powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Domek na drzewie (17824 views - Architecure & BIM & MEP)

Domek na drzewie lub dom na drzewie – platforma i/lub niewielki budynek zbudowany na gałęziach, w jego wnętrzu lub wokół pnia. Używane w celach społecznych (Lud Korowai lub Papuasi), rekreacyjnych, obserwacyjnych a także jako miejsce pracy.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Domek na drzewie

Domek na drzewie

Domek na drzewie

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 (Christine Westerback).

Domek na drzewie lub dom na drzewie – platforma i/lub niewielki budynek zbudowany na gałęziach, w jego wnętrzu lub wokół pnia. Używane w celach społecznych (Lud Korowai lub Papuasi), rekreacyjnych, obserwacyjnych a także jako miejsce pracy.

Zastosowania praktyczne

Domy budowane są zwykle drewna, płyt metalowych i tkaniny. W dżunglach, domy są przymocowane do drzew, aby utrzymać bezpieczną odległość części mieszkalnej od powierzchni ziemi, aby chronić mieszkańców i ich dobytek przed zwierzętami i wrogami tacy jak łowcy głów.

Domy na drzewach są często świetnym rozwiązaniem do budowy ekologicznych domów w odległych obszarach leśnych, ponieważ nie wymagają dużej ilości wolnego miejsca oraz ułatwiają dostęp do światła, które na poziomie gruntu jest ograniczone. Są oczywiście wady takie jak duża wysokość nad ziemią czy ciągła wspinaczka do części mieszkalnej.

Sposoby mocowania domu

Istnieje wiele technik mocowania konstrukcji do drzewa, które minimalizują uszkodzenia drzewa. Budowa domów na drzewach zwykle zaczyna się od utworzenia sztywnej platformie. Sposoby na usztywnienie platformy to:

  • Szczudła – używane na niższych wysokościach, często wprost z gruntu. Szczudła są uważane za najprostszy sposób na wsparcie domów na drzewach. Zmniejszają ciężar platformy i zwiększają bezpieczeństwo. Są wbijane w glebę lub osadzane na betonie.
  • Pręty – używane do złagodzenia ciężarów na wyższej wysokości. Układy te są szczególnie przydatne do kontrolowania ruchów powodowanych przez wiatr lub wzrostu drzewa.

Możemy także wyróżnić:

  • Metody nieinwazyjne – nie używają gwoździ, śrub ani nakrętek. Używane przeciw-belki, gwintowane pręty lub wiązania.
  • Metody inwazyjne – wszystkie metody, które wykorzystują gwoździe, wkręty, śruby itd. Wymagają nakłucia w drzewie.

Popularność

Od połowy lat 90. domki na drzewach cieszą się popularnością w krajach europejskich i Stany Zjednoczone. Spowodowane to było wzrost zainteresowania problematyką ochrony środowiska oraz jako atrakcje dla dzieci.

Zwiększona popularność, z kolei doprowadziły do popytu dla firm, obejmujące wszystkie prace budowlane i projektowe dla klientów. Istnieje ponad 30 firm w Europie i Stanach Zjednoczonych, zajmujących się projektowaniem i budową domków zarówno do zabawy dla młodszych konsumentów jak i dużych domów mieszkalnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]This article uses material from the Wikipedia article "Domek na drzewie", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Architecure & BIM & MEP

Autodesk Revit, Nemetschek ArchiCAD, Nemetschek Allplan, Vectorworks, Bentley AECOMSIM, Bentley Microstation, Trimble Tekla, Trimble Sketchup, EliteCAD, Ascon Renga, BricsCAD, Hexagon, Rhinoceros CAD, Sweet Home 3D, BIM Object, BIM component, BIM library, BIM family, BIM catalog, GIS, Advanced Steel, AutoCAD MEP, linear, MagiCAD, Relux, TGA, VDI 3805, Lod100, Lod200, Lod300, Lod350, Lod400, Lod500, Loi, IFC, BuildingSmart, BIM family creation, 3D, Download, MEP BIM product library