powered by CADENAS

Social Share

Kończyna dolna (7815 views - Basics)

Kończyna dolna (łac. membrum inferior) – narząd podpory ciała i lokomocji człowieka. W toku ewolucji, w wyniku uzyskania przez człowieka pionowej postawy ciała, jego masa została oparta na podeszwach stóp. Skutkiem tego było przekształcenie kośćca oraz mięśni kończyny tylnej w główny narząd podporowy służący do przemieszczania się. Topograficznie w skład kończyny dolnej wchodzą: biodro, udo, podudzie (goleń), stopa.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Kończyna dolna

Kończyna dolna

Kończyna dolna

Kończyna dolna (łac. membrum inferior) – narząd podpory ciała i lokomocji człowieka.

W toku ewolucji, w wyniku uzyskania przez człowieka pionowej postawy ciała, jego masa została oparta na podeszwach stóp. Skutkiem tego było przekształcenie kośćca oraz mięśni kończyny tylnej w główny narząd podporowy służący do przemieszczania się.

Topograficznie w skład kończyny dolnej wchodzą:

  • biodro,
  • udo,
  • podudzie (goleń),
  • stopa.

Układ kostny

W skład kończyny dolnej wchodzą następujące kości:

Kościec biodra:

  • Kość biodrowa

Kościec uda:

Kościec podudzia:

Kościec stopy:

Kości stępu (ossa tarsi)

Kości śródstopia (ossa metatarsalia)

Kości palców (ossa digitorum pedis)

Kość udowa łączy się z kośćmi podudzia w stawie kolanowym. Kończyna dolna łączy się z tułowiem za pośrednictwem obręczy utworzonej przez miednicę.

Układ mięśniowy

Patrz: Mięśnie kończyny dolnej

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Kończyna dolna", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Basics

3d,cad,model,library,download,drawing,step,cad blocks,basics,university,highschool,college,grammer school,statistics,3dprinted