo Aymo
Giro d’Italia 1920 Gaetano Belloni Angelo Gremo Jean Alavoine
Giro d’Italia 1919 Costante Girardengo Gaetano Belloni Marcel Buysse
1915-1918
I wojna światowa
Giro d’Italia 1914 Alfonso Calzolari Pierino Albini Luigi Lucotti
Giro d’Italia 1913 Carlo Oriani Eberardo Pavesi Giuseppe Azzini
Giro d’Italia 1912 Atala Peugeot-Wolber Gerbi
Giro d’Italia 1911 Carlo Galetti Giovanni Rossignoli Giovanni Gerbi
Giro d’Italia 1910 Carlo Galetti Eberardo Pavesi Luigi Ganna
Giro d’Italia 1909 Luigi Ganna Carlo Galetti Giovanni Rossignoli

Zwycięzcy pozostałych klasyfikacji

Rok Górska Punktowa Młodzieżowa Drużynowa
2019 Giulio Ciccone Pascal Ackermann Miguel Ángel López Movistar Team
2018 Chris Froome Elia Viviani Miguel Ángel López Team Sky
2017 Mikel Landa Fernando Gaviria Bob Jungels Movistar Team
2016 Mikel Nieve Giacomo Nizzolo Bob Jungels Astana Pro Team
2015 Giovanni Visconti Giacomo Nizzolo Fabio Aru Astana Pro Team
2014 Julián Arredondo Nacer Bouhanni Nairo Quintana Ag2r-La Mondiale
2013 Stefano Pirazzi Mark Cavendish Carlos Betancur Team Sky
2012 Matteo Rabottini Joaquim Rodríguez Rigoberto Urán Lampre-ISD
2011 Stefano Garzelli Michele Scarponi Roman Kreuziger Astana Pro Team
2010 Matthew Lloyd Cadel Evans Richie Porte Liquigas-Doimo
2009 Stefano Garzelli Danilo Di Luca Kevin Seeldraeyers Astana Pro Team
2008 Emanuele Sella Daniele Bennati Riccardo Riccò CSF Group-Navigare
2007 Leonardo Piepoli Alessandro Petacchi Andy Schleck Saunier Duval-Prodir
2006 Juan Manuel Gárate Paolo Bettini Phonak
2005 José Rujano Paolo Bettini Liquigas-Bianchi
2004 Fabian Wegmann Alessandro Petacchi Saeco Macchine per Caffè
2003 Fredy González Gilberto Simoni Lampre-Merida
2002 Julio Alberto Pérez Mario Cipollini Alessio-Bianchi
2001 Fredy González Massimo Strazzer Alessio-Bianchi
2000 Francesco Casagrande Dmitrij Konyszew Mapei-Quick Step
1999 Chepe González Laurent Jalabert Vitalicio Seguros – Grupo Generali
1998 Marco Pantani Mariano Piccoli Mapei-Bricobi
1997 Chepe González Mario Cipollini Kelme-Costa Blanca
1996 Mariano Piccoli Fabrizio Guidi Carrera Jeans-Tassoni
1995 Mariano Piccoli Tony Rominger Gewiss-Ballan
1994 Pascal Richard Dżamolidin Abdużaparow Jewgienij Bierzin Carrera Jeans-Tassoni
1993 Claudio Chiappucci Adriano Baffi Pawieł Tonkow Lampre-Polti
1992 Claudio Chiappucci Mario Cipollini Pawieł Tonkow GB - MG Maglificio
1991 Iñaki Gastón Claudio Chiappucci Massimiliano Lelli Carrera Jeans-Tassoni
1990 Claudio Chiappucci Gianni Bugno Wołodomyr Pulnikow ONCE
1989 Luis Herrera Giovanni Fidanza Wołodomyr Pulnikow Fagor-MBK
1988 Andy Hampsten Johan van der Velde Stefano Tomasini Carrera Jeans-Vagabond
1987 Robert Millar Johan van der Velde Roberto Conti Panasonic-Isostar
1986 Pedro Muñoz Guido Bontempi Marco Giovannetti Supermercati Brianzoli
1985 José Luis Navarro Johan van der Velde Alberto Volpi Alpilatte-Cierre
1984 Laurent Fignon Urs Freuler Charly Mottet Renault-Elf
1983 Lucien Van Impe Giuseppe Saronni Franco Chioccioli Gemeaz Cusin
1982 Lucien Van Impe Francesco Moser Marco Groppo Bianchi-Piaggio
1981 Claudio Bortolotto Giuseppe Saronni Giuseppe Faraca Bianchi-Piaggio
1980 Claudio Bortolotto Giuseppe Saronni Tommy Prim Bianchi-Piaggio
1979 Claudio Bortolotto Giuseppe Saronni Silvano Contini SCIC
1978 Ueli Sutter Francesco Moser Roberto Visentini Bianchi-Faema
1977 Faustino Fernández Francesco Moser Mario Beccia Flandria
1976 Andrés Oliva Francesco Moser Alfio Vandi Brooklyn
1975 Andrés Oliva
Francisco Galdós
Roger De Vlaeminck Brooklyn
1974 José Manuel Fuente Roger De Vlaeminck Kas-Kaskol
1973 José Manuel Fuente Eddy Merckx Molteni
1972 José Manuel Fuente Roger De Vlaeminck Molteni
1971 José Manuel Fuente Franco Bitossi Molteni
1970 Martin Vandenbossche Franco Bitossi Faemino
1969 Claudio Michelotto Franco Bitossi Faema
1968 Eddy Merckx Eddy Merckx Faema
1967 Aurelio González Dino Zandegù Kas
1966 Franco Bitossi Gianni Motta Molteni
1965 Franco Bitossi Salvarani
1964 Franco Bitossi Saint-Raphaël-Gitane-Dunlop
1963 Vito Taccone Carpano
1962 Angelino Soler Faema
1961 Vito Taccone Faema
1960 Jacques Anquetil Ignis
1959 Charly Gaul Atala-Pirelli-Lygie
1958 Jean Brankart Carpano
1957 Raphaël Géminiani Legnano
1956 Charly Gaul
Federico Bahamontes
Atala
1955 Gastone Nencini Atala
1954 Fausto Coppi Girardengo
1953 Pasquale Fornara Ganna
1952 Raphaël Géminiani Bianchi-Pirelli
1951 Louison Bobet Taurea
1950 Hugo Koblet Fréjus
1949 Fausto Coppi Wilier Triestina
1948 Fausto Coppi Wilier Triestina
1947 Gino Bartali Welter
1946 Gino Bartali Legnano
1941–1945
II wojna światowa
1940 Gino Bartali Gloria
1939 Gino Bartali Fréjus
1938 Giovanni Valetti Gloria-Ambrosiana
1937 Gino Bartali Fréjus
1936 Gino Bartali Legnano
1935 Gino Bartali Fréjus
1934 Remo Bertoni Gloria
1933 Alfredo Binda Legnano
1932 Legnano
1931 Legnano
1930 Bianchi-Pirelli
1929 Legnano
1928 Legnano
1927 Legnano
1926 Legnano
1925 Legnano
1924 ?
1923 Legnano
1922 Legnano
1921 Bianchi-Dunlop
1920 Bianchi-Pirelli
1919 Stucchi-Dunlop
1915-1918
I wojna światowa
1914 Stucchi-Dunlop
1913 Maino
1912 Atala-Dunlop
1911 Bianchi
1910 Atala-Continental
1909 Atala-Dunlop
  1. Podczas Giro d’Italia 2008 miały miejsce 4 jazdy na czas (w tym jedna drużynowa)
  2. Biała koszulka powróciła do Giro w roku 2007, wcześniej istniejąc przez 3 lata (1992-1994) Maglia bianca returns to Giro d’Italia, cyclingnews.com, 4 grudnia 2006
  3. Zdobywcami czarnej koszulki byli: Luigi Malabrocca (1946–1947), Aldo Bini (1948), Sante Carollo (1949), Mario Gestri (1950) and Giovanni Pinarello (1951). The maglia nera returns as a number, cyclingnews.com, 23 stycznia 2007

Linki zewnętrzne



This article uses material from the Wikipedia article "Giro d’Italia", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Sports List

Air sports
• Aerobatics
• Air racing
• Cluster ballooning
• Hopper ballooning

Wingsuit flying
• Gliding
• Hang gliding
• Powered hang glider
• Human powered aircraft
• Model aircraft
• Parachuting
• Banzai skydiving
• BASE jumping
• Skydiving
• Skysurfing
• Wingsuit flying
• Paragliding
• Powered paragliding
• Paramotoring
• Ultralight aviation

Archery
• Field archery
• Flight archery
• Gungdo
• Indoor archery
• Kyūdō
• Popinjay
• Target archery

Ball-over-net games
• Badminton
• Ball badminton
• Biribol
• Bossaball
• Fistball
• Footbag net
• Football tennis
• Footvolley
• Hooverball
• Jianzi
• Padel
• Peteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Sepak takraw
• Sipa
• Throwball
• Volleyball
• Beach volleyball
• Water volleyball
• Paralympic volleyball
• Wallyball
• Ringo


Basketball family
• Basketball
• Beach basketball
• Deaf basketball
• Streetball
• Water basketball
• Wheelchair basketball
• Cestoball
• Korfball
• Netball
• Fastnet
• Indoor netball
• Ringball
• Slamball

Bat-and-ball (safe haven)
• Baseball
• Softball
• Slow pitch
• Fast-pitch softball
• 16-inch softball
• Bat and trap
• British baseball – four posts
• Brännboll – four bases
• Corkball – four bases (no base-running)
• Cricket – two creases
• Indoor cricket
• Limited overs cricket
• One Day International
• Test cricket
• Twenty20
• Danish longball
• Kickball
• Kilikiti
• Lapta – two salos (bases)
• The Massachusetts Game – four bases
• Matball
• Oina
• Old cat – variable
• Over-the-line – qv
• Palant
• Pesäpallo – four bases
• Punchball
• Rounders – four bases or posts
• Scrub baseball – four bases (not a team game per se)
• Stickball – variable
• Stool ball – two stools
• Tee-ball
• Town ball – variable
• Vigoro – two wickets
• Wireball
• Wiffleball

Baton twirling
• Baton twirling

Acro sports
• Ballet
• Dancing
• Cheerleading
• Gymnastics

Performance sports
• Drum corps
• Marching band

Board sports

• Skateboarding
• Scootering
• Casterboarding
• Freeboard (skateboard)
• Longboarding
• Streetboarding
• Skysurfing
• Streetluge
• Snowboarding
• Mountainboarding
• Sandboarding
• Snowkiting
• Surfing
• Wakesurfing
• Bodyboarding
• Riverboarding
• Skimboarding
• Windsurfing
• Wakeboarding
• Kneeboarding
• Paddleboarding

Catch games
• Dodgeball
• Ga-ga
• Keep away
• Kin-Ball
• Newcomb ball
• Quidditch
• Rundown (a.k.a. Pickle)
• Yukigassen

Climbing

• Abseiling
• Aid climbing
• Ice climbing
• Mixed climbing
• Mountaineering
• Rock climbing
• Bouldering
• Deep-water soloing
• Sport climbing
• Traditional climbing
• Other
• Canyoning (Canyoneering)
• Coasteering
• Hiking
• Rope climbing
• Pole climbing

Cycling

• Artistic cycling
• BMX
• Cyclo-cross
• Cross-country mountain biking
• Cycle polo
• Cycle speedway
• Downhill mountain biking
• Dirt jumping
• Enduro mountain biking
• Freestyle BMX
• Hardcourt Bike Polo
• Road bicycle racing
• Track cycling
• Underwater cycling

Skibob
• Skibobbing

Unicycle

• Mountain unicycling
• Unicycling
• Unicycle basketball
• Unicycle hockey
• Unicycle trials
Combat sports: wrestling and martial arts
• Aiki-jūjutsu
• Aikido
• Jujutsu
• Judo
• Brazilian jiu-jitsu
• Sambo (martial art)
• Sumo
• Wrestling
• Amateur wrestling
• Greco-Roman wrestling
• Freestyle wrestling
• Folk wrestling
• Boli Khela
• Collar-and-elbow
• Cornish wrestling
• Dumog
• Glima
• Gouren
• Kurash
• Lancashire wrestling
• Catch wrestling
• Malla-yuddha
• Mongolian wrestling
• Pehlwani
• Professional wrestling
• Schwingen
• Shuai jiao
• Ssireum
• Varzesh-e Pahlavani
• Yağlı Güreş
• Greek wrestling

Striking

• Choi Kwang-Do
• Cockfighting
• Boxing
• Bokator
• Capoeira
• Fujian White Crane
• Karate
• Kenpō
• Kickboxing
• Lethwei
• Muay Thai
• Pradal serey
• Sanshou
• Savate
• Shaolin Kung Fu
• Sikaran
• Silat
• Subak
• Taekkyeon
• Taekwondo
• Taidō
• Tang Soo Do
• Wing Chun
• Zui quan

Mixed or hybrid
• Baguazhang
• Bando
• Bartitsu
• Bujinkan
• Hapkido
• Hwa Rang Do
• Jeet Kune Do
• Kajukenbo
• Kalaripayattu
• Krav Maga
• Kuk Sool Won
• Marine Corps Martial Arts Program
• Mixed martial arts
• Northern Praying Mantis
• Ninjutsu
• Pankration
• Pencak Silat
• Sanshou
• Shidōkan Karate
• Shōrin-ryū Shidōkan
• Shoot boxing
• Shootfighting
• Shorinji Kempo
• Systema
• T'ai chi ch'uan
• Vajra-mushti
• Vale tudo
• Vovinam
• Xing Yi Quan
• Zen Bu Kan Kempo

Weapons
• Axe throwing
• Battōjutsu
• Boffer fighting
• Eskrima
• Egyptian stick fencing
• Fencing
• Gatka
• Hojōjutsu
• Iaidō
• Iaijutsu
• Jōdō
• Jogo do pau
• Jūkendō
• Jittejutsu
• Kendo
• Kenjutsu
• Krabi–krabong
• Kung fu
• Kyūdō
• Kyūjutsu
• Modern Arnis
• Naginatajutsu
• Nguni stick-fighting
• Okinawan kobudō
• Shurikenjutsu
• Silambam
• Sōjutsu
• Sword fighting
• Wushu
• Kumdo
• Wing Chun


Skirmish
• Airsoft
• Laser tag
• Paintball


Cue sports
• Carom billiards
• Three-cushion
• Five-pins
• Balkline and straight rail
• Cushion caroms
• Four-ball (yotsudama)
• Artistic billiards
• Novuss (and cued forms of carrom)
• Pocket billiards (pool)
• Eight-ball
• Blackball (a.k.a. British eight-ball pool)
• Nine-ball
• Straight pool (14.1 continuous)
• One-pocket
• Three-ball
• Seven-ball
• Ten-ball
• Rotation
• Baseball pocket billiards
• Cribbage (pool)
• Bank pool
• Artistic pool
• Trick shot competition
• Speed pool
• Bowlliards
• Chicago
• Kelly pool
• Cutthroat
• Killer
• Russian pyramid
• Snooker
• Sinuca brasileira
• Six-red snooker
• Snooker plus
• Hybrid carom–pocket games
• English billiards
• Bottle pool
• Cowboy
• Obstacle variations
• Bagatelle
• Bar billiards
• Bumper pool
• Table Sports
• Foosball


Equine sports
• Buzkashi
• Barrel racing
• Campdrafting
• Cirit
• Charreada
• Chilean rodeo
• Cross country
• Cutting
• Dressage
• Endurance riding
• English pleasure
• Equitation
• Eventing
• Equestrian vaulting
• Gymkhana
• Harness racing
• Horse racing
• Horseball
• Hunter
• Hunter-jumpers
• Jousting
• Pato
• Reining
• Rodeo
• Show jumping
• Steeplechase
• Team penning
• Tent pegging
• Western pleasure


Fishing
• Angling
• Big-game fishing
• Casting
• Noodling
• Spearfishing
• Sport fishing
• Surf fishing
• Rock fishing
• Fly fishing
• Ice fishing

Flying disc sports

• Beach ultimate
• Disc dog
• Disc golf
• Disc golf (urban)
• Dodge disc
• Double disc court
• Flutterguts
• Freestyle
• Freestyle competition
• Goaltimate
• Guts
• Hot box
• Ultimate

Football

• Ancient games
• Chinlone
• Cuju
• Episkyros
• Harpastum
• Kemari
• Ki-o-rahi
• Marn Grook
• Woggabaliri
• Yubi lakpi
• Medieval football
• Ba game
• Caid
• Calcio Fiorentino
• Camping (game)
• Chester-le-Street
• Cnapan
• Cornish hurling
• Haxey Hood
• Knattleikr
• La soule
• Lelo burti
• Mob football
• Royal Shrovetide Football
• Uppies and Downies
• Association football
• Jorkyball
• Paralympic football
• Powerchair Football
• Reduced variants
• Five-a-side football
• Beach soccer
• Futebol de Salão
• Futsal
• Papi fut
• Indoor soccer
• Masters Football
• Street football
• Freestyle football
• Keepie uppie
• Swamp football
• Three sided football
• Australian football
• Nine-a-side footy
• Rec footy
• Metro footy
• English school games
• Eton College
• Field game
• Wall game
• Harrow football
• Gaelic football
• Ladies' Gaelic football
• Gridiron football
• American football
• Eight-man football
• Flag football
• Indoor football
• Arena football
• Nine-man football
• Six-man football
• Sprint football
• Touch football
• Canadian football
• Street football (American)
• Rugby football
• Beach rugby
• Rugby league
• Masters Rugby League
• Mod league
• Rugby league nines
• Rugby league sevens
• Tag rugby
• Touch football
• Wheelchair rugby league
• Rugby union
• American flag rugby
• Mini rugby
• Rugby sevens
• Tag rugby
• Touch rugby
• Rugby tens
• Snow rugby
• Hybrid codes
• Austus
• Eton wall game
• International rules football
• Samoa rules
• Speedball
• Universal football
• Volata


Golf

• Miniature golf
• Match play
• Skins game
• Speed golf
• Stroke play
• Team play
• Shotgun start

Gymnastics

• Acrobatic gymnastics
• Aerobic gymnastics
• Artistic gymnastics
• Balance beam
• Floor
• High bar
• Parallel bars
• Pommel horse
• Still rings
• Uneven bars
• Vault
• Juggling
• Rhythmic gymnastics
• Ball
• Club
• Hoop
• Ribbon
• Rope
• Rope jumping
• Slacklining
• Trampolining
• Trapeze
• Flying trapeze
• Static trapeze
• Tumbling

Handball family
• Goalball
• Hitbal
• Tchoukball
• Team handball
• Beach handball
• Czech handball
• Field handball
• Torball
• Water polo

Hunting

• Beagling
• Big game hunting
• Deer hunting
• Fox hunting
• Hare coursing
• Wolf hunting

Ice sports
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Curling
• Ice hockey
• Ringette
• Ice yachting
• Figure skating


Kite sports
• Kite buggy
• Kite fighting
• Kite landboarding
• Kitesurfing
• Parasailing
• Snow kiting
• Sport kite (Stunt kite)

Mixed discipline
• Adventure racing
• Biathlon
• Duathlon
• Decathlon
• Heptathlon
• Icosathlon
• Modern pentathlon
• Pentathlon
• Tetrathlon
• Triathlon

Orienteering family
• Geocaching
• Orienteering
• Rogaining
• Letterboxing
• Waymarking

Pilota family
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Jai alai
• Fives
• Eton Fives
• Rugby Fives
• Frisian handball
• Four square
• Gaelic handball
• Jeu de paume
• Palla
• Patball
• Valencian pilota

Racquet (or racket) sports
• Badminton
• Ball badminton
• Basque pelota
• Frontenis
• Xare
• Beach tennis
• Fives
• Matkot
• Padel
• Paleta Frontón
• Pelota mixteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Qianball
• Racketlon
• Racquetball
• Racquets
• Real tennis
• Soft tennis
• Speed-ball
• Speedminton
• Squash
• Hardball squash
• Squash tennis
• Stické
• Table tennis
• Tennis
Remote control
• Model aerobatics
• RC racing
• Robot combat
• Slot car racing

Rodeo-originated
• Bullriding
• Barrel Racing
• Bronc Riding
• Saddle Bronc Riding
• Roping
• Calf Roping
• Team Roping
• Steer Wrestling
• Goat Tying

Running
• Endurance
• 5K run
• 10K run
• Cross-country running
• Half marathon
• Marathon
• Road running
• Tower running
• Ultramarathon
• Sprint
• Hurdles

Sailing / Windsurfing
• Ice yachting
• Land sailing
• Land windsurfing
• Sailing
• Windsurfing
• Kiteboarding
• Dinghy sailing

Snow sports
• Alpine skiing
• Freestyle skiing
• Nordic combined
• Nordic skiing
• Cross-country skiing
• Telemark skiing
• Ski jumping
• Ski touring
• Skijoring
• Speed skiing

Sled sports

• Bobsleigh
• Luge
• Skibobbing
• Skeleton
• Toboggan

Shooting sports
• Clay pigeon shooting
• Skeet shooting
• Trap shooting
• Sporting clays
• Target shooting
• Field target
• Fullbore target rifle
• High power rifle
• Benchrest shooting
• Metallic silhouette
• Practical shooting
• Cowboy action shooting
• Metallic silhouette shooting
Stacking
• Card stacking
• Dice stacking
• Sport stacking

Stick and ball games
• Hornussen

Hockey
• Hockey
• Ball hockey
• Bando
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Moscow broomball
• Field hockey
• Indoor field hockey
• Floorball
• Ice hockey

Ice hockey 
 • Pond hockey
• Power hockey
• Ringette
• Sledge hockey
• Underwater ice hockey
• Roller hockey
• Inline hockey
• Roller hockey (Quad)
• Skater hockey
• Rossall Hockey
• Spongee
• Street hockey
• Underwater hockey
• Unicycle hockey

Hurling and shinty
• Cammag
• Hurling
• Camogie
• Shinty
• Composite rules shinty-hurling

Lacrosse
• Lacrosse
• Box lacrosse
• Field lacrosse
• Women's lacrosse
• Intercrosse


Polo
• Polo
 • Bicycle polo
• Canoe polo
• Cowboy polo
• Elephant polo
• Horse polo
• Segway polo
• Yak polo

Street sports
• Free running
• Freestyle footbag
• Freestyle football
• Powerbocking
• Parkour
• Scootering
• Street workout

Tag games

• British bulldogs (American Eagle)
• Capture the flag
• Hana Ichi Monme
• Hide and seek
• Jugger
• Kabaddi
• Kho kho
• Kick the can
• Oztag
• Red rover
• Tag

Walking
• Hiking
• Backpacking (wilderness)
• Racewalking
• Bushwhacking
• Walking

Wall-and-ball
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Butts Up
• Chinese handball
• Fives
• Gaelic handball
• International fronton
• Jorkyball
• Racquetball
• Squash
• Squash tennis
• Suicide (game)
• Valencian frontó
• Wallball
• Wallyball

Aquatic & paddle sports
• Creeking
• Flyak
• Freeboating
• Sea kayaking
• Squirt boating
• Surf kayaking
• Whitewater kayaking

Rafting
• Rafting
• White water rafting

Rowing
• Rowing (sport)
• Gig racing
• Coastal and ocean rowing
• Surfboat
• Single scull
Other paddling sports
• Dragon boat racing
• Stand up paddle boarding
• Water polo
• Canoe polo
• Waboba

Underwater
• Underwater football
• Underwater rugby
• Underwater hockey

Competitive swimming
• Backstroke
• Breaststroke
• Butterfly stroke
• Freestyle swimming
• Individual medley
• Synchronized swimming
• Medley relay

Kindred activities
• Bifins (finswimming)
• Surface finswimming

Subsurface and recreational
• Apnoea finswimming
• Aquathlon (underwater wrestling)
• Freediving
• Immersion finswimming
• Scuba diving
• Spearfishing
• Snorkelling
• Sport diving (sport)
• Underwater hockey
• Underwater orienteering
• Underwater photography (sport)
• Underwater target shooting
Diving
• Cliff diving
• Diving

Weightlifting
• Basque traditional weightlifting
• Bodybuilding
• Highland games
• Olympic weightlifting
• Powerlifting
• Strength athletics (strongman)
• Steinstossen

Motorized sports
• Autocross (a.k.a. Slalom)
• Autograss
• Banger racing
• Board track racing
• Demolition derby
• Desert racing
• Dirt track racing
• Drag racing
• Drifting
• Folkrace
• Formula racing
• Formula Libre
• Formula Student
• Hillclimbing
• Ice racing
• Kart racing
• Land speed records
• Legends car racing
• Midget car racing
• Monster truck
• Mud bogging
• Off-road racing
• Pickup truck racing
• Production car racing
• Race of Champions
• Rally raid
• Rallycross
• Rallying
• Regularity rally
• Road racing
• Short track motor racing
• Snowmobile racing
• Sports car racing
• Sprint car racing
• Street racing
• Stock car racing
• Time attack
• Tractor pulling
• Touring car racing
• Truck racing
• Vintage racing
• Wheelstand competition

Motorboat racing
• Drag boat racing
• F1 powerboat racing
• Hydroplane racing
• Jet sprint boat racing
• Offshore powerboat racing
• Personal water craft

Motorcycle racing
• Auto Race
• Board track racing
• Cross-country rally
• Endurance racing
• Enduro
• Freestyle motocross
• Grand Prix motorcycle racing
• Grasstrack
• Hillclimbing
• Ice racing
• Ice speedway
• Indoor enduro
• Motocross
• Motorcycle drag racing
• Motorcycle speedway
• Off-roading
• Rally raid
• Road racing
• Superbike racing
• Supercross
• Supermoto
• Supersport racing
• Superside
• Track racing
• Trial
• TT racing
• Free-style moto

Marker sports
• Airsoft
• Archery
• Paintball
• Darts

Musical sports
• Color guard
• Drum corps
• Indoor percussion
• Marching band

Fantasy sports
• Quidditch
• Hunger Games(Gladiating)
• Pod Racing
• Mortal Kombat(MMA)

Other
• Stihl Timbersports Series
• Woodsman

Overlapping sports
• Tennis
• Polocrosse
• Badminton
• Polo

Skating sports
• Aggressive inline skating
• Artistic roller skating
• Figure skating
• Freestyle slalom skating
• Ice dancing
• Ice skating
• Inline speed skating
• Rinkball
• Rink hockey
• Roller derby
• Roller skating
• Short track speed skating
• Skater hockey
• Speed skating
• Synchronized skating

Freestyle skiing
• Snowboarding
• Ski flying
• Skibob
• Snowshoeing
• Skiboarding