powered by CADENAS

Social Share

Philips (12166 views - Manufacturer & Supplier)

Koninklijke Philips N.V., szerzej znany jako Philips – holenderski producent elektroniki użytkowej. W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare. Philips jest posiadaczem ponad 64 tys. patentów - tylko w 2013 przedsiębiorstwo złożyło do Europejskiego Urzędu Patentowego 1,8 tys. wniosków, będąc trzecim pod względem wielkości wnioskodawcą.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Philips

Philips

Philips
Koninklijke Philips N.V.
Państwo  Holandia
Prowincja  Holandia Północna
Siedziba Amsterdam
Data założenia 1891
Forma prawna spółka akcyjna
Zatrudnienie 114 tys. osób (2017)
Giełda Euronext: PHIA
NYSE: PHG
ISIN

NL0000009538

brak współrzędnych
Strona internetowa

Koninklijke Philips N.V., szerzej znany jako Philips – holenderski producent elektroniki użytkowej. W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare. Philips jest posiadaczem ponad 64 tys. patentów - tylko w 2013 przedsiębiorstwo złożyło do Europejskiego Urzędu Patentowego 1,8 tys. wniosków, będąc trzecim pod względem wielkości wnioskodawcą[1].

Historia

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1891 roku przez Gerarda Philipsa i jego ojca Frederika, żydowskiego bankiera z Zaltbommel, który sfinansował zakup i wyposażenie pustego budynku fabryki w Eindhoven, gdzie przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję żarówek z włókna węglowego i innych produktów elektronicznych w 1892 roku. W pierwszej fabryce Philipsa obecnie znajduje się muzeum. W latach 20. XX wieku zaczęto wytwarzać inne produkty, a w 1939 wprowadzono na rynek pierwszą golarkę elektryczną marki Philips – Philishave. Philips wprowadził też do użytku kasetę magnetofonową, która szybko stała się przebojem. Nie udało się za to rozpropagować standardu kaset wideo znanego pod nazwą V2000 z powodu konkurencji ze strony standardów Betamax i VHS.

Philips w Polsce międzywojennej

W roku 1922 Philips pojawił się także w Polsce jako udziałowiec polsko-holenderskiej Fabryki Lampek Elektrycznych, produkującej żarówki i sprzęt oświetleniowy. W 1928 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Polskie Zakłady Philips SA. W tym samym roku rozpoczęto tu produkcję lamp elektronowych, a od 1930 r. – radioodbiorników[2]. W latach 30. XX w. Philips powołał dwie spółki zależne Kosmos Radio (1935 r.)[3] i Korona Radio (1938 r.)[4]. Zajmowały się one dystrybucją (pod własnymi markami) tańszych i prostszych odbiorników produkowanych przez macierzyste przedsiębiorstwo. Do obsługi serwisowej tych dwóch przedsiębiorstw oraz macierzystej spółki powołano Centralną Stację Obsługi Radia – Stobra Sp. z o.o.

II wojna światowa

W maju 1940 właściciele Philipsa zostali poinformowani o niemieckiej inwazji na Niderlandy i zdecydowali się na ucieczkę do USA, zabierając ze sobą sporą część majątku przedsiębiorstwa. Zarządzając nim z terenu Stanów Zjednoczonych umożliwili jego działalność przez cały okres wojny. Wiele spośród sekretnych laboratoriów badawczych było doskonale ukrytych przed hitlerowcami, co po wojnie pozwoliło przedsiębiorstwu na szybkie przywrócenie produkcji.

Inwestycje Philipsa w III RP

Philips posiada w Polsce fabryki w Pile, Pabianicach, Kętrzynie, Bielsku-Białej[5].

Główne wynalazki

Byli i obecni dyrektorzy naczelni

Przejęcia Philipsa

Przedsiębiorstwa przejęte przez Philips to m.in. Magnavox, Signetics, Mullard, VLSI i Westinghouse.

Philips jest również właścicielem nazwy Philips Stadium w Atlancie.

Klub sportowy

W 1913, by uczcić 100-lecie holenderskiej niezależności od Francji koncern założył klub sportowy dla swoich pracowników – Philips Sport Vereniging, obecnie znany pod nazwą PSV Eindhoven.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Philips", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Manufacturer & Supplier

3D,supplier,distributor,manufacturer,B2B, purchase, procure, sourcing,e-procurement,buy,sell,products