European Robotic Arm (ERA) – robotyczny manipulator, który w przyszłości zostanie przymocowany do rosyjskiego modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Dźwig ERA został zaprojektowany i zbudowany przez konsorcjum firm z ośmiu państw europejskich, którym przewodził Dutch Space (Leiden, Holandia) w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej (etap budowy zakończył się w 2005 roku).
European Robotic Arm zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską przez rosyjską rakietę Proton. W czasie lotu ERA będzie przyczepiony do Wielozadaniowego Modułu Laboratoryjnego „Nauka” (MLM). Ten rosyjski moduł stacji będzie również służył jako baza dla ERA podczas funkcjonowania ramienia. Prace nad tym modułem ciągle się przedłużają, w związku z czym data wyniesienia go w kosmos wraz z European Robotic Arm była wielokrotnie przekładana. W maju 2014 przewidywano, że start nastąpi najwcześniej pod koniec 2015 roku[1]. Obecny przewidywany termin startu to grudzień 2017[2].
Mechaniczne ramię ma kilka interesujących cech charakterystycznych. Najbardziej wyróżniającą własnością jest jego zdolność do samodzielnego „chodzenia” po zewnętrznym poszyciu stacji, poprzez przyłączanie/odłączanie się do/od specjalnych wsporników oraz jego umiejętność do przeprowadzania wielu zadań automatycznie lub półautomatycznie, tym samym, pozwalając operatorowi-astronaucie na wykonywanie innych czynności.
Do zadań ERA będzie należeć:
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest już jeden, większy manipulator – Canadarm2, ale ze względu na inny typ wsporników-interfejsów oraz inny system chwytny tamten dźwig nie może być używany w rosyjskiej części ISS.
Kosmonauci będą mogli kontrolować robota zarówno z wewnątrz jak i na zewnątrz stacji. Sterowanie z wnętrza stacji kosmicznej (Intra Vehicular Activity-Man Machine Interface, IVA-MMI) będzie się odbywać poprzez laptop z programem ukazującym wirtualny model ERA wraz z otoczeniem. Kontrola na zewnątrz stacji (Extra Vehicular Activity-Man Machine Interface, EVA-MMI) będzie możliwa dzięki specjalnie zaprojektowanemu interfejsowi, umożliwiającemu obsługę urządzenia w skafandrze kosmicznym.
European Robotic Arm składa się z:
W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem: European Robotic Arm |
|
This article uses material from the Wikipedia article "European Robotic Arm", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia
planet,jupiter,erath,mars,venus,moon,astronomy