powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Deskorolka elektryczna (14603 views - Transportation - Air Water Earth)

Deskorolka elektryczna (hoverboard, jeździk) – dwuśladowy, dwukołowy, jednoosobowy pojazd elektryczny, zasilany z wbudowanych akumulatorów, kontrolowany przez komputer pokładowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Pojazd może rozwijać prędkość do 20 km/h. Istnieją również czterokołowe deskorolki elektryczne (teslaboards).
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Deskorolka elektryczna

Deskorolka elektryczna

Deskorolka elektryczna (hoverboard, jeździk)dwuśladowy, dwukołowy, jednoosobowy pojazd elektryczny, zasilany z wbudowanych akumulatorów, kontrolowany przez komputer pokładowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Pojazd może rozwijać prędkość do 20 km/h[1].

Istnieją również czterokołowe deskorolki elektryczne (teslaboards).

Budowa, poruszania się i sterowanie

Pojazd ten wyglądem i wymiarami przypomina zwykłą deskorolkę, natomiast pod względem konstrukcji bliżej mu do segwaya, jednak pojazd ten nie posiada kierownicy. Stopy ustawiamy na dwóch podestach, które połączone są ze sobą w taki sposób, że mogą się nachylać niezależnie od siebie. Sterowanie pojazdem następuje przez nacisk (i przechylenie) podestów do przodu bądź do tyłu. Każde koło napędzane jest przez własny silnik, który porusza pojazd w kierunku, w którym pochylił się podest. Jeśli pochylimy prawą stopę palcami do dołu, prawe koło zaczyna się obracać do przodu, w efekcie czego cały pojazd obraca się w lewą stronę (czyli skręcanie odbywa się podobnie jak w pojazdach gąsienicowych). Aby poruszać się do przodu, trzeba pochylić obie stopy do przodu, aby jechać do tyłu, trzeba przechylić podesty do tyłu. Od kąta nachylenia podestu zależy przyśpieszanie i prędkość jazdy, analogicznie jak wciskanie pedału gazu w aucie. Zaś hamowanie następuje przez zmniejszanie kąta nachylenia, innego hamulca urządzenie nie posiada. Opanowanie techniki poruszania się nie jest jednak bezproblemowe i nastręcza w początkowym etapie pewnych trudności w opanowaniu pojazdu[2].

Korzystanie z dróg

Sytuacja w Polsce

Pomimo dużego wzrostu od wielu lat zainteresowania urządzeniami transportu osobistego, urządzenia tego typu nie zostały jasno sklasyfikowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Brak jest w przepisach odniesienia do produktów typu Segway, Ginger, Huler i innych o podobnej konstrukcji, tak jak równie niejasny jest status zwykłej hulajnogi, deskorolki, a nawet wrotek czy łyżworolek[3].

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się, opatrzony datą 30 września 2016 r., projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym[4]. Projekt ten zawiera definicję urządzenia transportu osobistego – „urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m”. Do chwili obecnej (maj 2017) powyższa nowelizacja nie została uchwalona.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Deskorolka elektryczna", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht