powered by CADENAS

Social Share

Krzesło (16142 views - Interior Design)

Krzesło – jednoosobowy mebel do siedzenia z oparciem, przeważnie o konstrukcji szkieletowej. Niektóre źródła do definicji krzesła dodają określenie "bez podłokietników", uważając ich zastosowanie za charakterystyczną cechę fotela. Inne źródła używają konsekwentnie formy "krzesło z podłokietnikami". Jest jednym z najstarszych sprzętów i najbardziej prestiżowym w branży meblarskiej. W swojej historii przechodził najwięcej zmian formalnych w XVII i XVIII w. Stąd np. krzesła w stylu Ludwika XIV, XV, XVI różnią się tak znacznie, a są od siebie nieodległe w czasie. Wykonywany najczęściej z drewna, stali, lub tworzyw sztucznych. Siedzisko i oparcie bywa tapicerowane. Średnie wymiary[potrzebny przypis]: długość nogi przedniej (zawieszenie siedziska) od 390-410 mm, szerokość siedziska mierzona w osi co najmniej 380 mm (dla siedzisk okrągłych Ф=320 mm), pochylenie oparcia, 100°-115° stopni (meble do pracy), 110°-120° stopni (meble do wypoczynku), kąt nachylenia siedziska do nóg tylnych 3°-5°. == Przypisy ==
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Krzesło

Krzesło

Ten artykuł dotyczy mebla. Zobacz też: Krzesło (ujednoznacznienie).

Krzesło – jednoosobowy mebel do siedzenia z oparciem, przeważnie o konstrukcji szkieletowej. Niektóre źródła[1][2] do definicji krzesła dodają określenie "bez podłokietników", uważając ich zastosowanie za charakterystyczną cechę fotela. Inne źródła [3][4] używają konsekwentnie formy "krzesło z podłokietnikami". Jest jednym z najstarszych sprzętów i najbardziej prestiżowym w branży meblarskiej. W swojej historii przechodził najwięcej zmian formalnych w XVII i XVIII w. Stąd np. krzesła w stylu Ludwika XIV, XV, XVI różnią się tak znacznie, a są od siebie nieodległe w czasie.

Wykonywany najczęściej z drewna, stali, lub tworzyw sztucznych. Siedzisko i oparcie bywa tapicerowane.

Średnie wymiary[potrzebny przypis]:

 • długość nogi przedniej (zawieszenie siedziska) od 390-410 mm,
 • szerokość siedziska mierzona w osi co najmniej 380 mm (dla siedzisk okrągłych Ф=320 mm),
 • pochylenie oparcia,
  • 100°-115° stopni (meble do pracy),
  • 110°-120° stopni (meble do wypoczynku),
 • kąt nachylenia siedziska do nóg tylnych 3°-5°.


 1. red. Stefan Kozakiewicz: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 250-251.
 2. Izydor Grzeluk: Słownik terminologiczny mebli. Ośrodek Dokumentacji Zabytków, 1998, s. 60.
 3. Janina Gostwicka: Dawne krzesła. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986, seria: Sztuka zdobnicza. ISBN 83-03-01518-4.
 4. Sigrid Hinz: Wnętrza mieszkalne i meble. Warszawa: Arkady, Henschelverlag, 1980. ISBN 83-213-2979-9.


This article uses material from the Wikipedia article "Krzesło", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Interior Design

3D,interior,architecture,furniture,kitchen,sanitary,bath,design,art