powered by CADENAS

Social Share

Volvo AB (14614 views - Brands)

Volvo (volvo łac. toczę, od czasownika volvere) – marka samochodów, które były produkowane przez szwedzki koncern Volvo Aktiebolaget (Volvo AB) od roku 1927. Siedzibą przedsiębiorstwa jest Göteborg. Od roku 1993 planowana była fuzja z francuską firmą samochodową Renault SA pod nazwą Volvo Automotive (RVA), jednak pod wpływem sprzeciwu akcjonariuszy szwedzkiej firmy do fuzji nie doszło. Obecnie koncern Volvo o znaczeniu światowym, produkuje pojazdy użytkowe (autobusy, trolejbusy, samochody ciężarowe) oraz maszyny budowlane, rolnicze i urządzenia transportowe, w tym również silniki.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Volvo AB

Volvo AB

Ten artykuł dotyczy koncernu Volvo AB. Zobacz też: Volvo Car Corporation – samochody osobowe Volvo.
Volvo AB
Forma prawna spółka akcyjna
Założyciel(e) SKF
Assar Gabrielsson
Gustaf Larson
Data założenia 14 kwietnia 1927
Państwo  Szwecja
Siedziba Göteborg
Prezes Martin Lundstedt
Branża motoryzacyjna
Produkty samochody użytkowe
Zatrudnienie 88 464 osoby (2016)
Położenie na mapie Västra Götalandu
Volvo AB
Położenie na mapie Szwecji
Volvo AB
57°42′N 11°56′E/57,700000 11,933333
Strona internetowa

Volvo (volvo łac. toczę, od czasownika volvere) – marka samochodów, które były produkowane przez szwedzki koncern Volvo Aktiebolaget (Volvo AB) od roku 1927. Siedzibą przedsiębiorstwa jest Göteborg. Od roku 1993 planowana była fuzja z francuską firmą samochodową Renault SA pod nazwą Volvo Automotive (RVA), jednak pod wpływem sprzeciwu akcjonariuszy szwedzkiej firmy do fuzji nie doszło.

Obecnie koncern Volvo o znaczeniu światowym, produkuje pojazdy użytkowe (autobusy, trolejbusy, samochody ciężarowe) oraz maszyny budowlane, rolnicze i urządzenia transportowe, w tym również silniki.

Kolejni właściciele

Od 1999 roku samochody osobowe produkuje przedsiębiorstwo Volvo Car Corporation należące do koncernu Ford Motor Company. Prawa do marki Volvo podzielone są po połowie (50/50) pomiędzy obu producentów: Volvo i Ford. W marcu 2010 roku nowym właścicielem Volvo Car Corporation została chińska firma Zhejiang Geely Holding Group Company Limited[1].

Volvo AB w Polsce

Marka Volvo znana jest w Polsce od lat 40' XX wieku. Jedyna na świecie fabryka koparko-ładowarek tej marki znajduje się we Wrocławiu[2]. Volvo BL71 jest modelem maszyny budowlanej, która zajmuje trzecie miejsce pod względem sprzedaży w naszym kraju. Także w Polsce istnieje jedyny producent części zamiennych do tego modelu[3].

Volvo AB (Volvo Aktiebolaget)

Szwedzki koncern produkujący samochody ciężarowe, autobusy, maszyny budowlane, pojazdy rolnicze oraz silniki lotnicze. W skład koncernu wchodzą:

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Volvo AB", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Brands

3D,brand,good,trademark,company,copyright,good