powered by CADENAS

Social Share

Pacyfa (10549 views - Human)

Pacyfa – symbol pacyfizmu, znak pokoju. Jego twórcą jest brytyjski projektant Gerald Holtom, który do opracowania symbolu wykorzystał alfabet semaforowy, używany dawniej przez marynarzy: na kole umieścił litery N i D tego alfabetu (ang. Nuclear Disarmament – nuklearne rozbrojenie). Czasami spotyka się błędny pogląd, jakoby pierwotnym pomysłodawcą symbolu był lord Bertrand Russell. W niektórych środowiskach związanych z Kościołem katolickim symbol ten bywa niekiedy nazywany „krzyżem Nerona” i jest uznawany za satanistyczny.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Pacyfa

Pacyfa

Pacyfa
Litery N i D w alfabecie semaforowym

Pacyfasymbol pacyfizmu, znak pokoju. Jego twórcą jest brytyjski projektant Gerald Holtom, który do opracowania symbolu wykorzystał alfabet semaforowy, używany dawniej przez marynarzy: na kole umieścił litery N i D tego alfabetu (ang. Nuclear Disarmament – nuklearne rozbrojenie)[1]. Czasami spotyka się błędny pogląd, jakoby pierwotnym pomysłodawcą symbolu był lord Bertrand Russell[2].

W niektórych środowiskach związanych z Kościołem katolickim symbol ten bywa niekiedy nazywany „krzyżem Nerona” i jest uznawany za satanistyczny[3].

  1. Melissa Breyer: Where did the peace sign come from? (ang.). Shine Yahoo!, 2012-07-08. [dostęp 2012-06-23].
  2. Roman Zając: Pacyfka - jaką niesie symbolikę? (pol.). kosciol.pl, 2005-06-30. [dostęp 2013-07-30].
  3. Wiesz co nosisz? (pol.). diecezja.waw.pl. [dostęp 2013-07-30].


This article uses material from the Wikipedia article "Pacyfa", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Human

3D