powered by CADENAS

Social Share

Gwiezdne wojny (18652 views - Movie)

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – amerykańska franczyza filmowa z gatunku space opera oparta na trylogii filmów stworzonej przez George’a Lucasa, której akcja rozgrywa się „dawno temu w odległej galaktyce”. Franczyza została zapoczątkowana w 1977 roku premierą filmu Star Wars (później dodano podtytuł: Część IV – Nowa nadzieja), który stał się światowym popkulturowym fenomenem. W kolejnych latach sukces odnosiły sequele Imperium kontratakuje (1980) oraz Powrót Jedi (1983); te trzy filmy stanowią oryginalną trylogię Gwiezdnych wojen. Trylogia prequeli została wydana w latach 1999-2005, ale otrzymała mieszane recenzje zarówno od krytyków, jak i fanów serii. W 2015 roku odbyła się premiera filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, który zapoczątkował trylogię sequeli. Wszystkie osiem filmów (oraz spin-off Rogue One) zostało nominowanych do Oscara (tylko dwa pierwsze otrzymały go) i osiągnęły komercyjny sukces, zarabiając 7,5 mld USD, co pozwoliło zająć Gwiezdnym wojnom 3. miejsce w rankingu najbardziej dochodowych serii filmowych. Ponadto w 2016 roku miał premierę film Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie, który zapoczątkował serię spin-offów. Seria stworzyła rozległą franczyzę – Star Wars Expanded Universe – rozszerzoną o powieści, seriale telewizyjne, komiksy oraz gry komputerowe i wideo, co doprowadziło do znacznego rozwoju fikcyjnego uniwersum. Gwiezdne wojny zostały również wpisane do Księgi rekordów Guinnessa w kategorii „Najbardziej udana franczyza filmowa”. W 2015 roku całkowita wartość franczyzy wyniosła 42 mld USD, co pozwoliło zająć jej 2. miejsce wśród najbardziej dochodowych franczyz. W 2012 roku firma Walt Disney Company przejęła LucasFilm za 4,06 mld USD i uzyskała prawa do dystrybucji kolejnych filmów serii. Były dystrybutor 20th Century Fox zachował prawa do fizycznej dystrybucji dwóch pierwszych trylogii, jest właścicielem praw do filmu z 1977 roku oraz będzie posiadać prawa do części I, II, III, V i VI do maja 2020 roku. Walt Disney Studios jest właścicielem praw do cyfrowej dystrybucji filmów, z wyjątkiem Nowej nadziei. W listopadzie 2017 Disney ogłosił, że powstanie czwarta trylogia filmowa w uniwersum Gwiezdnych wojen, za której stworzenie odpowiedzialny będzie Rian Johnson, będzie on także reżyserem pierwszego z filmów.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Gwiezdne wojny

Gwiezdne wojny

Gwiezdne wojny
Ten artykuł dotyczy serii filmów. Zobacz też: nazwa systemu obronnego USA: Wojny Gwiezdne.

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – amerykańska franczyza filmowa z gatunku space opera oparta na trylogii filmów stworzonej przez George’a Lucasa, której akcja rozgrywa się „dawno temu w odległej galaktyce”.

Franczyza została zapoczątkowana w 1977 roku premierą filmu Star Wars (później dodano podtytuł: Część IV – Nowa nadzieja[1][2]), który stał się światowym popkulturowym fenomenem. W kolejnych latach sukces odnosiły sequele Imperium kontratakuje (1980) oraz Powrót Jedi (1983); te trzy filmy stanowią oryginalną trylogię Gwiezdnych wojen. Trylogia prequeli została wydana w latach 1999-2005, ale otrzymała mieszane recenzje zarówno od krytyków, jak i fanów serii. W 2015 roku odbyła się premiera filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, który zapoczątkował trylogię sequeli. Wszystkie osiem filmów (oraz spin-off Rogue One) zostało nominowanych do Oscara (tylko dwa pierwsze otrzymały go) i osiągnęły komercyjny sukces, zarabiając 7,5 mld USD[3], co pozwoliło zająć Gwiezdnym wojnom 3. miejsce w rankingu najbardziej dochodowych serii filmowych[4]. Ponadto w 2016 roku miał premierę film Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie, który zapoczątkował serię spin-offów.

Seria stworzyła rozległą franczyzę – Star Wars Expanded Universe – rozszerzoną o powieści, seriale telewizyjne, komiksy oraz gry komputerowe i wideo, co doprowadziło do znacznego rozwoju fikcyjnego uniwersum. Gwiezdne wojny zostały również wpisane do Księgi rekordów Guinnessa w kategorii „Najbardziej udana franczyza filmowa”. W 2015 roku całkowita wartość franczyzy wyniosła 42 mld USD[5][6], co pozwoliło zająć jej 2. miejsce wśród najbardziej dochodowych franczyz.

W 2012 roku firma Walt Disney Company przejęła LucasFilm za 4,06 mld USD i uzyskała prawa do dystrybucji kolejnych filmów serii[7]. Były dystrybutor 20th Century Fox zachował prawa do fizycznej dystrybucji dwóch pierwszych trylogii, jest właścicielem praw do filmu z 1977 roku oraz będzie posiadać prawa do części I, II, III, V i VI do maja 2020 roku[8][9]. Walt Disney Studios jest właścicielem praw do cyfrowej dystrybucji filmów, z wyjątkiem Nowej nadziei[9][10].

W listopadzie 2017 Disney ogłosił, że powstanie czwarta trylogia filmowa w uniwersum Gwiezdnych wojen, za której stworzenie odpowiedzialny będzie Rian Johnson, będzie on także reżyserem pierwszego z filmów[11].

Świat przedstawiony

 Osobny artykuł: Chronologia Gwiezdnych wojen.
 Osobny artykuł: Galaktyka Gwiezdnych wojen.

Zdanie Dawno, dawno temu w odległej galaktyce... rozpoczynające każdy z filmów jest jedyną wskazówką co do miejsca i czasu akcji. Wydarzenia pokazane w filmach są mitami przeszłości, na wzór fabuły baśni oraz starożytnych eposów o herosach.

Akcja filmów i innych kanonicznych elementów franczyzy opisuje ponad 60 lat historii. Akcja utworów należących do Legend sięga nawet ponad 25 000 lat wstecz, oraz wiek naprzód, opisując niekanoniczną przyszłość w której obca rasa zwana Yuuzhan Vong przybywa z innej galaktyki.

Galaktykę zamieszkują ludzie i wiele innych inteligentnych gatunków, często humanoidalnych. Powszechny jest hipernapęd umożliwiający szybkie podróże międzygwiezdne. Broń palna jest rzadka, zamiast niej używane są blastery, lecz charakterystyczną dla franczyzy bronią są miecze świetlne, z których korzystają dysponujący Mocą Jedi i wrodzy im Sithowie.

Postacie

 Z tym tematem związana jest kategoria: Postacie z cyklu Gwiezdne wojny.

Główny cykl filmów

Główne

Darth Vader (Anakin Skywalker) • Luke SkywalkerObi-Wan KenobiPalpatineHan SoloLeia OrganaChewbaccaPadmé AmidalaC-3POR2-D2YodaReyFinnKylo RenBB-8

Drugoplanowe

JabbaGrievousMace WinduDookuJar Jar BinksLando CalrissianQui-Gon Jinn • Bail Organa • Boba FettJango FettMon MothmaDarth MaulWilhuff TarkinWicketWedge AntillesKit FistoWattoOwen LarsShmi Skywalker • Snoke • Phasma • Armitage Hux • Maz Kanata • Gial AckbarBeru LarsPoe Dameron

Inne filmy, seriale, gry itd.

Jyn Erso • Cassian Andor • Saw Gerrera • Orson Krennic • Ahsoka Tano • Asajj Ventress • Galen MarekRevanKreiaKyle KatarnMara JadeThrawn • Jacen Solo

Frakcje

Republika GalaktycznaImperium GalaktyczneJediSithowieSojusz RebeliantówNowa RepublikaKonfederacja Niezależnych SystemówFederacja HandlowaMandalorianieNajwyższy PorządekRuch Oporu

Filmy

Główne filmy kinowe

Rok Tytuł Reżyser Scenariusz Wytwórnia

Oryginalna trylogia

1977 Część IV –
Nowa nadzieja
George Lucas 20th Century Fox
1980 Część V –
Imperium kontratakuje
Irvin Kershner Lawrence Kasdan, George Lucas,
Leigh Brackett
1983 Część VI –
Powrót Jedi
Richard Marquand Lawrence Kasdan, George Lucas

Trylogia prequeli

1999 Część I –
Mroczne widmo
George Lucas 20th Century Fox
2002 Część II –
Atak klonów
George Lucas George Lucas, Jonathan Hales
2005 Część III –
Zemsta Sithów
George Lucas

Trylogia sequeli

2015 Część VII –
Przebudzenie Mocy
J.J. Abrams Lawrence Kasdan, J.J. Abrams,
Michael Arndt
Walt Disney Pictures
2017 Część VIII –
Ostatni Jedi

Rian Johnson
2019 Część IX
(planowany)
J.J. Abrams J.J. Abrams, Chris Terrio

Gwiezdne wojny – historie

Rok Tytuł Reżyser Scenariusz Wytwórnia
2016 Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie Gareth Edwards Chris Weitz, Tony Gilroy Walt Disney Pictures
2018 Han Solo: Gwiezdne wojny – historie Ron Howard Lawrence Kasdan, Jon Kasdan

Historia

Pomysł Gwiezdnych wojen powstał we wczesnych latach 70. XX wieku i w tym czasie był wielokrotnie zmieniany. Oryginalny film Gwiezdne wojny (jeszcze bez podtytułu Część IV: Nowa nadzieja, który dodano w 1981 roku) miał premierę w 1977 roku, ale rok wcześniej wydano adaptację książkową autorstwa Alana Deana Fostera (jako ghostwritera). Zgodnie z wypowiedzią Fostera udzieloną magazynowi Empire, w przypadku, gdyby film nie odniósł znaczącego sukcesu, planowano jego niskobudżetową kontynuację w oparciu o książkę Spotkanie na Mimban.

Gwiezdne wojny okazały się jednak przebojem, co pozwoliło na nakręcenie dwóch kolejnych filmów, o uprzednio zaplanowanej fabule[12]. W 1993 roku ogłoszono, że powstanie kolejna trylogia – prequele uzupełniające historię Anakina Skywalkera. W 1999 ukazał się pierwszy film z nowej serii – Mroczne widmo, zaś premiera szóstego filmu (w kolejności kręcenia), czyli Zemsty Sithów, odbyła się 19 maja 2005.

30 października 2012 wytwórnia Lucasfilm, odpowiedzialna za dotychczasowe części serii, została sprzedana korporacji The Walt Disney Company (za 4,05 miliardy dolarów). Studio zaplanowało realizację trzech sequeli[13][14][15]. Pierwszy – Przebudzenie Mocy, powstał w 2015 roku i został wyreżyserowany przez J.J. Abramsa[16].

Miejsce w kulturze

Filmy czerpią bardzo wiele z archetypowych postaci i motywów obecnych w klasycznej literaturze. Oparte są one na koncepcji Mocy – energii, która może być kontrolowana przez kogoś obdarzonego wrodzoną zdolnością, oraz odpowiednio wytrenowanego, aby móc z niej korzystać. Moc może być użyta, aby przesuwać przedmioty, czytać i kontrolować myśli, a nawet wpływać na przebieg bitew. Można tu dopatrzyć się pewnych inspiracji mitologią hinduską (Brahman). W Galaktyce istnieje zakon Jedi – światłych rycerzy jasnej strony Mocy, stojących na straży pokoju. Wielu upadłych Jedi, którzy opuścili zakon, pogrążyło się w chaosie. Mroczni Jedi utworzyli w zamierzchłych czasach imperium Sithów, w którym tworzyła się kultura adeptów ciemnej strony. Po jego unicestwieniu, ostatni lordowie Sith „w ukryciu” czekali na odpowiednią chwilę, by znów zawładnąć galaktyką (rządy Imperatora).

Akcja toczy się Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce… . Zdanie to pojawia się na początku każdej z części filmu oraz w wielu nawiązaniach. Budzi jednocześnie skojarzenia z antyczną epiką heroiczną.

Polityka

Jednym z najczęściej wspominanych nawiązań jest nazwa systemu obronnego USA: Wojny Gwiezdne, któremu nazwę nadał prezydent Ronald Reagan. W 1983 komunistyczny reżim ZSRR został natomiast przez niego określony mianem imperium zła[17].

Do motywów i postaci z Gwiezdnych wojen nawiązują także wypowiedzi polskich polityków (np. Tomasz Nałęcz w 2003 w wywiadzie dla radia RMF FM nazwał autorów propozycji korupcyjnej złożonej Adamowi Michnikowi „Imperium zła”, i stwierdził, że Lord Vader się zaniepokoił działaniami komisji śledczej[18]).

Nawiązania do innych filmów

Liczba 1138 pojawia się w wielu filmach (m.in. pierwszych sześciu kanonicznych), a także w niektórych grach[19]. Jeden z pierwszych filmów Lucasa to Elektroniczny labirynt THX 1138 4EB, którego akcja ma miejsce w roku 2187. W części IV Leia jest uwięziona w celi 2187, a imię jednego z głównych bohaterów części VII to FN-2187[20]. Jest to inspiracja filmem 21-87 Arthura Lipsetta[21].

Wpływ na kulturę masową

Popularność sagi George’a Lucasa jest zjawiskiem na skalę światową. Jest to fenomen kinematograficzny, techniczny, ale też np. socjologiczny. Gwiezdne wojny są wyjątkowo silnie zakorzenione w kulturze; trudno jest zliczyć nawiązania do tych filmów Lucasa, zwłaszcza w kulturze popularnej.

Główne motywy i interpretacje

Gwiezdne wojny przedstawiają samoniszczącą naturę gniewu i nienawiści. Określają to słowa Mistrza Yody: Strach prowadzi do gniewu, gniew prowadzi do nienawiści, nienawiść prowadzi do cierpienia, cierpienie prowadzi na Ciemną Stronę Mocy. Zło ma podstawy psychologiczne, a nienawiść rodzi się w człowieku w wyniku cierpienia, jakiego ów człowiek doświadcza. Anakin / Vader w dzieciństwie był pogardzanym niewolnikiem, nigdy nie miał ojca i wcześnie oddzielony został od matki, której późniejszej tragicznej śmierci nie mógł przez to zapobiec. Równocześnie młodzieniec kuszony jest przez zło (uosabiane przez mroczną postać Dartha Sidiousa), które odwołuje się do jego ambicji i podsyca je, aby ostatecznie zawrzeć „szatański pakt” – poddanie się mu za cenę zaspokojenia własnych pragnień i posiadania wszechmocy, która okazuje się złudna.

Dobro i Zło są w Gwiezdnych wojnach przedstawione jednoznacznie, jednak nie oznacza to, że opisywany świat jest czarno-biały: nawet Jedi (w tym Mistrz Yoda) mają swoje słabości. Nawet Vader nie jest w istocie zły, jest zwyczajnym człowiekiem, który uległ powabom zła. Gwiezdne wojny to opowieść o sile tkwiącej w miłości: to, czego nie mogli dokonać najwięksi i najpotężniejsi Rycerze Jedi – pokonanie Sithów – dokonuje się dzięki miłości syna do ojca oraz ojca do syna. Opowieść zestawia też dwa rodzaje „miłości”: egoistyczną, wpychającą Anakina w objęcia Ciemnej Strony, oraz altruistyczną, która doprowadza do jego ostatecznego ocalenia.

Istnieje także antytechnologiczna interpretacja. Prymitywne ludy Ewoków i Gungan pokonują wrogów wyposażonych w nowoczesną broń. Bywa to także interpretowane jako rozrachunek Lucasa z zakończoną na krótko przed rozpoczęciem zdjęć do pierwszej trylogii wojną w Wietnamie[potrzebny przypis].

Muzyka

Muzykę do wszystkich części Gwiezdnych wojen skomponował John Williams, za co w 1977 roku otrzymał Oscara w kategorii Najlepsza muzyka oryginalna, a w latach 1980, 1983, 2015 i 2017 był nominowany do tej nagrody.

Inspiracje

Kręcąc oryginalną sagę George Lucas inspirował się przede wszystkim powieścią Franka Herberta Diuna oraz komiksem science fiction Valerian (oba zostały wydane w latach 60. XX wieku). Duże znaczenie miały również Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena, cykl Fundacja Isaaca Asimova i filmy o samurajach (m.in. w reżyserii Akiry Kurosawy).

Inne media

Expanded Universe (Legendy)

Expanded Universe (EU), czyli z ang. rozszerzony wszechświat, obejmuje wszystkie oficjalnie licencjonowane materiały poza obiema filmowymi trylogiami. Są to książki, komiksy, gry komputerowe i fabularne, seriale animowane oraz inne rodzaje wydawnictw. EU zapoczątkowany został książką Spotkanie na Mimban napisaną przez Alana Deana Fostera w 1978 roku. Expanded Universe obejmuje okres daleko wybiegający poza ramy filmów, bardzo rozbudowując historię Galaktyki, zarówno przed akcją filmów, jak i po nich. Książki najczęściej skupiają się na wydarzeniach poprzedzających lub następujących bezpośrednio po akcji filmów.

EU wprowadza wiele nowych postaci. Są nimi np. bliźniaki Jaina i Jacen Solo, Mara Jade oraz taktyczny geniusz: wielki admirał Thrawn. Wprowadzone są nowe wielkie historie, takie jak wojna z Yuuzhan Vongami, także historia postaci pobocznych w EU jest znacząco rozbudowana – na przykład losy Jango i Bobby Fetta. Dokładnie zostają też opisane historie Sithów, wraz z wprowadzeniem Zasady Dwóch, czy też historia zakonu Jedi.

25 kwietnia 2014, planując wydanie siódmego filmu, firma Lucasfilm Ltd. ogłosiła, że za kanon z wydanych dotąd utworów uważane będą tylko dwie filmowe trylogie i serial animowany Gwiezdne wojny: Wojny klonów, a pierwszym nowym elementem będzie Star Wars: Rebelianci. Kolejne wydania pozostałych utworów z poprzedniego EU otrzymały szyld Legends[22].

Adaptacja radiowa

Radiowa adaptacja Gwiezdnych wojen została wyemitowana w amerykańskim National Public Radio w 1981 roku. Potem kolejno przedstawiono nagrania dwóch pozostałych części. Scenariusze były stworzone przez pisarza science-fiction Briana Delaya, który także napisał serię książek o przygodach Hana Solo.

Filmy telewizyjne

Filmy animowane

Seriale animowane

Książki

Komiksy

 • Mroczne Imperium (Dark Empire) 1-3 (TM-Semic 1997)
 • Mroczne Imperium II (Dark Empire II) 1-3 (polska numeracja jako 4-6; TM-Semic 1997)
 • Gwiezdne wojny – komiks (miesięcznik, kompilacje po kilka komiksów) 1-5/1999, 1-6/2000 (Egmont)
 • Mroczne widmo (The Phantom Menace) (Egmont 1999)
 • Opowieści Jedi (Tales of the Jedi) (Egmont):
 1. Złoty wiek Sith (Golden Age of the Sith) 1-2 (Egmont 2000)
 2. Upadek Imperium Sith (The Fall of the Sith Empire) (Egmont)
 • Atak klonów (Attack of the Clones) (Egmont 2002)
 • Trylogia Thrawna (Thrawn Trilogy) (Amber):
 1. Dziedzic Imperium (Heir to the Empire) (Amber)
 2. Ciemna strona Mocy (Dark Force Rising) (Amber)
 3. Ostatni Rozkaz (The Last Command) (Amber)
 • Karmazynowe Imperium (Crimson Empire) (Egmont)
 • Karmazynowe Impeium II: Rada w krwi (Crimson Empire II: Council of Blood) (Egmont)
 • Jango Fett (Amber)
 • Zam Wesell (Amber 2002)
 • Ciemność I, II (Darkness) (Amber komiks 2003)
 • Związek I, II (Union) (Amber komiks 2004)
 • Republika (Republic) 67 (Mandragora 2005)
 • Obsesja (Obsession) 1-5 (Mandragora 2005)
 • Tag i Bink kopnęli w kalendarz (Tag & Bink Are Dead – Issue 1) (Mandragora 2005)
 • Więzy krwi, wojny klonów (Republic – issue #64: bloodlines) (Mandragora 2005)
 • Tag & Bink kopnęli w kalendarz II (Tag & Bink Are dead – Issue 2) (Mandragora 2006)
 • „Generał” Skywalker (Empire #27: „General” Skywalker) 1-2 (Mandragora 2006)
 • Star Wars Komiks (miesięcznik, kompilacje po kilka komiksów) (Egmont, od 2008)
 • Dziedzictwo: Złamany (Legacy: Broken) (Egmont 2008)
 • Dziedzictwo: Kawałki (Legacy: Shards) (Egmont 2008)
 • Dziedzictwo: Smocze Szpony (Legacy: Claws of Dragon ) (Egmont 2009)
 • Dzieci Mocy (Egmont 2008)
 • Chwila Zwątpienia (Egmont 2008)
 • Ścieżka Wojownika (Egmont 2008)
 • Dziedzictwo: Nowy (Egmont 2008)
 • Boba Fett: Narzędzie Zniszczenia (Egmont 2008)
 • Wedge Antilles: Szczęściarz (Egmont 2008)
 • Sith Pośród Cieni (Egmont 2008)
 • Darth Maul: Naznaczony (Egmont 2008)
 • Dzięki, Stwórco (Egmont 2008)
 • Troje Przeciwko Galaktyce (Egmont 2008)
 • Rutyna (Egmont 2009)
 • Cienie i Światło (Egmont 2009)
 • Boba Fett: Poświęcenie (Egmont 2009)
 • Żołnierz (Egmont 2009)
 • Hoth (Egmont 2009)
 • Za Linią Wroga (Egmont 2009)

Gry komputerowe

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Gwiezdne wojny", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon