powered by CADENAS

Social Share

White Christmas (12471 views - Music)

White Christmas – piosenka autorstwa Irvinga Berlina z 1941, pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby'ego i Marthę Mears w filmie Gospoda świąteczna (1942). Od tamtego czasu pozostaje jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek popkultury anglosaskiej, rokrocznie przypominanej w czasie świąt Bożego Narodzenia. Niemalże każdy anglojęzyczny wykonawca wydając płytę ze świątecznymi piosenkami zamieszcza na niej „White Christmas”.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

White Christmas

White Christmas

Ten artykuł dotyczy popularnej piosenki. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
White Christmas
Singel Binga Crosby’ego
z albumu Merry Christmas
Strona B „Let’s Start the New Year Right”
God Rest Ye Merry Gentlemen
Wydany 1942
1946, 1947, 1950, 1955, 1983
Nagrywany 29 maja 1942
19 marca 1947
Gatunek christmaspop
Długość 3:02 (nagranie z 1942)
3:04 (nagranie z 1947)
Wydawnictwo Decca (1942–1973)
MCA (1983–1985)
Format 7", 10"
Autor Irving Berlin
Singel po singlu

White Christmas – piosenka autorstwa Irvinga Berlina z 1941[1], pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby'ego i Marthę Mears[a] w filmie Gospoda świąteczna (1942)[2]. Od tamtego czasu pozostaje jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek popkultury anglosaskiej, rokrocznie przypominanej w czasie świąt Bożego Narodzenia. Niemalże każdy anglojęzyczny wykonawca wydając płytę ze świątecznymi piosenkami zamieszcza na niej „White Christmas”.

Historia

Utwór „White Christmas” napisany przez kompozytora i tekściarza rosyjsko-żydowskiego pochodzenia Irvinga Berlina miał swą światową premierę 25 grudnia 1941, podczas cotygodniowego programu Binga Crosby’ego w radiu NBCThe Kraft Music Hall[1].

Sukcesy

Za tę piosenkę film Gospoda świąteczna zdobył Oscara w kategorii „najlepsza piosenka” za 1942 rok przyznanej na 15. ceremonii wręczenia Oscarów.

Rekordowy singiel

Piosenka „White Christmas” w wykonaniu Binga Crosby’ego pojawiała na liście magazynu Billboard każdego roku przez dwadzieścia lat (od 1942 do 1962)[3]. To wykonanie utrzymywało się 14 tygodni na szczycie list muzyki pop tygodnika Billboard, począwszy od 1942[4]. Do roku 1997 była na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się singli na świecie[5] z wynikiem ponad 30 mln sprzedanych egzemplarzy. Dopiero piosenka „Candle in the Wind 1997” – z nowym tekstem, zaśpiewana na pogrzebie księżnej Diany przez Eltona Johna – sprzedała się w liczbie 33 mln egzemplarzy, pobijając dotychczasowy rekord „White Christmas”.

Popularność wśród innych artystów

„White Christmas” jest trzecim najczęściej wykonywanym utworem świątecznym wszech czasów według katalogu Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP). Lista opublikowana została równolegle z 100. urodzinami organizacji ASCAP, zgodnie z coroczną tradycją publikacji zestawiania najchętniej wykonywanych piosenek w poszczególnych latach[6].

Kontrowersje nagrania Elvisa Presleya

W październiku 1957 został wprowadzony na rynek czwarty album Elvisa Presleya Elvis' Christmas Album. Umieszczona na nim wersja piosenki „White Christmas” stała się przedmiotem sporu i kontrowersji. Irving Berlin zażądał aby zarówno utwór, jak i cała płyta została wycofana z odtwarzania przez rozgłośnie radiowe[7]. Stało się tak po usłyszeniu przez kompozytora nowej wersji tego utworu w wykonaniu Presleya. Berlin nazwał takie wykonanie „profanacją i parodią pieśni neopogańskich”, po czym zażądał od swoich podwładnych w Nowym Jorku aby zatelefonowali do każdej rozgłośni w Ameryce, z nakazem zaprzestania odtwarzania tej wersji jego utworu. Większość rozgłośni zignorowała kompozytora, jednakże przynajmniej jeden prezenter został zwolniony za odtwarzanie tej płyty, a niektóre rozgłośnie w Kanadzie prośbę autora spełniły[8]. Te kontrowersje wzmogły popularność albumu.

Wersje innych wykonawców

Piosenka była wykonywana przez wielu artystów, m.in. Franka Sinatrę, The Drifters, Elvisa Presleya, Andy Williamsa, Smokey Robinson & The Miracles, Doris Day, The Supremes, Deana Martina i wielu innych[9][10].

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "White Christmas", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Music

3d,printed,3dprinting,3dprint,music,song,dvd,dcrom,schellak,top hit