powered by CADENAS

Social Share

Kostka gitarowa (8963 views - Music)

Kostka gitarowa - rodzaj plektronu do gry na gitarze. Mała plastikowa płytka do szarpania strun gitary. Na przestrzeni dziejów wykonywana była z różnych materiałów (metal, drewno, skóra, kość słoniowa, pancerz żółwia, kamień, szkło, bursztyn). Najczęściej przyjmuje kształt trójkąta równoramiennego (czasem równobocznego), o zaokrąglonych bokach. Zależnie od instrumentu, rodzaju gry i preferencji muzyka używa się różnych grubości i giętkości. W zasadzie im kostka cieńsza tym bardziej miękka (giętka), ale miękkość zależy też od właściwości konkretnego plastiku (lub ogólnie - tworzywa). Gitarzyści basowi preferują kostki grubsze i większe, bo cienką kostką trudno szarpnąć grubą strunę, ale zdarza się, że i gitarzysta solowy używa kostki o grubości 3mm, zwłaszcza do solówek. Gama rozmiarów jest dość szeroka, ponieważ można spotkać kostki o grubości od 0.2mm do nawet 5mm. Najczęściej jednak używa się tych z zakresu 0.5 - 2mm. Grubość, kształt i materiał z którego jest wykonana kostka wpływa na brzmienie i wygodę gry. Poniższa tabela pokazuje orientacyjny podział kostek w zależności od ich grubości:
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Kostka gitarowa

Kostka gitarowa

Kostka gitarowa - rodzaj plektronu do gry na gitarze.

Mała plastikowa płytka do szarpania strun gitary. Na przestrzeni dziejów wykonywana była z różnych materiałów (metal, drewno, skóra, kość słoniowa, pancerz żółwia, kamień, szkło, bursztyn). Najczęściej przyjmuje kształt trójkąta równoramiennego (czasem równobocznego), o zaokrąglonych bokach. Zależnie od instrumentu, rodzaju gry i preferencji muzyka używa się różnych grubości i giętkości. W zasadzie im kostka cieńsza tym bardziej miękka (giętka), ale miękkość zależy też od właściwości konkretnego plastiku (lub ogólnie - tworzywa). Gitarzyści basowi preferują kostki grubsze i większe, bo cienką kostką trudno szarpnąć grubą strunę, ale zdarza się, że i gitarzysta solowy używa kostki o grubości 3mm, zwłaszcza do solówek. Gama rozmiarów jest dość szeroka, ponieważ można spotkać kostki o grubości od 0.2mm do nawet 5mm. Najczęściej jednak używa się tych z zakresu 0.5 - 2mm. Grubość, kształt i materiał z którego jest wykonana kostka wpływa na brzmienie i wygodę gry.

Poniższa tabela pokazuje orientacyjny podział kostek w zależności od ich grubości:

Opis Zakres grubości Oznaczenia angielskie
mm cale
Bardzo cienka ≤ 0.38 ≤ 0.014
Cienka 0.51–0.60 0.020–0.023 "T", "Thin" / "L", "Light"
Średnia 0.73–0.81 0.028–0.031 "M", "Medium"
Gruba 0.88–1.20 0.034–0.047 "H", "Heavy"
Bardzo gruba ≥ 1.50 ≥ 0.060

Kultura popularna

Kostka gitarowa była motywem przewodnim filmu Tenacious D in The Pick of Destiny (Tenacious D: Kostka Przeznaczenia).This article uses material from the Wikipedia article "Kostka gitarowa", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Music

3d,printed,3dprinting,3dprint,music,song,dvd,dcrom,schellak,top hit