powered by CADENAS

Social Share

Sprężone powietrze (20739 views - Mechanical Engineering)

Sprężone powietrze jest to powietrze utrzymywane pod pewnym ciśnieniem, które zwykle jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. W krajach europejskich ok. 8-10% energii elektrycznej jest wykorzystywanej do wytwarzania sprężonego powietrza. Stanowi to liczbę 80 terawatogodzin w ciągu roku.
Go to Article

Sprężone powietrze

Sprężone powietrze

Sprężone powietrze jest to powietrze utrzymywane pod pewnym ciśnieniem, które zwykle jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. W krajach europejskich ok. 8-10% energii elektrycznej jest wykorzystywanej do wytwarzania sprężonego powietrza. Stanowi to liczbę 80 terawatogodzin w ciągu roku[1].

Zastosowanie

Sprężone powietrze jest czwartym w kolejności najczęściej wykorzystywanym medium, zaraz po elektryczności, gazie ziemnym, i wodzie. W przeliczeniu na jednostki energii elektrycznej niezbędne do jego wytworzenia jest to medium najdroższe z wszystkich wcześniej wymienionych[2].

Sprężone powietrze między innymi może być wykorzystywane w:

  • pneumatyce, gdzie energia sprężonego gazu wykonuje pracę.
  • systemach zasilania samochodów napędzanych silnikami pneumatycznymi
  • układach magazynujących energię
  • sportach nurkowych, jednostkach straży pożarnej do napełniania butli z powietrzem oddechowym.
  • przemyśle elektronicznym do czyszczenia komponentów elektronicznych, które nie mogą być czyszczone np. wodą.
  • systemach hamulcowych i zasilających pantografy lokomotyw elektrycznych
  • systemach hamulcowych pojazdów samochodowych
  • systemach rozruchowych silników wysokoprężnych (diesel) na statkach
  • zasilaniu wszelkiego typu karabinków pneumatycznych: paintball, airsoft, PCP,
  • zasilaniu narzędzi pneumatycznych[3] (klucze, szlifierki, wkrętarki)

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Sprężone powietrze", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Mechanical Engineering

AutoCAD, SolidWorks, Autodesk Inventor, FreeCAD, Catia, Siemens NX, PTC Creo, Siemens Solid Edge, Microstation, TurboCAD, Draftsight, IronCAD, Spaceclaim, VariCAD, OnShape, IntelliCAD,T-FLEX, VariCAD, TenadoCAD, ProgeCAD, Cadra, ME10, Medusa, Designspark, KeyCreator, Caddy, GstarCAD, Varimetrix, ASCON Kompas-3D, Free Download, Autocad, 2D Library, DXF, DWG, 2D drawing, 3D digital library, STEP, IGES, 3D CAD Models, 3D files, CAD library, 3D CAD files, BeckerCAD, MegaCAD, Topsolid Missler, Vero VisiCAD, Acis SAT, Cimatron, Cadceus, Solidthinking, Unigraphics, Cadkey, ZWCAD, Alibre, Cocreate, MasterCAM, QCAD.org, QCAD, NanoCAD