powered by CADENAS

Social Share

But narciarski (9764 views - Sports List)

Buty narciarskie – buty umożliwiające narciarzowi przymocowanie nart do nóg w sposób umożliwiający jazdę lub bieg na nartach. Buty narciarskie dzielą się na: buty zjazdowe buty biegowe buty turowe (skiturowe) i telemarkowe buty do skoków narciarskich. Każdy z tych rodzajów butów wyewoluował do zupełnie innej konstrukcji.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

But narciarski

But narciarski

Buty narciarskie – buty umożliwiające narciarzowi przymocowanie nart do nóg w sposób umożliwiający jazdę lub bieg na nartach.

Buty narciarskie dzielą się na:

 • buty zjazdowe
 • buty biegowe
 • buty turowe (skiturowe) i telemarkowe
 • buty do skoków narciarskich.

Każdy z tych rodzajów butów wyewoluował do zupełnie innej konstrukcji.

Historia

Początkowo (na przełomie XIX i XX w.) buty narciarskie były zwykłymi butami turystycznymi (z wysoką cholewką). Z czasem buty narciarskie miały szerszą zelówkę, umożliwiającą przymocowanie buta do wiązania narciarskiego. Powoli buty narciarskie stawały się coraz sztywniejsze i wyższe, ale jeszcze w latach 60. XX wieku większość narciarzy jeździła w butach sznurowanych (polskie buty „Krosno”). Dopiero w drugiej połowie lat 60. buty zjazdowe zaczęły przypominać dzisiejsze buty.

Konstrukcja

Buty zjazdowe

But zjazdowy składa się z twardej zewnętrznej, plastikowej (polietylenowej) „skorupy” i wewnętrznego „kapcia” (wkładki, buta wewnętrznego lub "skarpety")[1]. Skorupa jest na tyle twarda, że stworzono specjalne konstrukcje butów, ułatwiające wkładanie i zdejmowanie butów narciarskich. W niektórych modelach butów kapeć jest wygrzewany w momencie zakupu (tzw. termoformowalny, co jest opisywane przez producentów jako np. Thermo lub Custom)[2], aby jak najlepiej dopasować się do kształtu stopy. W 2008 r. pojawiły się buty o takiej konstrukcji skorupy, która pozwala na lekkie ugięcie podeszwy w czasie chodzenia. Dzięki nowym rozwiązaniom, takim chociażby jak e2 ("easy enduro") firmy Rossignol, czy Elipse firmy Salomon, buty narciarskie mają szansę stać się również w miarę wygodnym obuwiem służącym do poruszania się w obrębie stacji narciarskiej[2].

Istnieją również buty z wkładkami wtryskowymi, które zapewniają niemal idealny komfort. Buty wewnętrzne (kapcie) tego rodzaju konstrukcji posiadają specjalne kieszenie wypełniane przez przeszkolonego sprzedawcę dwuskładnikowym materiałem rozszerzającym się po połączeniu składników. Wykonywany jest odlew stopy dokładnie dopasowujący się do jej kształtu[2].

Komfort jazdy staje się coraz ważniejszy, również w przypadku butów zawodniczych. W związku z tym obecnie dąży się, aby nie cały but był zbudowany z twardego plastiku. Konstruuje się sztywną ramę, która pozwala przenosić siły na nartę, a resztę wypełnia się stosunkowo miękkim, wygodnym materiałem.

Podział butów zjazdowych ze względu na sposób wkładania

 • tylnowejściowe[3] – buty pozwalające na odchylenie tylnej części cholewki, co bardzo ułatwia wkładanie i zdejmowanie. Jednak obecnie już rzadko spotykane ze względu na złą opinię. Są zbyt miękkie, nawet dla początkujących narciarzy i nie trzymają dostatecznie stopy. Buty takie mają przeważnie również tylko 1 klamrę z przodu. Znany jest jednak przypadek Billa Johnssona z USA, który zdobył złoty medal olimpijski w zjeździe w czasie Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie w 1984 r. w butach tylnowejściowych. Takie buty jeszcze czasem znajdują się w tańszych wypożyczalniach;
 • "mid-entry" – średniowejściowe – łączą zalety butów tylno- i przedniowejściowych: tylna część cholewki daje się lekko odchylić, ale but po założeniu na nogę jest zapinany na 3-4 klamry z przodu;
 • przedniowejściowe – buty, które stanowią dziś ogromną większość wszystkich produkowanych narciarskich butów zjazdowych. Takie buty są wybierane przez wszystkich narciarzy, którzy kupują buty z zamiarem rozwoju swoich umiejętności. Posiadają 3-4 klamry z przodu ściśle dopinające nogę. Cechując się wysoką, sztywną cholewką zapewniają bardzo dobrą kontrolę ruchu narty.

Ostatnio osiągnięto znaczący postęp w takiej konstrukcji butów, która ułatwia ich zakładanie i zdejmowanie. Dzięki zastąpieniu części plastiku na podbiciu tkaniną kompozytową uzyskano niespotykaną dotąd łatwość zakładania i zdejmowania butów. Dodatkowym efektem tego typu konstrukcji jest lepsze, ściślejsze dopasowanie skorupy buta do stopy, a co za tym idzie, zwiększona precyzja prowadzenia narty w skręcie[2].

Liczba i rodzaj klamer

Buty zjazdowe posiadają od 1 do 4 klamer. W górnej części cholewki w wielu modelach butów znajduje się pasek na rzepy, który pełni rolę piątej klamry. Wyjątek od zasady 4 klamer stanowią buty przeznaczone do freeskiingu, gdzie wymagana jest większa/zmienna elastyczność buta: w butach do freeskiingu często montuje się 2-3 klamry.

Zapinanie klamry polega na zahaczeniu jej o jeden z haczyków (przeważnie 3-5 przy każdej klamrze) na zewnętrznej stronie buta i zapięcie przez dociśnięcie klamry do haczyka.

Istnieją modele miękkich butów (dla początkujących narciarzy), w których przednia część jest sznurowana, podobnie, jak w butach do snowboardu.

Klamry mogą mieć tzw. mikroregulację pozwalającą na zmianę długości klamry przez jej obracanie wokół osi. W niektórych modelach jest możliwość "makroregulacji" przez zmianę położenia klamry na pasku klamrowym. Wygodne są również rozwiązania, umożliwiające "wstępne" zaciśnięcie stopy przez zastosowanie dodatkowego haczyka lub przesunięcie klamry. Klamry konstruowane są ostatnio z bardzo lekkich stopów metali[2].

Kształt butów i ich kupowanie

Każdy model buta ma nieco inny kształt. W szczególności są buty, które mają wysokie lub niskie podbicie, pasują na stopy wąskie lub szczególnie szerokie (tzw. wide fit, np. seria B butów Atomica czy Rossignol Axia X40[1]). Dlatego bardzo ważne przy zakupie butów zjazdowych jest przymierzenie wielu modeli, aż znajdzie się but o kształcie bardzo pasującym do kształtu stopy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji stopa powinna być zapięta w bucie przez 20 minut.

-

Buty zjazdowe mają analogiczne rozmiary jak zwykłe buty. Zwykle rekomendowany jest zakup buta o pół numeru mniejszego niż rozmiar butów, w których chodzimy na co dzień[3]. Narciarz w bucie narciarskim powinien czuć, że nie dotyka paluchem do jego przedniej części dopiero po zapięciu wszystkich klamer. But pasuje wtedy, gdy przy silnym nachyleniu do przodu pięta nie podnosi się wyżej niż o pół centymetra.

Buty zjazdowe różnią się od siebie również tzw. szerokością, która odpowiada szerokości stopy w jej najszerszym miejscu (na wysokości kości śródstopia). Szerokość ta waha się w butach narciarskich od 90 mm do 106 mm. Wybierając but należy kierować się zarówno szerokością stopy, jak i charakterem zamierzonej jazdy. Im ambitniejsza jazda, tym węższy (ciaśniej trzymający) powinien być but. W zasadzie buty o szerokości ponad 100 mm przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej, a poniżej 96-98 mm – do jazdy sportowej.

Buty dla kobiet nie są takie same, jak dla mężczyzn. Charakteryzują się niższą i szerszą cholewką oraz innym wzornictwem[3]. Mają też mniejszą masę[2]. Wkładki (kapcie) w butach kobiecych są bardziej miękkie i cieplejsze (ze względu na inny sposób ukrwienia kobiecej stopy), dodatkowo ocieplane polarem, a coraz częściej wypełniane są naturalnym puchem. Takie rozwiązanie jest stosowane przez firmę Lange oraz Rossignol (pod nazwą NAPTURAL®).

Niektóre buty mają nawet specjalne podgrzewane elektrycznie wkładki termiczne.

Regulacje butów

Buty zjazdowe mają wiele regulacji:

 • wyżej wymienione klamry pozwalające na bardziej lub mniej ciasne zapięcie butów;
 • przełącznik "ski/walk" (jazda/chodzenie), pozwalający na częściowe wyprostowanie nogi (po przełączeniu na pozycję "walk"), co nieco ułatwia chodzenie;
 • regulacja nachylenia stopy do przodu. Buty przeznaczone dla ambitniejszych amatorów i dla zawodników nie mają przełącznika "ski/walk", ale mają regulację nachylenia buta do przodu, pozwalającą na ustawienie tego nachylenie w zależności od indywidualnych preferencji narciarza. Regulacja ta może być dokonywana przez przesuwanie tyłu cholewki w dół lub górę (i zablokowanie w preferowanej pozycji) lub przez dodanie i przesuwanie tzw. spojlera w górnej części cholewki, co zmusza łydkę do przesunięcia się do przodu;
 • tzw. "canting" – regulacja bocznego nachylenia buta, czyli w płaszczyźnie czołowej, dająca możliwość pochylenia buta bardziej do wewnątrz lub na zewnątrz. Ma to znaczenie dla osób, które mają koślawe lub szpotawe kolana. Śruby do ustawiania cantingu mogą znajdować się po obu stronach buta albo tylko po jednej[3];
 • regulacja wysokości pięty: niektórzy producenci (np. Dalbello) stosują w niektórych modelach regulację wysokości pięty. Obracając śrubę, której łeb znajduje się z boku pod piętą, można dostosować wysokość pięty do indywidualnych preferencji. Regulację tę stosuje się również po to, aby dopasować położenie kostki tak, aby mieściła się w przeznaczonym na nią miejscu w bucie;
 • niektóre buty mają możliwość wymiany przodu i tyłu podeszwy (jak na zdjęciu po prawej w butach Fischera) w związku z tym, że te części buta najszybciej ścierają się, co powoduje, że wiązania gorzej "trzymają".

Sztywność (twardość) butów

Zjazdowe buty narciarskie mają różną sztywność. Miękkie buty są przeznaczone dla początkujących narciarzy, są wygodniejsze, ale nie pozwalają na precyzyjne przenoszenie ruchu nogi na zachowanie się narty. Buty sztywne, przeważnie mniej wygodne, pozwalają na precyzyjną kontrolę zachowania się narty. Zawodnicy używają jak najsztywniejszych butów. W butach miękkich kapeć jest grubszy, bardziej miękki i wygodniejszy, natomiast w butach twardych kapeć jest cieńszy i twardszy.

Ostatnio przyjęła się skala twardości butów zjazdowych, tzw. flex index. Najbardziej miękkie buty dla dorosłych mają flex index w okolicach 40, uczący się narciarze powinni jeździć w butach o indeksie 40-70, ambitni amatorzy jeżdżą w butach o twardości w okolicach 90-120, natomiast zawodnicy wkładają buty z indeksem powyżej 150. Kobiety jeżdżą w butach o twardości 10-20 punktów niższej niż mężczyźni. Sztywność butów w ruchu przód/tył jest czasem mniejsza niż sztywność w ruchu w bok. Buty dla dzieci mają flex index w zakresie 10-30.

Na wybór twardości skorupy ma wpływ również masa narciarza (im cięższa osoba, tym łatwiej zegnie twardą skorupę) oraz to, kto jest producentem danego modelu (flex flexowi ciągle nie zawsze jest równy)[3].

W niektórych modelach butów istnieje możliwość regulacji ich twardości. Regulację tę realizuje się na parę sposobów, mm.in. przez zastosowanie pokrętła soft/hard (miękkie/twarde) w tylnej części buta lub przez wyposażenie buta w wymienne elementy o różnej twardości.

Niektórzy producenci produkują buty, których konstrukcja – gdy buty nie są wpięte w wiązanie – umożliwiają lekkie zgięcie buta w śródstopiu.

Twardość buta zwiększa się na mrozie.

Typy butów

Buty zjazdowe można podzielić na 3 typy ze względu na poziom umiejętności narciarza[1]:

 • Allround – dla początkujących i średniozaawansowanych. Buty takie mają flex 40-70 (miękkość skorupy umożliwia chodzenie), dodatkowo – przełącznik "ski/walk"
 • All Mountain – dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy, z indeksem 70-120 (dla kobiet - 60)
 • Race przeznaczone do ekspertów i zawodników, z twardością ponad 100 (najczęściej 130) z zupełnie inną konstrukcją buta. Takie buty nie są zalecane do jazdy rekreacyjnej.

Buty biegowe

Buty biegowe powinny być bardzo lekkie, wygodne, a równocześnie mocne i w miarę elastyczne. Powinny umożliwiać swobodne wykonywanie kroków biegowych i ewolucji zjazdowych[4]. Buty biegowe dzielą się na buty do jazdy techniką klasyczną, buty do jazdy techniką łyżwową (sztywne) oraz do narciarstwa "back country" (poza trasami). Buty do biegania poza trasami powinny mieć wyższą cholewkę (im wyższa tym lepsza), powinny też mieć plastikowe usztywnienie kostki.

 • Buty do techniki klasycznej mają niższe cholewki (poniżej kostki), są lekkie i łatwo zginają się w płaszczyźnie strzałkowej. Ułatwia to podnoszenie pięty podczas biegu. Są również bardzo elastyczne (szczególnie podeszwy).
 • Do techniki łyżwowej cholewka jest znacznie wyższa (powyżej kostki). Takie buty są specjalnie wzmocnione po obu stronach. Powoduje to znaczne usztywnienie stawu skokowego, dzięki czemu narciarz bardziej efektywnie odbija się z krawędzi narty. Twardsze podeszwy pozwalające tylko nieznacznie unosić piętę ułatwiają wykonywanie kroków łyżwowych i sterowanie nartami podczas biegu.

Zarówno buty do techniki klasycznej, jak i do łyżwowej wytwarzane są ze specjalnego tworzywa, które zapewnia optymalną ciepłotę i wygodę stopy.

 • Buty używane w celach rekreacyjnych i turystycznych mają również dosyć wysokie cholewki, jednak nie są usztywnione tak mocno w częściach bocznych, jak buty do techniki łyżwowej. Miękka podeszwa pozwala na swobodne unoszenie pięty i wykonywanie kroków klasycznych. Buty amatorskie są często dodatkowo ocieplane i zabezpieczone przed przemoknięciem, dla lepszej ochrony stóp podczas marszu w głębokim śniegu. Są one również cięższe od butów wyczynowych i mają prostszą konstrukcję wiązań.

Ponadto ważne jest, żeby buty pasowały do wiązań, które nie są ustandaryzowane. Buty i wiązania do nart biegowych występują w 5 podstawowych standardach[5]:

 • do wiązań 75NN "kaczy dziób"
 • SNS Salomon
 • SNS X-A Salomon
 • NNN Rottefella i jej licencjobiorcy: Rossignol, Fischer, Alpina, Whitewoods, Alfa i in.
 • NNN BC Rottefella i in.

W systemach NNN i SNS jest stosowana grupa wiązań BC, X-A (backcountry). W tego typu wiązaniach fragment buta w wiązaniu jest szerszy oraz pasek przy czubku buta jest dłuższy i grubszy, co daje większą stabilność i szybkość oraz zmniejsza ruchy buta na boki. Te czynniki są szczególnie ważne podczas używania sztywniejszych butów i cięższych nart stosowanych w narciarstwie terenowym.

Buty turowe

Narty turowe służą do jazdy na nartach (tak jak na zjazdowych) i jednocześnie do ułatwionego podchodzenia, dzięki czemu możliwe jest turystyczne wykorzystanie takich nart w górach. Narty te mogą być wyposażone w tzw. foki, które uniemożliwiają niepożądane ślizganie się nart w tył. Wiązanie tych nart umożliwia odpięcie pięt butów turowych. Dzięki temu technika jazdy na nartach turowych polega na tym, że narciarz może podchodzić pod nawet strome pochyłości techniką klasyczną (prowadząc narty równolegle).

W przypadku butów turowych występują dwa rodzaje elastyczności. Pierwsza to elastyczność w kostce, czyli na ile but pozwala na pochylenie się do przodu. Druga to elastyczność w śródstopiu, czyli na ile but ugina się na zgięciu palców. Nowoczesne buty turowe wykonane są z tworzywa Pebax o różnej sztywności w różnych częściach skorupy buta, co umożliwia zginanie buta w palcach przy jednoczesnym zachowaniu poprzecznej stabilności i sztywności.

Plastikowe buty turowe są bardzo podobne do butów zjazdowych[6]. Przeważnie (czasem) mają:

 • skorupę i botek wewnętrzny
 • 3 klamry (przeważnie)
 • regulowany spojler w cholewce
 • regulację pochylenia buta
 • canting[6].

Buty turowe mają wyraźny bieżnik (żłobienia podeszwy, najczęściej gumowej). Dzięki temu – po zdjęciu nart – turysta może poruszać się po śniegu bez obawy poślizgnięcia się.

Buty telemarkowe

Do techniki telemarkowej wykorzystującej m.in. specyficzny styl skrętu telemarkowego, polegający na przyklęknięciu na narcie zewnętrznej (pozycja wypadowa) stosuje się buty telemarkowe, pierwotnie zbliżone do butów 75NN, a ostatnio ewoluujące w stronę butów zjazdowych. Przeważnie mają podeszwę kompatybilną z wiązaniem 75NN oraz pozwalają na znaczne choć kontrolowane ugięcie w śródstopiu.

Buty turowe i telemarkowe dzielą się na 3 typy:

 • buty skórzane – tradycyjne
 • buty skórzano-plastikowe – najrzadziej stosowane,
 • buty plastikowe – przeznaczone przede wszystkim do jazdy na nartach, choć możliwa jest również turystyka.

Buty do skoków narciarskich

Buty skoczka są wykonane ze skóry. Są bardzo elastyczne, dostosowują się do ruchu stopy. Utwardzane w tylnej części, usztywniają kostki i w ten sposób zapobiegają urazom. Ich konstrukcja utrzymuje stopę w odpowiednim położeniu, a jednocześnie nie ogranicza swobody jej ruchów. Dzięki temu skoczkowie mogą bez problemu pochylać się podczas lotu i lecieć w bardzo niskim wychyleniu do przodu, praktycznie równolegle do nart.

Najbardziej znani producenci butów narciarskich

Najbardziej znanymi markami zjazdowych butów narciarskich są: Atomic, Dalbello, Dolomite, Fischer, Head, Lange, Nordica, Rossignol, Salomon i Tecnica.

Do liderów w produkcji butów biegowych zaliczyć możemy takie firmy jak: Adidas, Alpina, Fischer, Rossignol i Salomon.

Buty turowe produkowane są m.in. pod markami: Crispi, Garmont, Koflach, Lowa, Nordica, Raichle (dawniej), Scarpa.

Niektórzy producenci butów do skoków: Adidas, Atomic, Fischer, Germina, Jalas, Rass i Rossignol.

Linki zewnętrzne

 1. a b c Jak kupować buty narciarskie?. 8 marca 2010 r.. [dostęp 9 maja 2010 r.].
 2. a b c d e f Jak kupić buty narciarskie. . Magazyn narciarski. [dostęp 9 maja 2010 r.]. 
 3. a b c d e Marcin Kapuściński: Kupujemy buty narciarskie. 15 października 2008 r.. [dostęp 9 maja 2010 r.].
 4. Alternatywa zjazdówek?. . Magazyn Narciarski. [dostęp 9 maja 2010 r.]. 
 5. Narciarstwo biegowe (dostęp 9 maja 2010 r.)
 6. a b Kuba Radliński. Ogólne zasady dobierania butów skiturowych i porównanie butów turowych Scarpa Spirit 3 i Lowa X-Alp Pro. , 2008. RabkaZakopane: GOPR. [dostęp 9 maja 2010 r.]. 


This article uses material from the Wikipedia article "But narciarski", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Sports List

Air sports
• Aerobatics
• Air racing
• Cluster ballooning
• Hopper ballooning

Wingsuit flying
• Gliding
• Hang gliding
• Powered hang glider
• Human powered aircraft
• Model aircraft
• Parachuting
• Banzai skydiving
• BASE jumping
• Skydiving
• Skysurfing
• Wingsuit flying
• Paragliding
• Powered paragliding
• Paramotoring
• Ultralight aviation

Archery
• Field archery
• Flight archery
• Gungdo
• Indoor archery
• Kyūdō
• Popinjay
• Target archery

Ball-over-net games
• Badminton
• Ball badminton
• Biribol
• Bossaball
• Fistball
• Footbag net
• Football tennis
• Footvolley
• Hooverball
• Jianzi
• Padel
• Peteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Sepak takraw
• Sipa
• Throwball
• Volleyball
• Beach volleyball
• Water volleyball
• Paralympic volleyball
• Wallyball
• Ringo


Basketball family
• Basketball
• Beach basketball
• Deaf basketball
• Streetball
• Water basketball
• Wheelchair basketball
• Cestoball
• Korfball
• Netball
• Fastnet
• Indoor netball
• Ringball
• Slamball

Bat-and-ball (safe haven)
• Baseball
• Softball
• Slow pitch
• Fast-pitch softball
• 16-inch softball
• Bat and trap
• British baseball – four posts
• Brännboll – four bases
• Corkball – four bases (no base-running)
• Cricket – two creases
• Indoor cricket
• Limited overs cricket
• One Day International
• Test cricket
• Twenty20
• Danish longball
• Kickball
• Kilikiti
• Lapta – two salos (bases)
• The Massachusetts Game – four bases
• Matball
• Oina
• Old cat – variable
• Over-the-line – qv
• Palant
• Pesäpallo – four bases
• Punchball
• Rounders – four bases or posts
• Scrub baseball – four bases (not a team game per se)
• Stickball – variable
• Stool ball – two stools
• Tee-ball
• Town ball – variable
• Vigoro – two wickets
• Wireball
• Wiffleball

Baton twirling
• Baton twirling

Acro sports
• Ballet
• Dancing
• Cheerleading
• Gymnastics

Performance sports
• Drum corps
• Marching band

Board sports

• Skateboarding
• Scootering
• Casterboarding
• Freeboard (skateboard)
• Longboarding
• Streetboarding
• Skysurfing
• Streetluge
• Snowboarding
• Mountainboarding
• Sandboarding
• Snowkiting
• Surfing
• Wakesurfing
• Bodyboarding
• Riverboarding
• Skimboarding
• Windsurfing
• Wakeboarding
• Kneeboarding
• Paddleboarding

Catch games
• Dodgeball
• Ga-ga
• Keep away
• Kin-Ball
• Newcomb ball
• Quidditch
• Rundown (a.k.a. Pickle)
• Yukigassen

Climbing

• Abseiling
• Aid climbing
• Ice climbing
• Mixed climbing
• Mountaineering
• Rock climbing
• Bouldering
• Deep-water soloing
• Sport climbing
• Traditional climbing
• Other
• Canyoning (Canyoneering)
• Coasteering
• Hiking
• Rope climbing
• Pole climbing

Cycling

• Artistic cycling
• BMX
• Cyclo-cross
• Cross-country mountain biking
• Cycle polo
• Cycle speedway
• Downhill mountain biking
• Dirt jumping
• Enduro mountain biking
• Freestyle BMX
• Hardcourt Bike Polo
• Road bicycle racing
• Track cycling
• Underwater cycling

Skibob
• Skibobbing

Unicycle

• Mountain unicycling
• Unicycling
• Unicycle basketball
• Unicycle hockey
• Unicycle trials
Combat sports: wrestling and martial arts
• Aiki-jūjutsu
• Aikido
• Jujutsu
• Judo
• Brazilian jiu-jitsu
• Sambo (martial art)
• Sumo
• Wrestling
• Amateur wrestling
• Greco-Roman wrestling
• Freestyle wrestling
• Folk wrestling
• Boli Khela
• Collar-and-elbow
• Cornish wrestling
• Dumog
• Glima
• Gouren
• Kurash
• Lancashire wrestling
• Catch wrestling
• Malla-yuddha
• Mongolian wrestling
• Pehlwani
• Professional wrestling
• Schwingen
• Shuai jiao
• Ssireum
• Varzesh-e Pahlavani
• Yağlı Güreş
• Greek wrestling

Striking

• Choi Kwang-Do
• Cockfighting
• Boxing
• Bokator
• Capoeira
• Fujian White Crane
• Karate
• Kenpō
• Kickboxing
• Lethwei
• Muay Thai
• Pradal serey
• Sanshou
• Savate
• Shaolin Kung Fu
• Sikaran
• Silat
• Subak
• Taekkyeon
• Taekwondo
• Taidō
• Tang Soo Do
• Wing Chun
• Zui quan

Mixed or hybrid
• Baguazhang
• Bando
• Bartitsu
• Bujinkan
• Hapkido
• Hwa Rang Do
• Jeet Kune Do
• Kajukenbo
• Kalaripayattu
• Krav Maga
• Kuk Sool Won
• Marine Corps Martial Arts Program
• Mixed martial arts
• Northern Praying Mantis
• Ninjutsu
• Pankration
• Pencak Silat
• Sanshou
• Shidōkan Karate
• Shōrin-ryū Shidōkan
• Shoot boxing
• Shootfighting
• Shorinji Kempo
• Systema
• T'ai chi ch'uan
• Vajra-mushti
• Vale tudo
• Vovinam
• Xing Yi Quan
• Zen Bu Kan Kempo

Weapons
• Axe throwing
• Battōjutsu
• Boffer fighting
• Eskrima
• Egyptian stick fencing
• Fencing
• Gatka
• Hojōjutsu
• Iaidō
• Iaijutsu
• Jōdō
• Jogo do pau
• Jūkendō
• Jittejutsu
• Kendo
• Kenjutsu
• Krabi–krabong
• Kung fu
• Kyūdō
• Kyūjutsu
• Modern Arnis
• Naginatajutsu
• Nguni stick-fighting
• Okinawan kobudō
• Shurikenjutsu
• Silambam
• Sōjutsu
• Sword fighting
• Wushu
• Kumdo
• Wing Chun


Skirmish
• Airsoft
• Laser tag
• Paintball


Cue sports
• Carom billiards
• Three-cushion
• Five-pins
• Balkline and straight rail
• Cushion caroms
• Four-ball (yotsudama)
• Artistic billiards
• Novuss (and cued forms of carrom)
• Pocket billiards (pool)
• Eight-ball
• Blackball (a.k.a. British eight-ball pool)
• Nine-ball
• Straight pool (14.1 continuous)
• One-pocket
• Three-ball
• Seven-ball
• Ten-ball
• Rotation
• Baseball pocket billiards
• Cribbage (pool)
• Bank pool
• Artistic pool
• Trick shot competition
• Speed pool
• Bowlliards
• Chicago
• Kelly pool
• Cutthroat
• Killer
• Russian pyramid
• Snooker
• Sinuca brasileira
• Six-red snooker
• Snooker plus
• Hybrid carom–pocket games
• English billiards
• Bottle pool
• Cowboy
• Obstacle variations
• Bagatelle
• Bar billiards
• Bumper pool
• Table Sports
• Foosball


Equine sports
• Buzkashi
• Barrel racing
• Campdrafting
• Cirit
• Charreada
• Chilean rodeo
• Cross country
• Cutting
• Dressage
• Endurance riding
• English pleasure
• Equitation
• Eventing
• Equestrian vaulting
• Gymkhana
• Harness racing
• Horse racing
• Horseball
• Hunter
• Hunter-jumpers
• Jousting
• Pato
• Reining
• Rodeo
• Show jumping
• Steeplechase
• Team penning
• Tent pegging
• Western pleasure


Fishing
• Angling
• Big-game fishing
• Casting
• Noodling
• Spearfishing
• Sport fishing
• Surf fishing
• Rock fishing
• Fly fishing
• Ice fishing

Flying disc sports

• Beach ultimate
• Disc dog
• Disc golf
• Disc golf (urban)
• Dodge disc
• Double disc court
• Flutterguts
• Freestyle
• Freestyle competition
• Goaltimate
• Guts
• Hot box
• Ultimate

Football

• Ancient games
• Chinlone
• Cuju
• Episkyros
• Harpastum
• Kemari
• Ki-o-rahi
• Marn Grook
• Woggabaliri
• Yubi lakpi
• Medieval football
• Ba game
• Caid
• Calcio Fiorentino
• Camping (game)
• Chester-le-Street
• Cnapan
• Cornish hurling
• Haxey Hood
• Knattleikr
• La soule
• Lelo burti
• Mob football
• Royal Shrovetide Football
• Uppies and Downies
• Association football
• Jorkyball
• Paralympic football
• Powerchair Football
• Reduced variants
• Five-a-side football
• Beach soccer
• Futebol de Salão
• Futsal
• Papi fut
• Indoor soccer
• Masters Football
• Street football
• Freestyle football
• Keepie uppie
• Swamp football
• Three sided football
• Australian football
• Nine-a-side footy
• Rec footy
• Metro footy
• English school games
• Eton College
• Field game
• Wall game
• Harrow football
• Gaelic football
• Ladies' Gaelic football
• Gridiron football
• American football
• Eight-man football
• Flag football
• Indoor football
• Arena football
• Nine-man football
• Six-man football
• Sprint football
• Touch football
• Canadian football
• Street football (American)
• Rugby football
• Beach rugby
• Rugby league
• Masters Rugby League
• Mod league
• Rugby league nines
• Rugby league sevens
• Tag rugby
• Touch football
• Wheelchair rugby league
• Rugby union
• American flag rugby
• Mini rugby
• Rugby sevens
• Tag rugby
• Touch rugby
• Rugby tens
• Snow rugby
• Hybrid codes
• Austus
• Eton wall game
• International rules football
• Samoa rules
• Speedball
• Universal football
• Volata


Golf

• Miniature golf
• Match play
• Skins game
• Speed golf
• Stroke play
• Team play
• Shotgun start

Gymnastics

• Acrobatic gymnastics
• Aerobic gymnastics
• Artistic gymnastics
• Balance beam
• Floor
• High bar
• Parallel bars
• Pommel horse
• Still rings
• Uneven bars
• Vault
• Juggling
• Rhythmic gymnastics
• Ball
• Club
• Hoop
• Ribbon
• Rope
• Rope jumping
• Slacklining
• Trampolining
• Trapeze
• Flying trapeze
• Static trapeze
• Tumbling

Handball family
• Goalball
• Hitbal
• Tchoukball
• Team handball
• Beach handball
• Czech handball
• Field handball
• Torball
• Water polo

Hunting

• Beagling
• Big game hunting
• Deer hunting
• Fox hunting
• Hare coursing
• Wolf hunting

Ice sports
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Curling
• Ice hockey
• Ringette
• Ice yachting
• Figure skating


Kite sports
• Kite buggy
• Kite fighting
• Kite landboarding
• Kitesurfing
• Parasailing
• Snow kiting
• Sport kite (Stunt kite)

Mixed discipline
• Adventure racing
• Biathlon
• Duathlon
• Decathlon
• Heptathlon
• Icosathlon
• Modern pentathlon
• Pentathlon
• Tetrathlon
• Triathlon

Orienteering family
• Geocaching
• Orienteering
• Rogaining
• Letterboxing
• Waymarking

Pilota family
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Jai alai
• Fives
• Eton Fives
• Rugby Fives
• Frisian handball
• Four square
• Gaelic handball
• Jeu de paume
• Palla
• Patball
• Valencian pilota

Racquet (or racket) sports
• Badminton
• Ball badminton
• Basque pelota
• Frontenis
• Xare
• Beach tennis
• Fives
• Matkot
• Padel
• Paleta Frontón
• Pelota mixteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Qianball
• Racketlon
• Racquetball
• Racquets
• Real tennis
• Soft tennis
• Speed-ball
• Speedminton
• Squash
• Hardball squash
• Squash tennis
• Stické
• Table tennis
• Tennis
Remote control
• Model aerobatics
• RC racing
• Robot combat
• Slot car racing

Rodeo-originated
• Bullriding
• Barrel Racing
• Bronc Riding
• Saddle Bronc Riding
• Roping
• Calf Roping
• Team Roping
• Steer Wrestling
• Goat Tying

Running
• Endurance
• 5K run
• 10K run
• Cross-country running
• Half marathon
• Marathon
• Road running
• Tower running
• Ultramarathon
• Sprint
• Hurdles

Sailing / Windsurfing
• Ice yachting
• Land sailing
• Land windsurfing
• Sailing
• Windsurfing
• Kiteboarding
• Dinghy sailing

Snow sports
• Alpine skiing
• Freestyle skiing
• Nordic combined
• Nordic skiing
• Cross-country skiing
• Telemark skiing
• Ski jumping
• Ski touring
• Skijoring
• Speed skiing

Sled sports

• Bobsleigh
• Luge
• Skibobbing
• Skeleton
• Toboggan

Shooting sports
• Clay pigeon shooting
• Skeet shooting
• Trap shooting
• Sporting clays
• Target shooting
• Field target
• Fullbore target rifle
• High power rifle
• Benchrest shooting
• Metallic silhouette
• Practical shooting
• Cowboy action shooting
• Metallic silhouette shooting
Stacking
• Card stacking
• Dice stacking
• Sport stacking

Stick and ball games
• Hornussen

Hockey
• Hockey
• Ball hockey
• Bando
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Moscow broomball
• Field hockey
• Indoor field hockey
• Floorball
• Ice hockey

Ice hockey 
 • Pond hockey
• Power hockey
• Ringette
• Sledge hockey
• Underwater ice hockey
• Roller hockey
• Inline hockey
• Roller hockey (Quad)
• Skater hockey
• Rossall Hockey
• Spongee
• Street hockey
• Underwater hockey
• Unicycle hockey

Hurling and shinty
• Cammag
• Hurling
• Camogie
• Shinty
• Composite rules shinty-hurling

Lacrosse
• Lacrosse
• Box lacrosse
• Field lacrosse
• Women's lacrosse
• Intercrosse


Polo
• Polo
 • Bicycle polo
• Canoe polo
• Cowboy polo
• Elephant polo
• Horse polo
• Segway polo
• Yak polo

Street sports
• Free running
• Freestyle footbag
• Freestyle football
• Powerbocking
• Parkour
• Scootering
• Street workout

Tag games

• British bulldogs (American Eagle)
• Capture the flag
• Hana Ichi Monme
• Hide and seek
• Jugger
• Kabaddi
• Kho kho
• Kick the can
• Oztag
• Red rover
• Tag

Walking
• Hiking
• Backpacking (wilderness)
• Racewalking
• Bushwhacking
• Walking

Wall-and-ball
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Butts Up
• Chinese handball
• Fives
• Gaelic handball
• International fronton
• Jorkyball
• Racquetball
• Squash
• Squash tennis
• Suicide (game)
• Valencian frontó
• Wallball
• Wallyball

Aquatic & paddle sports
• Creeking
• Flyak
• Freeboating
• Sea kayaking
• Squirt boating
• Surf kayaking
• Whitewater kayaking

Rafting
• Rafting
• White water rafting

Rowing
• Rowing (sport)
• Gig racing
• Coastal and ocean rowing
• Surfboat
• Single scull
Other paddling sports
• Dragon boat racing
• Stand up paddle boarding
• Water polo
• Canoe polo
• Waboba

Underwater
• Underwater football
• Underwater rugby
• Underwater hockey

Competitive swimming
• Backstroke
• Breaststroke
• Butterfly stroke
• Freestyle swimming
• Individual medley
• Synchronized swimming
• Medley relay

Kindred activities
• Bifins (finswimming)
• Surface finswimming

Subsurface and recreational
• Apnoea finswimming
• Aquathlon (underwater wrestling)
• Freediving
• Immersion finswimming
• Scuba diving
• Spearfishing
• Snorkelling
• Sport diving (sport)
• Underwater hockey
• Underwater orienteering
• Underwater photography (sport)
• Underwater target shooting
Diving
• Cliff diving
• Diving

Weightlifting
• Basque traditional weightlifting
• Bodybuilding
• Highland games
• Olympic weightlifting
• Powerlifting
• Strength athletics (strongman)
• Steinstossen

Motorized sports
• Autocross (a.k.a. Slalom)
• Autograss
• Banger racing
• Board track racing
• Demolition derby
• Desert racing
• Dirt track racing
• Drag racing
• Drifting
• Folkrace
• Formula racing
• Formula Libre
• Formula Student
• Hillclimbing
• Ice racing
• Kart racing
• Land speed records
• Legends car racing
• Midget car racing
• Monster truck
• Mud bogging
• Off-road racing
• Pickup truck racing
• Production car racing
• Race of Champions
• Rally raid
• Rallycross
• Rallying
• Regularity rally
• Road racing
• Short track motor racing
• Snowmobile racing
• Sports car racing
• Sprint car racing
• Street racing
• Stock car racing
• Time attack
• Tractor pulling
• Touring car racing
• Truck racing
• Vintage racing
• Wheelstand competition

Motorboat racing
• Drag boat racing
• F1 powerboat racing
• Hydroplane racing
• Jet sprint boat racing
• Offshore powerboat racing
• Personal water craft

Motorcycle racing
• Auto Race
• Board track racing
• Cross-country rally
• Endurance racing
• Enduro
• Freestyle motocross
• Grand Prix motorcycle racing
• Grasstrack
• Hillclimbing
• Ice racing
• Ice speedway
• Indoor enduro
• Motocross
• Motorcycle drag racing
• Motorcycle speedway
• Off-roading
• Rally raid
• Road racing
• Superbike racing
• Supercross
• Supermoto
• Supersport racing
• Superside
• Track racing
• Trial
• TT racing
• Free-style moto

Marker sports
• Airsoft
• Archery
• Paintball
• Darts

Musical sports
• Color guard
• Drum corps
• Indoor percussion
• Marching band

Fantasy sports
• Quidditch
• Hunger Games(Gladiating)
• Pod Racing
• Mortal Kombat(MMA)

Other
• Stihl Timbersports Series
• Woodsman

Overlapping sports
• Tennis
• Polocrosse
• Badminton
• Polo

Skating sports
• Aggressive inline skating
• Artistic roller skating
• Figure skating
• Freestyle slalom skating
• Ice dancing
• Ice skating
• Inline speed skating
• Rinkball
• Rink hockey
• Roller derby
• Roller skating
• Short track speed skating
• Skater hockey
• Speed skating
• Synchronized skating

Freestyle skiing
• Snowboarding
• Ski flying
• Skibob
• Snowshoeing
• Skiboarding