powered by CADENAS

Social Share

Bateria AA (8529 views - Basics)

Bateria AA – określenie komercyjnego ogniwa galwanicznego w kształcie walca o średnicy ok. 1,4 cm, powszechnie używana w sprzęcie elektronicznym. Bateria typu AA została znormalizowana przez ANSI w 1947 roku i jest znana także jako R6 (węglowo-cynkowa), LR6 (alkaliczna), FR6 (litowo-żelazowa) oraz Mignon. W Polsce popularnie nazywana paluszkiem. Baterii AA nie należy mylić z akumulatorami AA - czyli ogniwami wielokrotnego ładowania/rozładowania o tych samych wymiarach.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Bateria AA

Bateria AA

Bateria AA – określenie komercyjnego ogniwa galwanicznego w kształcie walca o średnicy ok. 1,4 cm, powszechnie używana w sprzęcie elektronicznym. Bateria typu AA została znormalizowana przez ANSI w 1947 roku i jest znana także jako R6 (węglowo-cynkowa), LR6 (alkaliczna), FR6 (litowo-żelazowa) oraz Mignon. W Polsce popularnie nazywana paluszkiem.

Baterii AA nie należy mylić z akumulatorami AA - czyli ogniwami wielokrotnego ładowania/rozładowania o tych samych wymiarach.

Wymiary i masa baterii

Ogniwo AA ma kształt walca o długości całkowitej ok. 51 mm, średnicy rzędu 13,50–14,50 mm (zwykle 14,05 do 14,15 mm). Tradycyjne baterie alkaliczne odznaczają się masą w przybliżeniu 23 g, podczas gdy akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe ważą od 26 g do 31 g. Znacznie lżejsze są baterie litowe (o napięciu 1,7 V), które ważą ok. 15 g przy większej pojemności (3000 mAh) niż baterie alkaliczne czy akumulatory NiMH.

Baterie cynkowo-węglowe i alkaliczne typu AA cechują się nominalnym napięciem 1,5 wolta, podczas gdy akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-metalowo-wodorkowe charakteryzują się nominalnym napięciem 1,2 V.

Pojemność baterii AA

Ze względu na wielkość baterie AA mają większą pojemność niż baterie AAA, a mniejszą niż baterie C i D. Producenci zasadniczo nie podają pojemności baterii (w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd i NiMH). Powodem takiego postępowania jest trudność ustalenia pojemności baterii. Zależy ona w dużej mierze od warunków pomiarowych:

 • zastosowanego prądu rozładowania,
 • temperatury otoczenia i temperatury baterii,
 • czy rozładowanie jest ciągłe czy chwilowe, czy też z przerwami,
 • warunki i czas przechowywania baterii przed testem jak i w jego trakcie.

Orientacyjne porównanie pojemności ogniw typy AA: Kolejność chronologiczna

 • 400–1000 mAh baterie węglowo-cynkowe
 • 600–1000 mAh akumulatory NiCd
 • do 2300 mAh baterie alkaliczne
 • 1700–2900 mAh akumulatory NiMH
 • około 3000 mAh baterie Lithium oparte na Li-FeS2

Producenci baterii podają w reklamach, że baterie alkaliczne działają do 10 razy dłużej od baterii cynkowo-węglowych, a baterie litowe działają do 7 razy dłużej niż baterie alkaliczne.

Nietypowe warianty baterii/akumulatorów AA

Dwie litowe baterie AA zapakowane obok siebie i połączone szeregowo w jednej obudowie w baterię ogniw to bateria CR-V3. Taki pakiet ma napięcie równe sumie dwóch baterii AA. Baterie takie są stosowane zamiennie z dwoma bateriami AA, w niektórych aparatach fotograficznych[1].

Na rynku są też dostępne akumulatorki i baterie o rozmiarze AA zbudowane z ogniw litowo-jonowych. Tego rodzaju akumulatorki mają napięcie do 3,6 V. Dostępne na rynku są też baterie AA "połówkowe" i "dwie trzecie", czyli o tej samej średnicy ale odpowiednio o połowę lub 1/3 krótsze. Takie baterie mają napięcie 1,5 V lub 3,6 V, ale odpowiednio mniejszą pojemność[2].


 1. J. Andrzej Wrotniak: The rechargeable RCR-V3 battery An alternative to NiMH AA's? (ang.). 2005-02-01. [dostęp 2010-11-02].
 2. Li-socl2 battery (ang.). GMB Power. [dostęp 2010-11-02].


This article uses material from the Wikipedia article "Bateria AA", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Basics

3d,cad,model,library,download,drawing,step,cad blocks,basics,university,highschool,college,grammer school,statistics,3dprinted