powered by CADENAS

Social Share

Oprawa oświetleniowa (9831 views - Interior Design)

Oprawa oświetleniowa – urządzenie elektryczne, którego celem jest zamocowanie źródła światła (jednego lub wielu) i połączenie go z instalacją elektryczną (np. za pomocą oprawki) w sposób ułatwiający jego ewentualną wymianę, nadanie odpowiedniego kierunku strumieniowi świetlnemu, rozproszenie go lub skupienie w odpowiednim miejscu poprzez zastosowanie np. odbłyśnika, soczewki lub rozpraszającego klosza. Oprawa oświetleniowa czasami zawiera również elementy pozwalające na zmianę tego kierunku. Niektóre oprawy zmieniają barwę światła w celach estetycznych lub użytkowych. Do funkcji oprawy należy również zabezpieczenie źródła światła przed uszkodzeniem – lampę osłania się kloszem lub siatką. Budowa oprawy jest uzależniona od źródła światła i jej przeznaczenia. W miejscach, gdzie narażona jest na zapylenie lub zalanie (np. na statkach, w kopalniach, w przemyśle), stosuje się uszczelnione oprawy o wysokim stopniu ochrony IP. Stosowane w miejscach narażonych na drgania (np. w samochodach), muszą uniemożliwiać samoczynne odłączenie się lampy. Jeżeli wymaga tego źródło światła (np. lampy wyładowcze), oprawa zawiera odpowiedni układ zapłonowy (statecznik – (dławik), kondensator, zapłonnik). Niekiedy posiada również inne dodatkowe wyposażenie, np. wyłącznik zmierzchowy w oprawach zewnętrznych, wyłącznik z detektorem ruchu, czy układ umożliwiający redukcję mocy. Oprawa może łączyć funkcje użytkowe z estetycznymi lub być wyłącznie elementem dekoracyjnym.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Oprawa oświetleniowa

Oprawa oświetleniowa

Oprawa oświetleniowa

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Photograph taken by Rama).

Oprawa oświetleniowaurządzenie elektryczne, którego celem jest zamocowanie źródła światła (jednego lub wielu) i połączenie go z instalacją elektryczną (np. za pomocą oprawki) w sposób ułatwiający jego ewentualną wymianę, nadanie odpowiedniego kierunku strumieniowi świetlnemu, rozproszenie go lub skupienie w odpowiednim miejscu poprzez zastosowanie np. odbłyśnika, soczewki lub rozpraszającego klosza. Oprawa oświetleniowa czasami zawiera również elementy pozwalające na zmianę tego kierunku. Niektóre oprawy zmieniają barwę światła w celach estetycznych lub użytkowych.

Do funkcji oprawy należy również zabezpieczenie źródła światła przed uszkodzeniem – lampę osłania się kloszem lub siatką. Budowa oprawy jest uzależniona od źródła światła i jej przeznaczenia. W miejscach, gdzie narażona jest na zapylenie lub zalanie (np. na statkach, w kopalniach, w przemyśle), stosuje się uszczelnione oprawy o wysokim stopniu ochrony IP. Stosowane w miejscach narażonych na drgania (np. w samochodach), muszą uniemożliwiać samoczynne odłączenie się lampy. Jeżeli wymaga tego źródło światła (np. lampy wyładowcze), oprawa zawiera odpowiedni układ zapłonowy (statecznik(dławik), kondensator, zapłonnik). Niekiedy posiada również inne dodatkowe wyposażenie, np. wyłącznik zmierzchowy w oprawach zewnętrznych, wyłącznik z detektorem ruchu, czy układ umożliwiający redukcję mocy. Oprawa może łączyć funkcje użytkowe z estetycznymi lub być wyłącznie elementem dekoracyjnym.

Klasyfikacja opraw

Oprawy możemy podzielić na:

  • zamknięte – źródło światła jest całkowicie osłonięte, nie ma do niego dostępu bez otwarcia oprawy
  • otwarte – lampa nie jest całkowicie osłonięta
  • zewnętrzne – przeznaczone do pracy na zewnątrz, odporne na warunki atmosferyczne
  • wnętrzowe – nadają się do stosowania jedynie we wnętrzach budynków

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Oprawa oświetleniowa", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Interior Design

3D,interior,architecture,furniture,kitchen,sanitary,bath,design,art