powered by CADENAS

Social Share

Punisher (10645 views - Movie)

Punisher − fikcyjna postać, bohater komiksów wydawanych przez Marvel Comics,doczekał się trzech filmów fabularnych, serialu i jednej gry komputerowej będącej adaptacjami komiksu. Twórcą postaci był scenarzysta Gerry Conway oraz rysownicy John Romita Sr. i Ross Andru. Nazwę postaci Punisher (z ang – karzący, wymierzający karę) wymyślił Stan Lee – twórca najsłynniejszych bohaterów Marvela takich jak Spider-Man, Hulk, czy X-Men. Po raz pierwszy postać Punishera pojawiła się w 129. zeszycie serii The Amazing Spider-Man z 1974 roku.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Punisher

Punisher

Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnej. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.

Punisher − fikcyjna postać, bohater komiksów wydawanych przez Marvel Comics,doczekał się trzech filmów fabularnych, serialu i jednej gry komputerowej będącej adaptacjami komiksu. Twórcą postaci był scenarzysta Gerry Conway oraz rysownicy John Romita Sr. i Ross Andru. Nazwę postaci Punisher (z ang – karzący, wymierzający karę) wymyślił Stan Lee – twórca najsłynniejszych bohaterów Marvela takich jak Spider-Man, Hulk, czy X-Men. Po raz pierwszy postać Punishera pojawiła się w 129. zeszycie serii The Amazing Spider-Man z 1974 roku.

Historia

Przyznaniu Punisherowi statusu superbohatera lub antybohatera jest skomplikowane. Jednoznaczne przydzielenie mu jednej z tych kategorii zależy od poglądów oceniającego. Tytułowy Punisher to Frank Castle, były żołnierz Marines, weteran z Wietnamu, który jako jedyny przeżył masakrę swojej rodziny podczas pikniku w nowojorskim Central Parku. Przypadkowo, Frank z żoną i dziećmi stali się świadkami egzekucji informatora przeprowadzonej przez mafię. Przestępcy chcąc pozbyć się świadków zastrzelili całą rodziną Franka, a także, jak sądzili, jego samego. Po odzyskaniu świadomości i powtórnej próbie zamordowania go w szpitalu przez zabójców mafii Frank przeistacza się w Punishera, mściciela pragnącego wziąć prawo we własne ręce i wymierzyć sprawiedliwość zabójcom swojej rodziny.

Punisher ściga także gangsterów, którzy nie zadarli z nim bezpośrednio. Nie widzi sensu w oddawaniu ich w ręce policji, bo stać ich na drogich adwokatów lub mają znajomości na górze. Zabili i zrobią to znowu po wyjściu z aresztu i tak w kółko. Punisher twierdzi, że musi wyręczać niewydajny system. Więc jest prokuratorem, sędzią i katem w jednym. Jako że nie doszło do procesów owych gangsterów, w świetle prawa Punisher jest mordercą. On uważa to za wyższą konieczność.

Nabyte w Wietnamie umiejętności posługiwania się różnymi rodzajami broni, walki wręcz i cichego przenikania na teren wroga, porwania, tortury, wymuszenia i inne formy przemocy to metody działania Punishera. Sam jest odporny na ból, co udowadnia m.in. w sekwencji tortur, dokonywanych na nim przez Lady Tanakę, w filmie z 1989 roku. Charakterystyczny czarny strój z białą czaszką na piersi był znakiem rozpoznawczym mściciela. Jako że w przeciwieństwie do większości bohaterów Punisher zabija swoich przeciwników, popada w konflikt z innym bohaterem ze świata Marvela, Daredevilem.

Publikacje

Po raz pierwszy postać pojawiła się w albumie komiksowym o przygodach Spider-Mana, ale wkrótce przygody Punishera zaczęto publikować w osobnych, poświęconych tylko jemu, albumach. Inne postacie, superbohaterowie tzw. Uniwersum Marvela, nieustannie próbują powstrzymać jego działania.

Okrucieństwo i chęć mordu Punishera uczyniły go antybohaterem głównego nurtu amerykańskiego komiksu, a historie z jego udziałem publikowano w miesięcznikach The Punisher War Journal, The Punisher War Zone i The Punisher Armory. Wydano również kilka specjalnych edycji albumów przeznaczonych także dla dzieci, w których postać ta została przedstawiona w sposób humorystyczny.

Obecnie (2011) wydawane są dwie niezależne serie o Punisherze, w tym jedna w ramach przeznaczonego dla dorosłych czytelników imprintu MAX.
Ponadto wydano wiele miniserii, między innymi:

 • The Punisher: Born — cztery numery autorstwa Gartha Ennisa narysowane przez Daricka Robertsona wydane w 2003 roku. Seria opowiada o pobycie Franka Castle w Wietnamie podczas ostatniej, trzeciej tury służby, ukazując proces przemiany jego psychiki, który ostatecznie doprowadził go do przemiany w Punishera.
  Tytuły poszczególnych albumów to:
  • #1: The Punisher: Pierwszy Dzień
  • #2: The Punisher: Drugi Dzień
  • #3: The Punisher: Trzeci dzień
  • #4: The Punisher: Ostatni dzień

Pojedyncze albumy poza serią:

 • The Punisher Meets Archie — seria dla nastolatków opowiadająca o spotkaniu Punishera z Archiem Andrewsem, bohaterem komiksów młodzieżowych
 • The Punisher: The End — akcja komiksu skupia się na ostatnich dniach życia Punishera w postapokaliptycznej przyszłości.
 • The Punisher Kills the Marvel Universe — napisana przez Gartha Ennisa i zilustrowana przez Dougiego Braithwaite'a historia typu "co by było, gdyby" przedstawiająca alternatywną przyszłość świata Marvela, w której Punisher zabił wszystkich superbohaterów i super-łotrów.
 • The Punisher: The Cell
 • The Punisher: Tygrys

W Polsce seria The Punisher ukazywała się nakładem wydawnictwa TM-Semic, a później wydawnictwa Mandragora, następnie wydawnictwa Hachette w ramach Wielkiej kolekcji komiksów Marvela, ale tylko Punisher: Witaj Ponownie, Frank.

Adaptacje

Filmy

Pierwszą ekranizacją przygód Punishera był film z 1989 roku z Dolphem Lundgrenem w roli głównej. Druga ekranizacja powstała w 2004 roku z udziałem Thomasa Jane'a w roli Punishera i Johna Travolty w roli gangstera odpowiedzialnego za śmierć rodziny Castle. Trzeci film o Punisherze powstał w 2008 roku, a w tytułową rolę wcielił się Ray Stevenson.

Zobacz:

Produkcje krótkometrażowe

W 2012 opublikowany został bootleg w reżyserii Adi Shanka pt. "Dirty Laundry"[1], w rolę Punishera wcielił się ponownie Thomas Jane.

Seriale

Frank Castle pojawił się w drugiej serii wyprodukowanego przez stację Netflix serialu Daredevil. W rolę Punishera wcielił się Jon Bernthal. 29.04. Netflix ogłosił zamówienie osobnego serialu "The Punisher"[2].

Gry komputerowe

Powstały gry dla komputerów Amiga i PC a w późniejszym okresie także dla przenośnych konsoli Game Boy.

Animacja

Punisher pojawił się w paru odcinkach serialu animowanego Spider-Man. W odcinkach Mściciel (Enter the Punisher) i Pojedynek myśliwych (Duel the Hunters) Frank postanawia uporać się z problemem tajemniczetgo wampira nękającego Nowy Jork. W wyniku pomyłki jego celem staje się Spider-Man, który miał wówczas problemy z mutacją tzn. przemienił się w gigantycznego pająka. Gdy orientuje się, iż popełnił błąd, wraz z Kravenem Myśliwym pomagają wrócić Człowiekowi-Pająkowi do jego poprzedniej postaci. Pojawia się też w odcinku Powrót Zielonego Goblina (The Return of Green Goblin), gdzie pomaga Spider-Manowi w walce z nowym Zielonym Goblinem. W oryginalnej wersji językowej głos pod tę postać podkładał John Beck.

Punisher pojawia się również w serialu X-Men w odcinku Dni nowej przeszłości (Days of future past), ale jedynie jako postać zdobiąca okładkę gry komputerowej. Z kolei w odcinku Modżowizja (Mojovision) jeden z robotów walczących z X-Men przemienia się w postać przypominającą Punishera.

Ostatnio Punisher pojawił się gościnnie w Avengers: Zjednoczeni w odcinku Planeta Doktora Dooma (Planet Doom).This article uses material from the Wikipedia article "Punisher", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon