powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Indiana Jones (20001 views - Movie)

Indiana Jones, właściwie dr Henry Walton Jones Jr.; zdrob. Indy – postać fikcyjna, główny bohater serii filmów fabularnych, wykreowany przez scenarzystę George’a Lucasa. Indiana Jones jest archeologiem i poszukiwaczem przygód, a jego atrybutami są: fedora, bicz, skórzana kurtka oraz rewolwer, dzięki którym stał się postacią rozpoznawalną na całym świecie. Indiana Jones pojawił się dotychczas w czterech pełnometrażowych filmach wyreżyserowanych przez Stevena Spielberga, gdzie w rolę tytułową wcielił się amerykański aktor Harrison Ford. Duża popularność filmu znalazła odzwierciedlenie w wyniku finansowym, gdyż na całym świecie filmy te zarobiły w sumie niemal 1,2 mld dolarów. Wielkość ta jest znacznie wyższa po uwzględnieniu inflacji. W latach, w których wydane zostały poprzednie części Indiany Jonesa, bilety były znacznie tańsze (średnie ceny biletów: 1981 – 2,78 USD, 1984 – 3,36 USD, 1989 – 3,97 USD), podczas gdy dziś średnia cena wynosi ponad 7 dolarów amerykańskich. Biorąc pod uwagę te dane, najpopularniejszym filmem o Indianie Jonesie pozostaje pierwsza część, a łącznie cztery części Indiany Jonesa przyniosły przychód, w cenach bieżących, ponad 3,3 mld USD. Na status dzieł kultowych tej serii złożyło się kilka czynników: nośna fabuła, wartka akcja, muzyka Johna Williamsa, efekty specjalne, humor oraz wysoki poziom gry aktorskiej oraz powiew świeżości – bowiem kino awanturnicze nie przybrało wcześniej tak nośnej formy. Filmy o Indianie Jonesie zdobyły w sumie 7 Oscarów. Po latach powstał 44-odcinkowy serial telewizyjny pt. „Kroniki młodego Indiany Jonesa” (1992), gdzie w rolę Indy’ego wcielili się Corey Carrier, Sean Patrick Flanery i George Hall. Na bazie tego serialu wydano później serię 22 filmów „Przygody młodego Indiany Jonesa”, z których część trafiła na rynek kina domowego, część wyłącznie do telewizji. Posłużono się tą numeracją dodatkowo w momencie wydania trzech oryginalnych części Indiany Jonesa na kasetach VHS i wpisano je w jedną serię o nazwie „Wielka Księga Przygód Indiany Jonesa”. Dzięki temu klasyczne epizody zaczęły być traktowane jako części 23, 24 i 25, później jednak zrezygnowano z tej numeracji. W latach 2007–2008 wypuszczono na DVD wszystkie 22 części „Przygód młodego Indiany Jonesa” w formie 3 boksów podzielonych na 3 okresy z życia Indiany Jonesa – The Early Years (Wczesne lata), The War Years (Lata wojenne) oraz The Years of Change (Lata zmian). Na rynku dostępne są też książki, komiksy i gry komputerowe traktujące o przygodach Jonesa. 22 maja 2008 roku do kin wszedł film Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, którego akcja toczy się 19 lat po wydarzeniach z Ostatniej krucjaty. Na 2019 rok zapowiedziano premierę piątego filmu z serii o Indianie Jonesie. Główną rolę w filmie ma zagrać Harrison Ford. 5 września 2017 roku scenarzysta David Koepp ogłosił, że w filmie nie zagra Shia Labeouf.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Indiana Jones

Indiana Jones

Indiana Jones
Henry Jones Jr
Postać z Indiana Jones

Harrison Ford jako Indiana Jones na planie filmu Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki
Twórca George Lucas
Grany przez Corey Carrier (8-10 lat)
River Phoenix (13 lat)
Sean Patrick Flanery (16-21 lat)
Harrison Ford (36-58 lat)
George Hall (93 lata)
Dane biograficzne
Data urodzenia 1 lipca 1899
Rodzina Henry Jones Sr. (ojciec)
małżeństwo: Marion Ravenwood
dzieci: Henry Jones III
Short Round (przybrany)
Inne informacje
Specjalność archeolog

Indiana Jones, właściwie dr Henry Walton Jones Jr.; zdrob. Indy – postać fikcyjna, główny bohater serii filmów fabularnych, wykreowany przez scenarzystę George’a Lucasa. Indiana Jones jest archeologiem i poszukiwaczem przygód, a jego atrybutami są: fedora, bicz, skórzana kurtka oraz rewolwer, dzięki którym stał się postacią rozpoznawalną na całym świecie. Indiana Jones pojawił się dotychczas w czterech pełnometrażowych filmach wyreżyserowanych przez Stevena Spielberga, gdzie w rolę tytułową wcielił się amerykański aktor Harrison Ford.

Duża popularność filmu znalazła odzwierciedlenie w wyniku finansowym, gdyż na całym świecie filmy te zarobiły w sumie niemal 1,2 mld dolarów. Wielkość ta jest znacznie wyższa po uwzględnieniu inflacji. W latach, w których wydane zostały poprzednie części Indiany Jonesa, bilety były znacznie tańsze (średnie ceny biletów: 1981 – 2,78 USD, 1984 – 3,36 USD, 1989 – 3,97 USD[1]), podczas gdy dziś średnia cena wynosi ponad 7 dolarów amerykańskich. Biorąc pod uwagę te dane, najpopularniejszym filmem o Indianie Jonesie pozostaje pierwsza część, a łącznie cztery części Indiany Jonesa przyniosły przychód, w cenach bieżących, ponad 3,3 mld USD.

Na status dzieł kultowych tej serii złożyło się kilka czynników: nośna fabuła, wartka akcja, muzyka Johna Williamsa, efekty specjalne, humor oraz wysoki poziom gry aktorskiej oraz powiew świeżości – bowiem kino awanturnicze nie przybrało wcześniej tak nośnej formy. Filmy o Indianie Jonesie zdobyły w sumie 7 Oscarów.

Po latach powstał 44-odcinkowy serial telewizyjny pt. „Kroniki młodego Indiany Jonesa” (1992), gdzie w rolę Indy’ego wcielili się Corey Carrier, Sean Patrick Flanery i George Hall. Na bazie tego serialu wydano później serię 22 filmów „Przygody młodego Indiany Jonesa”, z których część trafiła na rynek kina domowego, część wyłącznie do telewizji. Posłużono się tą numeracją dodatkowo w momencie wydania trzech oryginalnych części Indiany Jonesa na kasetach VHS i wpisano je w jedną serię o nazwie „Wielka Księga Przygód Indiany Jonesa”. Dzięki temu klasyczne epizody zaczęły być traktowane jako części 23, 24 i 25, później jednak zrezygnowano z tej numeracji. W latach 2007–2008 wypuszczono na DVD wszystkie 22 części „Przygód młodego Indiany Jonesa” w formie 3 boksów podzielonych na 3 okresy z życia Indiany Jonesa – The Early Years (Wczesne lata), The War Years (Lata wojenne) oraz The Years of Change (Lata zmian).

Na rynku dostępne są też książki, komiksy i gry komputerowe traktujące o przygodach Jonesa.

22 maja 2008 roku do kin wszedł film Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, którego akcja toczy się 19 lat po wydarzeniach z Ostatniej krucjaty.

Na 2019 rok zapowiedziano premierę piątego filmu z serii o Indianie Jonesie. Główną rolę w filmie ma zagrać Harrison Ford[2]. 5 września 2017 roku scenarzysta David Koepp ogłosił, że w filmie nie zagra Shia Labeouf[3].

Filmy

Indiana Jones przedstawiony został publiczności w 1981 roku w Poszukiwaczach Zaginionej Arki, którego akcja toczyła się w roku 1936. Fabuła filmu dotyczyła poszukiwań Arki Przymierza, która wedle legendy zawierać miała w sobie mistyczną moc. Archeolog musiał przeszkodzić nazistom, którzy chcieli tę moc wykorzystać.

Trzy lata później (1984) światło ujrzał prequel Indiana Jones i Świątynia Zagłady, którego akcja toczyła się rok przed wydarzeniami z pierwszej części, w 1935 roku. W stosunku do pierwowzoru fabuła była bardziej zbliżona do horroru. W tej części Indiana Jones próbuje zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznej sekty wyznawców bogini Kali.

Akcja trzeciego filmu, Indiana Jones i ostatnia krucjata, nakręconego w roku 1989, rozgrywa się w roku 1938. Powracają postaci znane z poprzednich fabuł, tacy jak Sallah czy Marcus Brody oraz odwiedzane są znane już lokacje (Barnett College). Pojawia się też postać dr Henry’ego Jonesa Sr, ojca Indy’ego. Fabuła, zawierająca także genesis Jonesa (m.in. dlaczego boi się węży), opiera się na pokrzyżowaniu planów nazistów chcących odszukać Św. Graala, kielich z którego miał pić Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.

Po osiemnastu latach od produkcji trzeciej części cyklu producenci ponownie zrealizowali film Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, którego akcja toczy się w roku 1957. Tym razem przeciwnikami Indy’ego są Sowieci, którymi dowodzi Irina Spalko. Akcja filmu rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Peru oraz w Brazylii.

Serial

W latach 1992–1996 George Lucas stworzył serial Kroniki młodego Indiany Jonesa (ang. The Young Indiana Jones Chronicles), który miał być programem edukacyjnym dla dzieci, przedstawiającym historyczne postaci oraz ważne wydarzenia. Program przedstawiał sprawdzoną formę – 93-letni Indiana Jones (George Hall) przedstawiał historię ze swojej młodości. Widzowie mogli więc zobaczyć Indianę Jonesa w wieku 8–10 lat (Corey Carrier) oraz 16–23 (Sean Patrick Flanery). W serialu wystąpił także gościnnie Harrison Ford jako Indiana Jones w wieku lat 50.

Książki według autorów

W nawiasach podano datę pierwszego polskiego wydania.

Campbell Black

 • Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki w Indiana Jones powraca (2008)

Martin Caidin

 • Indiana Jones i Biała Wiedźma (1998)
 • Indiana Jones i powietrzni piraci (1999)

James Kahn

 • Indiana Jones i Świątynia Przeznaczenia (1991), także jako Indiana Jones i świątynia zagłady w Indiana Jones powraca (2008)

William McCay

 • Młody Indiana Jones i skarb plantacji (1992)
 • Młody Indiana Jones i krąg śmierci (1992)

Max McCoy

 • Indiana Jones i tajemnica dinozaura (1998)
 • Indiana Jones i kamień filozoficzny (1999)
 • Indiana Jones i pusta ziemia (1999)
 • Indiana Jones i tajemnica Sfinksa (2000)

Rob MacGregor

 • Indiana Jones i taniec olbrzymów (1993)
 • Indiana Jones i delfijska pułapka (1993)
 • Indiana Jones i świat wewnętrzny (1994)
 • Indiana Jones i siedem zasłon (1994)
 • Indiana Jones i geneza potopu (1994)
 • Indiana Jones i dziedzictwo jednorożca (1998)
 • Indiana Jones i ostatnia krucjata w Indiana Jones powraca (2008)

Les Martin

 • Młody Indiana Jones i grobowiec strachu (1992)
 • Młody Indiana Jones i tajemnicze miasto (1992)

James Rollins

 • Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008)

Gry

Indiana Jones wystąpił także w kilku oficjalnych grach, poczynając od adaptacji Poszukiwaczy zaginionej Arki, Świątyni Zagłady oraz dwóch gier Indiana Jones i ostatnia krucjata – jedna była grą przygodową, druga zaś grą akcji.

Następnie zostały wydane gry z własną fabułą – Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992), Indiana Jones and the Infernal Machine (1999) oraz Indiana Jones and the Emperor’s Tomb (2003). Pojawiły się także gry Indiana Jones and His Desktop Adventures, Lego Indiana Jones: The Original Adventures i Lego Indiana Jones 2: The Adventure Continues, które przedstawiają wydarzenia z trylogii w scenerii z klocków Lego. Gry te zostały wyprodukowane przez firmę LucasArts.

Najnowsza gra nazywa się Indiana Jones and the Staff of Kings (po polsku Indiana Jones i berło królów), a jej premiera miała miejsce w 2009 roku[4].

Filmografia serii

 1. Adjusting for Movie Ticket Price Inflation.
 2. Harrison Ford zagra w filmie Indiana Jones 5, Antyradio [dostęp 2016-04-02].
 3. Tomasz Smykowski, W Indiana Jones 5 nie zagra Shia Labeouf, quizz.pl, 5 września 2017 [dostęp 2017-09-05] (pol.).
 4. Indiana Jones and the Staff of Kings. Gry-Online. [dostęp 2013-04-22].

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Indiana Jones", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon