powered by CADENAS

Social Share

Chopper (motocykl) (14374 views - Cars & Motorbikes & Trucks & Buse)

Chopper – w założeniu jest to przerobiony motocykl. Motocykle typu chopper zostały spopularyzowane przez film "Easy Rider".
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Chopper (motocykl)

Chopper (motocykl)

Chopper – w założeniu jest to przerobiony motocykl. Motocykle typu chopper zostały spopularyzowane przez film "Easy Rider".

Historia

Chopper narodził się pod koniec lat 50. w Stanach Zjednoczonych, gdy motocykliści jeżdżący na ciężkich Harleyach wpadli na pomysł "odchudzenia" swoich jednośladów, celem zwiększenia ich osiągów (nazwa "Chopper" pochodzi od czasownika "to chop" – siekać, odcinać)[potrzebny przypis]. W tym czasie nie było części do tuningu, a maszyny wyścigowe nie miały homologacji. Motocykliści zdejmowali ze swoich motocykli wszystkie zbędne elementy (np. błotnik przedni, szerokie opony przednie, klakson, oświetlenie) lub wymieniali je na lżejsze odpowiedniki. W przerobionych motocyklach wymieniano seryjne siedzenie na małe siedziska, zakładano cieńsze koła przednie, a seryjny, duży bak zastępowano nowym (wtedy robionym często w garażu), małym zbiornikiem[potrzebny przypis]. Z początku wszystkie przeróbki podporządkowane były zwiększeniu osiągów, dopiero później zaczęto większą dbałość przykładać do wizualnej strony.

Choppery w XXI wieku

Dzięki filmowi "Easy Rider", który stworzył obraz choppera jako zgrabny motocykl z długim widelcem, ten typ motocykli zyskał dużą popularność. Przez dziesięciolecia powstało wiele firm zajmujących się przerabianiem lub budowaniem od podstaw chopperów (OCC, West Coast Choppers). Choppery były budowane głównie z motocykli H-D, a dzisiejsze firmy chopperowe często wykorzystują podzespoły i części Harleya. Obecnie są popularne głównie w USA i Wielkiej Brytanii.

Bobber

Bobbery, to przerabiane cruisery. Głównym wyróżnikiem bobbera jest to, że ma fabryczną, nieprzerabianą ramę. Bobber jest pierwszym typem chopperów jakie powstały.

Choppery w Polsce

W Polsce choppery pomimo popularności H-D, nie są popularne. Jest to spowodowane utrudnionym dostępem do niestandardowych części i stosunkowo wysokimi kosztami. Nie znaczy to jednak, że w Polsce nie ma miłośników chopperów. Choppery powstawały w Polsce już w latach '60, jeszcze zanim zafascynowani filmem "Easy Rider" motocykliści zaczęli budować motocykle o wysuniętym przodzie i wąskich zbiornikach (jednak w tym przypadku idea budowy choppera znacznie różniła się od idei przyświecającej ich twórcom w USA - chodziło głównie o naśladowanie amerykańskich wzorców, a nie o poprawienie osiągów). Choppery powstawały na bazie motocykli Harley-Davidson WLA, które w czasach komunizmu były jedynymi Harleyami dostępnymi za żelazną kurtyną. "Choppery na WL'kach" były bardzo ciekawymi konstrukcjami. Ze względu na niemal całkowity brak jakichkolwiek nowych części, wszystko musiało powstać w warsztatach i przydomowych garażach. Nierzadko w takim motocyklu z Harleya pozostawał oryginalny tylko silnik, a czasami niecały. Później pojawiły się konstrukcje oparte na bazie Junaka, a także innych dostępnych ciężkich motocykli (AWO, maszyny radzieckie, motocykle przedwojenne).This article uses material from the Wikipedia article "Chopper (motocykl)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Cars & Motorbikes & Trucks & Buse

Car, Truck,MotorBike, Bicycle, Engine, Racer, Bus