powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Doniczka (12354 views - Nature & Plants)

Doniczka – pojemnik, naczynie służące do uprawy roślin. Doniczki wypełniane są substratem uprawowym (ziemią) odpowiednio do wymagań danego gatunku i posiadają otwór odpływowy (pojemniki bez otworów pełnią rolę osłonek). Wykonywane są z różnych materiałów – z plastiku, ceramiki lub metalu. Tylko rośliny stosunkowo małe, nie posiadające grubego i rozbudowanego systemu korzeniowego (wyjątkiem są specjalnie przycinane rośliny), mające określone wymogi świetlne oraz akceptujące zakres temperatur w miejscu uprawy, mogą być trzymane w doniczkach – są to tzw. rośliny doniczkowe. Pod doniczką zwykle umieszcza się podstawkę, mającą za zadanie zapobieganie rozlewaniu się wody wyciekającej z otworów odpływowych w dnie doniczki. Otwory te pozwalają na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, aby nie dopuścić do rozpoczęcia się procesu gnilnego rośliny (wyjątkiem jest uprawa hydroponiczna, w której roślina bez przerwy stoi w wodzie). Z myślą o dużych roślinach, w tym krzewach i drzewkach ozdobnych, powstają większe donice z materiałów takich jak polietylen, beton syntetyczny, włókno szklane czy drewno, stosowane między innymi w przestrzeniach publicznych (place, skwery, deptaki). Największe modele osiągają nawet ponad metr wysokości. Celem oszczędności miejsca i zastąpienia tradycyjnej małej architektury, we wspólnych przestrzeniach stosowane są donice z dodatkowymi funkcjami, w tym między innymi stołu czy siedziska. Oprócz zadań praktycznych, niektóre doniczki spełniają również rolę estetyczną, ozdabiając miejsce w którym się znajdują. W takim wypadku roślina i doniczka powinny ze sobą współgrać, tworząc piękny i harmonijny efekt.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Doniczka

Doniczka

Doniczka – pojemnik, naczynie służące do uprawy roślin. Doniczki wypełniane są substratem uprawowym (ziemią) odpowiednio do wymagań danego gatunku i posiadają otwór odpływowy (pojemniki bez otworów pełnią rolę osłonek). Wykonywane są z różnych materiałów – z plastiku, ceramiki lub metalu[1].

Tylko rośliny stosunkowo małe, nie posiadające grubego i rozbudowanego systemu korzeniowego (wyjątkiem są specjalnie przycinane rośliny), mające określone wymogi świetlne oraz akceptujące zakres temperatur w miejscu uprawy, mogą być trzymane w doniczkach – są to tzw. rośliny doniczkowe. Pod doniczką zwykle umieszcza się podstawkę, mającą za zadanie zapobieganie rozlewaniu się wody wyciekającej z otworów odpływowych w dnie doniczki. Otwory te pozwalają na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, aby nie dopuścić do rozpoczęcia się procesu gnilnego rośliny[1] (wyjątkiem jest uprawa hydroponiczna, w której roślina bez przerwy stoi w wodzie).

Z myślą o dużych roślinach, w tym krzewach i drzewkach ozdobnych, powstają większe donice z materiałów takich jak polietylen, beton syntetyczny, włókno szklane czy drewno[2], stosowane między innymi w przestrzeniach publicznych (place, skwery, deptaki). Największe modele osiągają nawet ponad metr wysokości[3]. Celem oszczędności miejsca i zastąpienia tradycyjnej małej architektury, we wspólnych przestrzeniach stosowane są donice z dodatkowymi funkcjami, w tym między innymi stołu czy siedziska[4].

Oprócz zadań praktycznych, niektóre doniczki spełniają również rolę estetyczną, ozdabiając miejsce w którym się znajdują. W takim wypadku roślina i doniczka powinny ze sobą współgrać, tworząc piękny i harmonijny efekt[1].

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Doniczka", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Nature & Plants

3d,model,rendering,library,tree,bush,flower,landscape,design,architecure,plant