powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Maszyna Rube Goldberga (13772 views - Mechanism & Kinematics)

Maszyna Rube'a Goldberga – przesadnie rozbudowane urządzenie lub seria mechanizmów działających na zasadzie domina, które w złożony sposób wykonują bardzo proste czynności. Nazwa pochodzi od amerykańskiego rysownika i wynalazcy Rube'a Goldberga, który na swoich ilustracjach przedstawiał pomysłowo powiązane ze sobą urządzenia i sprzęty gospodarstwa domowego. Według niego miały one być symbolem ludzkiej zdolności do osiągania maksymalnego wysiłku i minimalnego efektu. Uważał bowiem, że większość ludzi woli osiągać swój cel w trudniejszy sposób, niż dążyć do niego szybciej i prościej.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Maszyna Rube Goldberga

Maszyna Rube Goldberga

Maszyna Rube Goldberga

Maszyna Rube'a Goldberga – przesadnie rozbudowane urządzenie lub seria mechanizmów działających na zasadzie domina, które w złożony sposób wykonują bardzo proste czynności. Nazwa pochodzi od amerykańskiego rysownika i wynalazcy Rube'a Goldberga, który na swoich ilustracjach przedstawiał pomysłowo powiązane ze sobą urządzenia i sprzęty gospodarstwa domowego. Według niego miały one być symbolem ludzkiej zdolności do osiągania maksymalnego wysiłku i minimalnego efektu. Uważał bowiem, że większość ludzi woli osiągać swój cel w trudniejszy sposób, niż dążyć do niego szybciej i prościej[1].

Podobne określenia na świecie

Choć nazwa maszyny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, to innych krajach bywa różnie określana:

 • Australia – rysownik Bruce Petty w swoich pracach zajmował się takimi zagadnieniami jak ekonomia, czy stosunki międzynarodowe, które przedstawiał jako złożone, zazębiające się maszyny do manipulowania ludźmi.
 • AustriaFranz Gsellmann przez dekady pracował na maszynie przypominającej tę Rube'a Goldberga, którą nazwał Weltmaschine (maszyna świata).
 • Czechy – maszyny w stylu Rube'a Goldberga często nazywane są Raketoplán (wahadłowiec), głównie w sektorze IT, gdzie oznaczają proste zadanie rozwiązane w złożony i drogi sposób[2].
 • Dania – w tym kraju nazywa się je Storm P maski ner, od imienia duńskiego wynalazcy i rysownika Roberta Storma Petersena.
 • Francja – określenie usine à gaz (rafineria gazowa) ma sugerować bardzo skomplikowaną fabrykę z wszędobylskimi rurami, ciągnącymi się w różne strony. Używane jest głównie przez programistów i dziennikarzy, którzy odnoszą się w ten sposób do zawiłego prawa i regulacji.
 • Japonia – nadawany przez jedną ze stacji telewizjyjnych program prezentujący różne złożone urządzenia nazywa się Pitagora Suicchi (jap. ピタゴラスイッチ)[3].
 • Niemcy – w Niemczech na określenie maszyn Goldberga przyjęła się nazwa Was-passiert-dann-Maschine, ponieważ w serialu dla dzieci Ulica Sezamkowa, Kermit używał podobnych urządzeń.
 • Wielka Brytania – podobne rysunki do Rube'a Goldberga w Wielkiej Brytanii tworzył ilustrator W. Heath Robinson, dlatego od jego imienia nazywa się je urządzeniami Heatha Robinsona[3].

Konkursy

W 1949 dwa bractwa studenckie z Purdue University postanowiły w ramach zabawy zorganizować konkurs na maszynę Rube'a Goldberga. Organizowano go corocznie do 1955, kiedy to bractwa zaprzestały jego finansowania.

W 1983 podczas prac porządkowych jedno z bractw odnalazło stare trofeum z pierwszego konkursu i pojawił się pomysł, by wskrzesić konkurs. Żeby zainteresować nim innych i na nowo rozpocząć zawody, powstał nawet specjalny przewodnik. Starania przyniosły rezultat i w 1987 odbył się w USA pierwszy ogólnokrajowy konkurs na maszynę Rube'a Goldberga. Rosnące zainteresowanie mediów sprawiło, że z roku na rok stawał się on coraz bardziej znany, aż w 1992 r. pokazano go w telewizji. Dziś jego zwycięzcy są zapraszani do przeróżnych programów telewizyjnych[1].

Inny konkurs corocznie organizuje również MIT Museum z Massachusetts Institute of Technology Cambridge w Massachusetts. Zespoły budują złożone urządzenia w stylu Rube'a Goldberga na stołach umieszczonych w dużej sali gimnastycznej. Każde z nich jest połączone sznurkiem z maszyną rywala. Po ich skończeniu sznur inicjujący zostaje ceremonialnie pociągnięty i na zasadzie efektu domina rozpoczyna się działanie zbudowanych mechanizmów. Na koniec przyznawane są nagrody w różnych kategoriach[4].

W mediach

Przykłady wykorzystania maszyny Rube'a Goldberga można znaleźć w licznych filmach, serialach i grach komputerowych:

Filmy[5]

Seriale
Gry
 1. a b Rube Goldberg Contest History (ang.). rubegoldberg.com. [dostęp 2013-10-12].
 2. Zaujímavé všetko, čo potrebujem vedieť (data dostępu: 2013-10-12)
 3. a b Rube Goldberg Device (ang.). tvtropes.org. [dostęp 2013-10-12].
 4. Friday After Thanksgiving: Chain Reaction [data dostępu 2013-10-12]
 5. The Top 10 Rube Goldberg Machines Featured On Film (data dostępu: 2013-10-12)
 6. Maszyny Goldberga pojawiają się w dwóch alternatywnych czołówkach serialu
 7. Z Archiwum X, Ep.7-06 „ The Goldberg Variation”
 8. Amazing World, The Game. [dostęp 2015-03-17].

Linki zewnętrzne

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Maszyna Rube Goldberga", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Mechanism & Kinematics

3D,Geneva double,mechanism,kinematics,rotation,translation