powered by CADENAS

Social Share

Scooby Doo (18387 views - Animation & Rendering & Toon)

Scooby Doo (tytuł oryginalny: Scooby-Doo) – seria amerykańskich seriali i filmów animowanych dla dzieci, produkowana od 1969 roku do dziś. Jej głównymi bohaterami jest czworo nastolatków i ich mówiący pies, Scooby Doo, którzy podróżują po świecie, rozwiązując zagadki kryminalne. Najczęściej są w nie zamieszani przestępcy przebrani za upiory, rzadziej prawdziwe duchy. Scooby Doo został stworzony przez Joego Ruby’ego i Kena Spearsa dla studia Hanna-Barbera. Od 1998 roku produkcją kolejnych odsłon serii zajmuje się Warner Bros. Animation. Pierwszy serial, Scooby Doo, gdzie jesteś?, zadebiutował na antenie amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS 13 września 1969 roku. Dotychczas powstało dwanaście seriali o Scoobym Doo, z czego ostatni, Wyluzuj, Scooby Doo!, zadebiutował w 2015 roku. Począwszy od 1979 roku produkowane są także filmy animowane, których powstawało 39. Wyprodukowano także cztery filmy aktorskie, liczne odcinki specjalne, gry wideo i sztuki teatralne.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Scooby Doo

Scooby Doo

Scooby Doo
Ten artykuł dotyczy serii seriali animowanych. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Scooby Doo
Scooby-Doo
Gatunek animowany, komediowy, przygodowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Joe Ruby
Ken Spears
Liczba odcinków 392
Liczba serii 12
Produkcja
Produkcja Hanna-Barbera
Warner Bros. Animation
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Data premiery 13 września 1969
Stacja telewizyjna CBS, ABC, The WB, The CW, Cartoon Network
Lata emisji od 1969
Status trwający
Strona internetowa

Scooby Doo (tytuł oryginalny: Scooby-Doo) – seria amerykańskich seriali i filmów animowanych dla dzieci, produkowana od 1969 roku do dziś. Jej głównymi bohaterami jest czworo nastolatków i ich mówiący pies, Scooby Doo, którzy podróżują po świecie, rozwiązując zagadki kryminalne. Najczęściej są w nie zamieszani przestępcy przebrani za upiory, rzadziej prawdziwe duchy.

Scooby Doo został stworzony przez Joego Ruby’ego i Kena Spearsa dla studia Hanna-Barbera. Od 1998 roku produkcją kolejnych odsłon serii zajmuje się Warner Bros. Animation. Pierwszy serial, Scooby Doo, gdzie jesteś?, zadebiutował na antenie amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS 13 września 1969 roku. Dotychczas powstało dwanaście seriali o Scoobym Doo, z czego ostatni, Wyluzuj, Scooby Doo!, zadebiutował w 2015 roku. Począwszy od 1979 roku produkowane są także filmy animowane, których powstawało 39. Wyprodukowano także cztery filmy aktorskie, liczne odcinki specjalne, gry wideo i sztuki teatralne.

Typowa fabuła

Czworo przyjaciół: Fred Jones, Daphne Blake, Velma Dinkley i Norville „Kudłaty” Rogers oraz ich gadający pies, Scooby Doo (w filmie „Scooby-Doo! Strachy i patałachy” jego właściwe imię brzmiało Scoobert Doo), którzy tworzą Tajemniczą Spółkę, jeżdżą po świecie vanem, znanym jako Wehikuł Tajemnic (w filmie „Scooby-Doo! Strachy i patałachy” lokuje się on w garażu Daphne, ale w późniejszych serialach posiada go Kudłaty) Scooby i Kudłaty często natrafiają na potwory i tajemnicze sprawy, które Fred i dziewczyny postanawiają wyjaśnić, ku niezadowoleniu Scooby’ego i Kudłatego, którzy wolą jeść, niż rozwiązywać zagadki. Przeszukując różne miejsca, przyjaciele rozdzielają się na dwie zgrane drużyny. Pierwszą stanowią Fred, Daphne i Velma, natomiast drugą – Scooby i Kudłaty, choć w serialu Scooby Doo, gdzie jesteś? Velma często idzie ze Scoobym i Kudłatym. Przeważnie to Kudłaty i Scooby pierwsi wpadają na potwora i ponieważ są tchórzami, uciekają z wielkim krzykiem. Często również się przebierają, aby zmylić straszydło. Tymczasem Fred i dziewczyny znajdują ślady. Wolą ścigać potwory, niż przed nimi uciekać, ale robią to drugie, gdy nie mają wyboru. Daphne często zostaje uprowadzona przez potwora, zwłaszcza w starszych kreskówkach. Velma, mająca bardzo słaby wzrok, co pewien czas gubi okulary, bez których staje się kompletnie bezradna i czasem wpada w kłopoty. W końcu ekipa zastawia pułapkę, którą Scooby i Kudłaty często niechcący psują, by następnie złapać potwora w inny, nieraz niedorzeczny, sposób. W końcu przyjaciele demaskują potwora jako przebierańca i wyjaśniają jego plany.

Historia

Stworzenie

Na pomysł Scooby’ego Doo wpadł Fred Silverman z CBS, gdy coraz więcej kreskówek opowiadało o superbohaterach. Początkowo miał to być serial Mysteries Five opowiadając o pięciu nastolatkach demaskujących potwory – byli to: Geoff, Mike, Kelly, Linda i jej brat „W.W.”. Później zaszły zmiany w postaciach – Geoff i Mike stali się Ronniem, który potem przekształcił się we Freda, Kelly została Daphne, Linda – Velmą a „W.W.” – Kudłatym, który przestał być bratem Velmy; do postaci dołączył pies. Zaszły też zmiany w tytule – Mysteries Five zmieniło się w Who’s S-S-Scared?. Podczas lotu samolotem Silverman usłyszał w piosence Franka Sinatry Strangers in the Night słowa „Dooby-Dooby-Doo...”. Serialowy pies przybrał imię Scooby Doo.

Seriale animowane

13 września 1969 w CBS, w sobotnim bloku porannych kreskówek wyemitowano pierwszy odcinek serialu Scooby Doo, gdzie jesteś?. W roku 1970 zakończono produkcję. W 1972 pojawił się sequel Nowy Scooby Doo, którego odcinki z 25 minut wydłużono do 45 minut.

Wkrótce Fred Silverman przeniósł się z CBS do ABC. Scooby Doo przeniósł się wraz z nim. W 1976 pojawił się Scooby Doo, który kręcono w podobnym stylu co Scooby Doo, gdzie jesteś?. Dwa kolejne seriale nosiły ten sam tytuł – Scooby i Scrappy Doo'. W obu do głównych postaci dołączył siostrzeniec Scooby’ego – Scrappy Doo. W pierwszym serialu (1979) zagadki rozwiązywała cała szóstka postaci, a w drugim (1980) tylko Kudłaty z oboma psimi bohaterami. W kolejnym serialu – Nowy Scooby i Scrappy Doo/Nowe zagadki Scooby Doo (1983) do tej trójki dołącza tylko Daphne, podobnie jak w 13 demonów Scooby Doo (1985), gdzie oprócz tego pojawiają się nowe postacie. Ostatnim serialem w ABC został Szczeniak zwany Scooby Doo (1988), który pokazuje losy pięciu głównych postaci w okresie dzieciństwa (ok. 10 lat) – ponownie bez Scrappy’ego. „Scooby i drużyna gwiazd” to kolejny serial animowany, tym razem również z innymi postaciami z kreskówek. W Polsce nie miał on nigdy telewizyjnej premiery ani wersji dubbingowej.

W 1991 zakończono produkcję Szczeniaka... Wtedy rozpoczęła się dla seriali długa przerwa (i tak w produkcji były jeszcze filmy). W 2001 zmarł William Hanna; Hanna-Barbera się rozwiązało, tworząc Cartoon Network Studios. Scooby Doo przeniósł się do Warner Bros. Animation. Rozpoczęto produkcję seriali rysowanych komputerowo, unowocześniono fabułę. Najpierw powstał Co nowego u Scooby’ego? (2002), a potem Kudłaty i Scooby Doo na tropie (2006), który już w zupełności różnił się od swoich poprzedników. Także stacja telewizyjna się zmieniła – pierwszy z seriali emitowano w The WB, drugi w The CW. W 2010 roku powstał kolejny serial z przygodami psa o detektywistycznych zdolnościach: Scooby Doo i Brygada Detektywów.

Filmy animowane

Pierwszy film animowany z serii pojawił się w roku 1979, a był to Scooby Doo podbija Hollywood. Został on wyemitowany premierowo w ABC. W kolejnych filmach ABC zagadki potworów rozwiązywali Scooby, Kudłaty i Scrappy: Scooby Doo i Bracia Boo (1987), Scooby Doo i Oporny Wilkołak (1988), Scooby Doo: Szkoła Upiorów (1989). Kolejny film, Scooby Doo i baśnie z tysiąca i jednej nocy (1994), już bez Scrappy’ego, został premierowo wyemitowany w TBS.

Później przyszedł czas na pełnometrażowe filmy Scooby Doo wydawane na DVD. Warner Bros. Animation i Hanna-Barbera stworzyły we współpracy filmy: Scooby Doo na Wyspie Zombie (1998), Scooby Doo i Duch Czarownicy (1999), Scooby Doo i najeźdźcy z kosmosu (2000) oraz Scooby Doo i cyberpościg (2001). Wówczas zmieniono kompletnie wygląd głównych bohaterów.

Sukces tych filmów doprowadził do kontynuowania seriali (powstał Co nowego u Scooby’ego?) i filmów Scooby Doo – już w samym Warner Bros. powstały: Scooby Doo i Legenda Wampira (2003), Scooby Doo i meksykański potwór (2003), Scooby Doo i potwór z Loch Ness (2004), Aloha, Scooby Doo (2005), Scooby Doo na tropie Mumii (2005), Scooby Doo: Ahoj Piraci! (2006), Scooby Doo i śnieżny stwór (2007) Scooby Doo i Król Goblinów (2008), Scooby Doo i miecz samuraja (2009), Scooby Doo: Abrakadabra-Doo (2010), Scooby Doo: Wakacje z duchami (2010), Scooby Doo: Epoka Pantozaura (2011), Scooby Doo: Pogromcy wampirów (2011), Scooby Doo: Wielka draka wilkołaka (2012).

W 2010 roku powrócono do pierwotnego wyglądu bohaterów. Od tamtej pory powstały filmy: Scooby Doo: Abrakadabra-Doo (2010), Scooby Doo: Wakacje z duchami (2010), Scooby Doo: Epoka Pantozaura (2011), Scooby Doo: Pogromcy wampirów (2011), Scooby Doo: Wielka draka wilkołaka (2012), Scooby Doo: Maska Błękitnego Sokoła (2013), Scooby Doo: Upiór w Operze (2013), Scooby Doo: WrestleMania – Tajemnica ringu (2014), Scooby-Doo! Frankenstrachy (2014), Scooby-Doo! Pora Księżycowego Potwora (2015), Scooby-Doo i Kiss: Straszenie na scenie (2015), Scooby-Doo! i WWE: Potworny wyścig (2016), Scooby-Doo! Na Dzikim Zachodzie (2017).

W tym samym czasie utworzono także jeden film kukiełkowy, Scooby-Doo! Wyprawa po mapę skarbów (2013), oraz dwa filmy przy użyciu klocków lego: telewizyjny Scooby Doo i Czarny Rycerz (2015) oraz Lego Scooby-Doo: Nawiedzone Hollywood (2016).

Na rok 2018 zaplanowany jest pierwszy kinowy film z serii Scooby-Doo, pt. S.C.O.O.B..

Postacie drugoplanowe

 • Yabba Doo – postać z serialu Scooby i Scrappy Doo z sezonu trzeciego, kuzyn Scooby’ego. Biały w czarne łatki. Ma sterczącą sierść, czerwoną apaszkę i brązowy kapelusz szeryfa. Jego powiedzonkiem jest Yippity-Yabbity-Doo, ponieważ Yabba-Dabba-Doo zostało wcześniej zajęte przez Freda Flintstona.
 • Vincent Van Ghoul – czarodziej z serialu 13 demonów Scooby Doo. Jest przyjacielem Flim-Flama i pomaga piątce przyjaciół w rozwiązaniu zagadek. Nie rozstaje się ze swoją czarodziejską kulą. W Scooby Doo i Brygada Detektywów jest aktorem, a Scooby i Kudłaty oglądają horrory z jego udziałem.
 • Scooby Dum – kuzyn Scooby’ego występujący czasami w serialu Scooby Doo. Biały w czarne łatki. Nosi czerwoną obrożę i czerwoną czapkę. W przeciwieństwie do kuzyna, marzy o tym, by zostać detektywem.
 • Flim-Flam – nastolatek, bohater z serialu 13 demonów Scooby Doo. Pomagał Scooby'emu, Kudłatemu, Daphne i Scrappy'emu złapać demony. Flim-Flam kradł i handlował skradzionymi rzeczami.
 • Scooby Dee – kuzynka, a zarazem obiekt westchnień Scooby’ego i Scooby-Duma. Gwiazda filmowa, zdobywczyni Oscara. Wystąpiła w serialu Scooby Doo (odc. O upiorze, który grał w horrorze).
 • Scrappy Doo – siostrzeniec Scooby’ego wielkości decymetra, który jest, na nieszczęście, o stokroć od niego śmielszy. Chcąc zgrywać bohatera ciągle chce się bić z potworem z danej części odcinka mówiąc „No, chodź tu do mnie!!”, lub próbuje go zwalczyć bądź zastawić pułapkę mówiąc „Puppy Power!” (dosł. „Szczenięca moc!”) według dubbingu na TV4 oznaczające „Super Szczeniak!”.
 • Mama i Tata Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpili w serialach: Scooby i Scrappy Doo oraz Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Ruby Doo – siostra Scooby’ego, matka Scrappy'ego. Wystąpiła w serialach: Scooby i Scrappy Doo oraz Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Skippy Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpił w serialu Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Howdy Doo – rodzice Scooby’ego. Wystąpił w serialu Szczeniak zwany Scooby Doo.
 • Dooby Doo – kuzyn Scooby’ego, wystąpił w serialu Nowy Scooby i Scrappy Doo (odc. Wiele hałasu o Dooby Doo). Piosenkarz mieszkający w Nowym Jorku. Jako jeden z nielicznych członków rodziny Doo, ma włosy. Sierść ma kolorystycznie identyczną do Scooby’ego. Ubrany jest w niebieską kamizelkę i czarny pas, na szyi nosi drogą, diamentowę obrożę. Jest miły, ale troszeczkę fajtłapowaty. Postać Dooby'ego nawiązuje do Elvisa Presleya.
 • Dixie Doo – kuzynka Scooby’ego. Wystąpiła w serialu Nowy Scooby i Scrappy Doo (odc. Łódź Scooby). Ma włosy spięte w kucyk.
 • Hex Girls (pl. Eko-wiedźmyCzarownice lub Czaderki z trumienki) - zespół rockowy składający się z trzech dziewczyn: Dusk, Luny i Thorn. Tajemnicza Spółka spotyka je po raz pierwszy w filmie Scooby Doo i Duch Czarownicy, gdzie grają koncert w swoim rodzinnym mieście, Oakhaven. Pojawiły się także w filmie Scooby Doo i Legenda Wampira jako uczestniczki festiwalu rockowego, w jednym odcinku serialu Co nowego u Scooby’ego?, w którym to kręciły teledysk w starym zamku w Transylwanii oraz w kilku odcinkach serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów.
 • Angela Dynamit – DJ-ka radiowa z, przyjaciółka Tajemniczej Spółki. Później okazało się, że jej prawdziwe imię to Cassidy Williams i należała ona niegdyś do poprzedniej brygady detektywów.
 • Szeryf Bronson Stone – szeryf w serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów. Nie lubi, gdy brygada rozwiązuje zagadki, bo uważa, że to on powinien łapać przestępców. Jest z wzajemnością zakochany w burmistrz Janet Nettles.
 • Janet Nettles – burmistrz w serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów. Jest z wzajemnością zakochana w szeryfie.

Filmografia

Seriale animowane

Nr Polski tytuł Lata emisji Stacja
telewizyjna
Liczba
odcinków
Liczba
sezonów
1 Scooby Doo, gdzie jesteś? 1969–1972 CBS 25 2
2 Nowy Scooby Doo 1972–1974 24 2
3 Scooby Doo 1976–1978 ABC 40 3
4 Scooby i Scrappy Doo 1979–1980 16 1
5 Scooby i Scrappy Doo 1980–1982 33 (99) 3
6 Nowy Scooby i Scrappy Doo / Nowe przygody Scooby’ego 1983–1984 26 2
7 13 demonów Scooby Doo 1985 13 1
8 Szczeniak zwany Scooby Doo 1988–1991 27 (30) 4
9 Co nowego u Scooby’ego? 2002–2005 The WB 42 3
10 Kudłaty i Scooby Doo na tropie 2006–2008 The CW 26 2
11 Scooby Doo i Brygada Detektywów 2010–2013 Cartoon Network 52 2
12 Wyluzuj, Scooby Doo! 2015–obecnie 52 2
W sumie 376 27
Uwagi
 • Podczas pierwotnej emisji Scooby Doo nie stanowił jednolitego serialu. Dopiero podczas emisji powtórkowych wszystkie trzy sezony złączono w jeden serial.
  • Pierwszy sezon emitowano wraz z serialem Dynomutt, Dog Wonder w godzinnym bloku programowym The Scooby-Doo/Dynomutt Hour.
  • Drugi sezon emitowano wraz z serialami Kapitan Grotman i Aniołkolatki, Scooby Doo i drużyna gwiazd, Scooby Doo, gdzie jesteś? oraz Dynomutt, Dog Wonder w dwugodzinnym bloku programowym Scooby’s All-Star Laff-A-Lympics.
  • Pierwsze dziewięć odcinków trzeciego sezonu emitowano pod tytułem Scooby Doo, gdzie jesteś? jako trzeci sezon tego serialu.
  • Pozostałe siedem odcinków trzeciego sezonu emitowano wraz z serialami Kapitan Grotman i Aniołkolatki oraz Scooby Doo i drużyna gwiazd w dwugodzinnym bloku programowym Scooby’s All-Stars.
 • Drugi Scooby i Scrappy Doo składa się w 33 odcinków, z czego każdy jest podzielony na trzy krótsze, stąd liczba odcinków wynosi 99.
 • Podczas pierwotnej emisji drugi Scooby i Scrappy Doo nie stanowił jednolitego serialu. Dopiero podczas emisji powtórkowych wszystkie trzy sezony złączono w jeden serial.
  • Pierwszy i drugi sezon emitowano wraz z serialem Richie Rich w godzinnym bloku programowym The Richie Rich/Scooby-Doo Show.
  • Trzeci sezon emitowano wraz z serialem The Puppy’s Further Adventures w godzinnym bloku programowym The Scooby & Scrappy-Doo/Puppy Hour. Spośród trzech odcinków składowych, tworzących jeden dłuższy, pierwszy i trzeci nosił tytuł Scooby i Scrappy Doo, zaś drugi – Scrappy & Yabba-Doo.
 • Szósty serial nosił tytuł Nowy Scooby i Scrappy Doo podczas sezonu pierwszego, zaś podczas sezonu drugiego zmieniono go na Nowe przygody Scooby’ego.
 • Szczeniak zwany Scooby Doo składa się z 27 odcinków, z czego jeden składa się z dwóch, zaś inny z trzech krótszych odcinków składowych, stąd liczba odcinków wynosi 30.

Filmy animowane

Telewizyjne:

Direct-to-video:

Kinowy:

 • S.C.O.O.B. (2018)

Filmy aktorskie

Filmy zrealizowane przy użyciu klocków Lego

Ponadto, Lego umieścił w serwisie YouTube 16 około minutowych filmów o Scoobym Doo, zrealizowanych przy użyciu klocków.

Pozostałe

 • „Każdy jest Hydem”, „Co teraz, Lowbrow” i „Czarnoksiężnik z Oz” (1976) – odcinki serialu animowanego Dynomutt, Dog Wonder, w których pojawili się Scooby Doo, Kudłaty, Fred, Daphne i Velma
 • Scooby Doo i drużyna gwiazd (1977–1978) – serial animowany, w którym pojawiły się liczne postacie z seriali Hanna-Barbera, w tym Scooby Doo, Scooby Dum i Kudłaty
 • „Bravo Dooby Doo” (1997) – odcinek serialu animowanego Johnny Bravo, w którym pojawili się Scooby Doo, Kudłaty, Fred, Daphne i Velma
 • „Shaggy Busted” (2002) – odcinek serialu animowanego Harvey Birdman, Attorney at Law, w którym pojawili się Scooby Doo, Kudłaty, Fred, Daphne, Velma i Scrappy Doo
 • Looney Tunes znowu w akcji (2003) – film, w którym pojawili się animowani Scooby Doo i Kudłaty
 • „Ponure lunatykowanie” (2005) i „Keeper Of The Reaper” (2006) – odcinki serialu animowanego Mroczne przygody Billy’ego i Mandy, w których pojawili się Scooby Doo, Kudłaty, Fred, Daphne i Velma
 • „Piżama party zagłady” (2008) – odcinek serialu animowanego Yin Yang Yo!, w którym pojawili się Scooby Doo i Kudłaty
 • „Bat-Mite Przedstawia: Najdziwniejsze Przypadki Batmana!” (2011) – odcinek serialu animowanego Batman: Odważni i bezwzględni, w którym pojawili się Scooby Doo, Kudłaty, Fred, Daphne i Velma
 • Scooby-Doo! Wyprawa po mapę skarbów (2013) – film direct-to-video, zrealizowany przy użyciu kukieł

Obsada

Postać Dubbing anglojęzyczny Aktor Dubbing polskojęzyczny
Scooby Doo

Don Messick (1969–1996)
Hadley Kay (1997)
Scott Innes (1998–2008)
Neil Fanning (2002–2004)
Frank Welker (od 2002)

Ryszard Olesiński
Wiktor Zborowski (Polskie Nagrania)
Jacek Jarosz (Polskie Nagrania)
Jan Kulczycki (Polskie Nagrania)

Kudłaty Rogers

Casey Kasem (1969–1997, 2002–2009)
Billy West (1998)
Scott Innes (1999–2009)
Scott Menville (2006–2008)
Matthew Lillard (od 2010)

Matthew Lillard (2002, 2004)
Cascy Beddow (2004)
Nick Palatas (2009, 2010)

Jacek Bończyk
Maciej Damięcki (Polskie Nagrania)
Jacek Braciak (film aktorski 2004)
Krzysztof Szczerbiński (filmy aktorskie 2009 i 2010)

Fred Jones

Frank Welker
Carl Stevens (1988–1991)
Jim Wise (2012)

Freddie Prinze Jr. (2002, 2004)
Ryan Vrba (2004)
Robbie Amell (2009, 2010)

Jacek Kopczyński
Krzysztof Ibisz (Polskie Nagrania)
Kacper Kuszewski (film aktorski 2004)
Marcin Mroziński (filmy aktorskie 2009 i 2010)

Daphne Blake

Stefanianna Christopherson (1969–1970)
Heather North (1970–1985, 1997, 2003)
Kellie Martin (1988–1991)
Mary Kay Bergman (1998-2000)
Grey DeLisle (od 2001)

Sarah Michelle Gellar (2002, 2004)
Adrienne Wilkinson (2004)
Kate Melton (2009, 2010)
Sarah Jeffery (2018)

Beata Jankowska-Tzimas
Dorota Kawęcka (Polskie Nagrania)
Agnieszka Fajlhauer (film aktorski 2004)
Julia Kołakowska (filmy aktorskie 2009 i 2010)

Velma Dinkley

Nicole Jaffe (1969–1974, 2003)
Pat Stevens (1976–1979)
Marla Frumkin (1979–1983)
Christina Lange (1988–1991)
B.J. Ward (1997–2001)
Mindy Cohn (2002–2015)
Stephanie D’Abruzzo (2013)
Kate Micucci (od 2015)

Linda Cardellini (2002, 2004)
Lauren Kennedy (2004)
Hayley Kiyoko (2009, 2010)
Sarah Gilman (2018)

Agata Gawrońska-Bauman
Teresa Hering (Polskie Nagrania)
Maria Peszek (film aktorski 2004)
Agnieszka Mrozińska (filmy aktorskie 2009 i 2010)

Scrappy Doo

Lennie Weinrib (1979–1980)
Don Messick (1980–1988)
Scott Innes (2002)

Cezary Kwieciński
Mieczysław Morański (13 demonów Scooby Doo)
Mieczysław Gajda (Polskie Nagrania)

Media

Czasopisma

Pierwszym polskim czasopismem związanym ze Scoobym było Scooby-Doo poznaje tajemnice świata! wydawane w latach 2004-2006 przez DeAgostini. Od 2006 jest też wydawany Scooby-Doo Magazyn wydawnictwa Media Service Zawada.

Komiksy i książki

Kilka wydawnictw w Polsce wydaje książki i komiksy o Scooby Doo. Nakładem wydawnictwa Media Service Zawada ukazują się serie Superkomiks Scooby-Doo (każdy tom zawiera kilka komiksów) oraz Scooby-Doo Czytamy razem ułatwiająca naukę czytania. Wydawnictwo Siedmioróg wydało książki z bajkami o Scoobym: Scooby-Doo: Skarbnica smakowitych opowieści, Nowe przygody Tajemniczej Spółki i Scooby-Doo Twój najlepszy przyjaciel. Od 2007 roku ukazują się serie książek Scooby-Doo Tajemnice, Scooby-Doo i Ty oraz malowanki. Lista książek:

Scooby-Doo: Tajemnice

Autor: James Gelsey

 1. Scooby-Doo! i szaman (upiór: szaman)
 2. Scooby-Doo! i fałszywa wróżka (upiór: wróżka)
 3. Scooby-Doo! i nawiedzony zamek (upiór: duch Warda Montgomery’ego)
 4. Scooby-Doo! i klątwa mściwej mumii (upiór: mumia)
 5. Scooby-Doo! i śnieżny potwór (upiór: śnieżny potwór)
 6. Scooby-Doo! i zatopiony statek (upiór: pirat)
 7. Scooby-Doo! i klątwa wilkołaka (upiór: wilkołak)
 8. Scooby-Doo! i wampir (upiór: wampir)
 9. Scooby-Doo! i potwór z wesołego miasteczka (upiór: potwór z wesołego miasteczka)
 10. Scooby-Doo! i przebojowy duch (upiór: przebojowy duch)
 11. Scooby-Doo! i skarb Zombie (upiór: Zombie)
 12. Scooby-Doo! i koszmarny mecz (upiór: duch sędziego)
 13. Scooby-Doo! i upiorny generał (upiór: upiorny generał)
 14. Scooby-Doo! i uciekający robot (upiór: robot)
 15. Scooby-Doo! i Frankenstein (upiór: Frankenstein)
 16. Scooby-Doo! i Mistrz w masce (upiór: sztukmistrz)
 17. Scooby-Doo! i Potwór z Doliny Szczęścia (upiór: Potwór z Doliny Szczęścia)
 18. Scooby-Doo! i szalony jaskiniowiec (upiór: jaskiniowiec)
 19. Scooby-Doo! i szaleńcze rodeo (upiór: klaun)
 20. Scooby-Doo! i upiór ze Sklepu z Zabawkami (upiór: lalka Calico Carly)
 21. Scooby-Doo! i straszliwy goryl (upiór: biały goryl)
 22. Scooby-Doo! i szalejący wiking (upiór: wiking)
 23. Scooby-Doo! i upiorny Strach na wróble (upiór: Strach na wróble)

Scooby Doo i Ty

 1. Tracej West: Na tropie Wielkiej Stopy (upiór: Wielka Stopa)
 2. James Gelsey: Na tropie Potwora z Telewizora (upiór: Potwór z telewizora)
 3. James Gelsey: Na tropie Świecącego Kosmity (upiór: kosmita)
 4. Vicki Erwin: Na tropie Upiornego Psa (upiór: Upiorny Pies)
 5. Jesse Leon McCann: Na tropie Zaginionego Drwala (upiór: drwal)
 6. Jenny Markas: Na tropie Potwora z Ciasta (upiór: Potwór z ciasta)
 7. Jenny Markas: Na tropie Podskakującego Lwa (upiór: lew)
 8. James Gelsey: Na tropie Wędrującej Wiedźmy (upiór: wiedźma)
 9. James Gelsey: Na tropie Purpurowego Rycerza (upiór: rycerz)
 10. Jesse Leon McCann: Na tropie Naftowego demona (upiór: Demon z ropy naftowej)
 11. Tracey West: Na tropie Upiornej Cindy (upiór: Opętana lalka)
 12. Vicki Erwin: Na tropie Upiora z teatru (upiór: Upiór teatralny)
 13. James Gelsey: Na tropie Doktora Jenkinsa i Pana Hyde’a (upiór: Upiór Hyde)
 14. Jenny Markas: Na tropie Przerażającego pterodaktyla (upiór: Pterodaktyl)
 15. Jenny Markas: Na tropie Henry’ego bez głowy (upiór: Henry bez głowy)
 16. Jesse Leon McCann: Na tropie Leśnych upiorów (upiór: Leśne potwory)
 17. James Gelsey: Na tropie Wściekłego aligatora (upiór: Aligator)
 18. Jenny Markas: Na tropie Straszliwego mutanta (upiór: Mechaniczny pies)
 19. Tracey West: Na tropie Ducha zapaśnika (upiór: Duch zapaśnika)
 20. James Gelsey: Na tropie Potwora z Morskich wodorostów (upiór: Potwór z morskich wodorostów)
 21. Vicki Erwin: Na tropie Pajęczej intrygi (upiór: Wielki pająk)

Zabawki

W Polsce wyprodukowano dużo zabawek i gier Scooby Doo – maskotki, figurki, kalendarze (dołączone do Scooby-Doo Magazynów), puzzle, gry planszowe i wiele innych.

Inne artykuły związane z serialem

Scooby Chrupki (ang. Scooby Snacks) – ulubiony przysmak Kudłatego i Scooby’ego. Od lutego 2007 w sklepach można kupować Scooby Chrupki, które produkuje firma DM Snacks.

Gry video

Polskie:

 • Scooby Doo: Strachy na lachy
 • Scooby Doo: Miasto duchów
 • Scooby Doo: Piramidalna zagadka
 • Scooby Doo: Muzealna draka z powodu robaka
 • Scooby Doo: Terror kamiennego smoka
 • Scooby Doo: Akcja! Kamera! Zamęt
 • Scooby Doo 2: Potwory na gigancie (na podstawie filmu)
 • Scooby Doo i pierwsze strachy
 • Scooby Doo i nawiedzone bagno

Amerykańskie:

 • Scooby-Doo
 • Scooby-Doo Mystery
 • Scooby Doo! Mystery of the Fun Park Phantom
 • Scooby-Doo: Classic Creep Capers
 • Scooby-Doo and the Cyber Chase
 • Scooby-Doo! Night of 100 Frights
 • Scooby-Doo! Mystery Mayhem
 • Scooby-Doo! Unmasked
 • Scooby-Doo! Mystery Adventures
 • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

DVD

Na płytach DVD wydano w Polsce seriale Scooby Doo, gdzie jesteś?, Nowy Scooby Doo (jako Największe zagadki Scooby Doo), 13 demonów Scooby Doo (jako 13 duchów Scooby Doo) Szczeniak zwany Scooby Doo, Co nowego u Scooby’ego oraz Kudłaty i Scooby Doo na tropie, a także wszystkie filmy. Dystrybutorem został Warner Bros. Home Video/Galapagos.

Dawniej Polskie Nagrania wydawały na kasetach video Scooby’ego i Scrappy’ego Doo (wersje pierwszą) z własnym dubbingiem.This article uses material from the Wikipedia article "Scooby Doo", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Animation & Rendering & Toon

Blender, Autodesk Maya, 3D Studio MAX (.3DS, .MAX), Maxwell, Animation, 3D Model, Autodesk Softimage, Cinema 4D, Rendering, Animation, 3Dartist, c4d, maxon, lowpoly, 3Dart, blender3D, toon, cartoon