powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Pistolet (7554 views - History & Epochal Times)

Pistolet (fr.) – krótka, ręczna broń palna, z wyjątkiem rewolwerów, na nabój słabszy od karabinowego. Przeznaczona do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Pistolet

Pistolet

Ten artykuł dotyczy broni palnej. Zobacz też: niszczyciel Pistolet.

Pistolet (fr.) – krótka, ręczna broń palna, z wyjątkiem rewolwerów, na nabój słabszy od karabinowego[1]. Przeznaczona do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.

Podział

Podstawową grupę stanowią pistolety wojskowe. Wyróżnia się także pistolety policyjne, kieszonkowe, sportowe, sygnałowe i inne. Masa pistoletu wojskowego nie przekracza na ogół 1 kg, długość lufy – 125 mm, długość całkowita – 220 mm, szybkostrzelność praktyczna – 25-40 strz/min. Kaliber broni waha się w granicach 4,6 mm – 12,7 mm. Najczęściej stosowany jest kaliber 9 mm.

Współczesne pistolety są najczęściej bronią samopowtarzalną, działającą na zasadzie odrzutu swobodnego zamka lub krótkiego odrzutu lufy. W celu skrócenia czasu przygotowania do szybkiego, niespodziewanego strzału, są one wyposażone w mechanizm samonapinania. Napina on kurek w pierwszej fazie ruchu języka spustowego w tylne położenie. Aby ułatwić ukrycie i szybkie użycie pistoletu, nadaje się im płaskie i zaokrąglone kształty. Produkowane są także pistolety jednostrzałowe, używane jako broń sportowa i myśliwska.

Pierwszymi udanymi pistoletami samopowtarzalnymi były:

Działały one na zasadzie krótkiego odrzutu lufy.

Pierwsze pistolety działające na zasadzie odrzutu zamka swobodnego to:

Obecnie największym seryjnie stosowanym nabojem pistoletowym jest nabój .50 Action Express (12,7 mm) stosowany między innymi w słynnym pistolecie Desert Eagle.

  1. „Mała encyklopedia wojskowa”. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. 1967 r.


This article uses material from the Wikipedia article "Pistolet", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

History & Epochal Times

3D,model,library,rendering,Inca,Maya,Egypt,Pyramids,Bible, Quoran,Gizeh,Greek,Ancient,Medival Times, Stone Age