powered by CADENAS

Social Share

Gibson Les Paul (18146 views - Music)

Gibson Les Paul – gitara elektryczna, jej projektantem jest Ted McCarty, a nazwę wzięła od gitarzysty jazzowego Lesa Paula. Flagowy model firmy Gibson, produkowany w latach 1952-1960; 1968-obecnie. Pierwowzór wszystkich późniejszych gitar firmy Gibson. Razem z Fenderem Stratocasterem jest legendą rocka i bluesa.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Gibson Les Paul

Gibson Les Paul

Gibson Les Paul
Marka Gibson
Lata produkcji 1952 - 1960, 1968 - nadal
Konstrukcja
Korpus Chambered / Weight Relieved / Solid Body
Gryf Set-neck
Drewno
Korpus najczęściej Mahoń
Gryf najczęściej Mahoń
Podstrunnica najczęściej palisander
Osprzęt
Mostek Tune-o-Matic
Przetworniki humbuckery; mini-humbuckery; single-coil
Strona producenta

Gibson Les Paulgitara elektryczna, jej projektantem jest Ted McCarty, a nazwę wzięła od gitarzysty jazzowego Lesa Paula.

Flagowy model firmy Gibson, produkowany w latach 1952-1960; 1968-obecnie. Pierwowzór wszystkich późniejszych gitar firmy Gibson. Razem z Fenderem Stratocasterem jest legendą rocka i bluesa.

Budowa i modele

Gibson Les Paul wyposażony jest w stały mostek Tune-o-Matic oraz Stopbar. Wyjątkiem jest model Axcess - niektóre jego wersje produkowane są z ruchomym mostkiem tremolo.

Charakterystyczne brzmienie zawdzięcza elektronice oraz drewnu użytemu do produkcji.

Zazwyczaj korpus oraz gryf zbudowane są z mahoniu, top z klonu a podstrunnica z palisandru - aczkolwiek w niektórych modelach Gibson Les Paul zastosowano m.in. korpusy z koriny, topy z mahoniu czy podstrunnice z przypalanego klonu (baked maple), granadillo lub sztucznego tworzywa richlite (w zastępstwie za heban). Cechą charakterystyczną konstrukcji jest wklejany gryf (tzw. set-in), skala 24-3/4", 22 progi oraz szyjka montowana pod kątem w stosunku do korpusu.

W zależności od modelu oraz lat produkcji występują różne budowy korpusów; różne grubości i profile gryfów.

Podstawowe modele Les Paul to: Junior; Studio; Standard; Custom. Na ich bazie powstały alternatywne wersje Les Paul m.in. Studio Faded; Traditonal; Classic; Supreme; Deluxe oraz wiele innych. W 1993r. w nowo otwartym oddziale 'Gibson Custom, Art and Historic' oficjalnie rozpoczęto produkcję reedycji modelu Les Paul, nawiązując do specyfikacji z poszczególnych lat z okresu 1956-1960. Modele te noszą nazwę Historic Reissue Series (potocznie nazywane historykami). W 2004r. przeniesiono ze zwykłej linii produkcyjnej do oddziału 'Gibson Custom, Art and Historic' produkcję modelu Custom.

Przetworniki

Istotny wpływ na brzmienie mają również przetworniki, a raczej ich budowa. Na początku produkcji w gitarach typu Les Paul wykorzystywane były przetworniki single-coil (tzw. single) charakteryzujące się jasnym brzmieniem, jednak generowały one zbyt wiele szumów.

W związku z tym zespół projektantów firmy Gibson pod wodzą Lesa Paula zdecydował się użyć wynalezionego przez pracownika firmy Gibson Setha Lovera humbuckera (składał się z dwóch przeciwnie względem siebie nawiniętych cewek osadzonych na przeciwnie spolaryzowanych magnesach), który przeszedł do historii pod nazwą PAF (Patent Applied For). Brzmienie tych przystawek było wyraźnie ciemniejsze w stosunku do singli oraz – co najważniejsze – humbuckery praktycznie nie dodawały do sygnału przydźwięku sieci zasilającej i innych zakłóceń elektromagnetycznych, zwłaszcza z cewek głośników i transformatorów wzmacniaczy.

Wciąż jednak produkowane są Les Paule z wykorzystaniem singli.

Gibson Les Paul SG (Solid Guitar)

Gibson, chcąc zapobiec dalszemu spadkowi sprzedaży Gibson Lesa Paula, w 1960 roku postanowił go odświeżyć i poprzez serię transformacji w 1961 powstał Gibson Les Paul SG. Jednak Les Paul poprosił o usunięcie jego imienia i nazwiska z nazwy gitary, wobec czego od tej pory jest znany jako Gibson SG.

Gitary typu Les Paul w swojej pierwotnej formie powróciły do produkcji i sprzedaży w 1968.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Gibson Les Paul", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Music

3d,printed,3dprinting,3dprint,music,song,dvd,dcrom,schellak,top hit