powered by CADENAS

Social Share

Temperówka (11022 views - Business & Office)

Temperówka – niewielki przyrząd służący do temperowania (ostrzenia) przyrządów kreślarskich, np. ołówków, kredek. Temperówki ręczne najczęściej mają niewielkie ostrze umieszczone w uchwycie ze stożkowym otworem. Włożenie ołówka do tego otworu i obracanie go w nim powoduje skrawanie cienkiego wióra z drewnianej oprawy ołówka z jednoczesnym kształtowaniem – ostrzeniem – jego grafitowego rdzenia. Współcześnie spotyka się urządzenia mechaniczne, w których obracanie ołówka odbywa się nie przez obracanie go palcami w temperówce, ale przy pomocy specjalnej przekładni napędzanej bądź korbką, bądź niewielkim silniczkiem elektrycznym. Niektóre ołówki, zwłaszcza te, które nie mają typowego przekroju okrągłego albo sześciokątnego, tylko - jak na przykład ołówki stolarskie o przekroju zbliżonym do prostokątnego - nie mogą być ostrzone przez obracanie ich w takim przyrządzie. Do ich ostrzenia trzeba używać noża, albo temperówek o innej konstrukcji, np. z żyletką. Temperówka, w zależności od regionu Polski i środowiska, posiada różne nazwy potoczne, np. temperka, ostrzynka, ostrzałka, ostrzówka, strugaczka, ostrzytko, podstrugiwaczka, strugawka.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Temperówka

Temperówka

Temperówka

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 (Frank C. Müller).

Temperówka – niewielki przyrząd służący do temperowania (ostrzenia) przyrządów kreślarskich, np. ołówków, kredek. Temperówki ręczne najczęściej mają niewielkie ostrze umieszczone w uchwycie ze stożkowym otworem. Włożenie ołówka do tego otworu i obracanie go w nim powoduje skrawanie cienkiego wióra z drewnianej oprawy ołówka z jednoczesnym kształtowaniem – ostrzeniem – jego grafitowego rdzenia.

Współcześnie spotyka się urządzenia mechaniczne, w których obracanie ołówka odbywa się nie przez obracanie go palcami w temperówce, ale przy pomocy specjalnej przekładni napędzanej bądź korbką, bądź niewielkim silniczkiem elektrycznym.

Niektóre ołówki, zwłaszcza te, które nie mają typowego przekroju okrągłego albo sześciokątnego, tylko - jak na przykład ołówki stolarskie o przekroju zbliżonym do prostokątnego - nie mogą być ostrzone przez obracanie ich w takim przyrządzie. Do ich ostrzenia trzeba używać noża, albo temperówek o innej konstrukcji, np. z żyletką.

Temperówka, w zależności od regionu Polski i środowiska, posiada różne nazwy potoczne, np. temperka[1], ostrzynka[2], ostrzałka[3], ostrzówka[4], strugaczka[5], ostrzytko[6], podstrugiwaczka[7], strugawka[7].

  1. temperka [w:] Słownik Encyklopedyczny GWARA UCZNIOWSKA [online] [dostęp 2016-10-30].
  2. ostrzynka. W: Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego [on-line]. [dostęp 2016-10-30].
  3. ostrzałka. W: Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego [on-line]. [dostęp 2016-10-30].,słowo oznacza przyrząd do ostrzenia, może być więc ostrzałka do noży, czy ostrzałka do ołówków por. Leksykony w INTERIA.PL - słownik ortograficzny, języka polskiego, synonimów, wyrazów bliskoznacznych, synonimy online. W: Słownik Encyklopedyczny ORTOGRAFIA W WYRAŻENIACH [on-line]. [dostęp 2016-10-30].
  4. Chciałabym zapytać o poprawność słowa „ostrzówka” oznaczającego temperówkę.. W: fanpage Poradni Językowej IJP [on-line]. [dostęp 2017-04-14].
  5. strugaczka [w:] DobrySłownik.pl [online] [dostęp 2016-10-30].
  6. Skrócony słownik gwary poznańskiej [dostęp 2016-10-30].
  7. a b temperówka [dostęp 2016-10-30].


This article uses material from the Wikipedia article "Temperówka", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Business & Office

3D