powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Makinetka (10161 views - Food Drinks Beverages)

Makinetka oryginalnie moka, często nazywana również kupresem, kafetierką, kawiarką — ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy. Makinetki są najbardziej popularne we Włoszech (samo określenie "makinetka" pochodzi z włoskiego macchinetta del caffè).
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Makinetka

Makinetka

Makinetka oryginalnie moka, często nazywana również kupresem, kafetierką, kawiarką — ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy. Makinetki są najbardziej popularne we Włoszech (samo określenie "makinetka" pochodzi z włoskiego macchinetta del caffè[1]).

Budowa

Makinetka zrobiona jest najczęściej ze stopu aluminium lub stali. Składa się zwykle z:

Istnieją również makinetki podłączane bezpośrednio do prądu.

Użytkowanie

Sposób parzenia kawy:

  • Do podstawy wlewa się wodę, najlepiej filtrowaną (aby nie osadzał się kamień, oraz by uzyskać jeszcze lepszy w smaku napar) i podgrzaną do temp. 75-85°C w ilości nie przykrywającej zaworka bezpieczeństwa.
  • Następnie wkładany jest lejek, do którego wsypujemy świeżo zmieloną (ciut drobniej niż do dripa, nieco grubiej niż do espresso) kawę (wsypujemy kawę po brzegi, wyrównujemy i usuwamy resztki kawy z brzegów). Kawy nie należy ubijać (można lekko uklepać)..
  • Skręcamy kafetierkę i stawiamy na palniku kuchenki gazowej lub elektrycznej. Po kilku minutach, gdy wrząca woda przesączy się wskutek ciśnienia przez kawę w sitku, do kafetierki wypływa zaparzona kawa.
  • Gdy wypływający napar zaczyna być blady lub zaczyna pryskać, natychmiast zdejmujemy kafetierkę ze źródła ognia i przerywamy proces ekstrakcji poprzez schłodzenie dolnej komory (A) (możemy to zrobić poprzez zanurzenie dolnej części w misce wodą, umieszczenie dolnej części pod strumieniem bieżącej wody z kranu lub poprzez okrycie dolnej komory schłodzonym wcześniej w lodówce ręcznikiem).

Konserwacja

  • Klasyczna kafetierka wykonana jest ze stopów glinu (aluminium) - można myć tylko wodą ponieważ środki chemiczne, zwłaszcza stosowane w zmywarkach reagują ze stopem.
  • Po każdym użyciu należy kafetierkę oraz wyciągniętą z niej uszczelkę dokładnie przepłukać wodą i osuszyć (dzięki wytarciu do sucha unikniemy zjawiska utleniania aluminium, które wpływa negatywnie na wygląd kafetierki)
  • Podczas przygotowywania kawy warto wlać gorącą wodę do filiżanek, by je ogrzać przed podaniem kawy - dzięki temu kawa wolniej będzie stygła

Uwagi

Gotowa kawa mielona jaką można znaleźć na sklepowych półkach nie nadaje się do zaparzania w kafetierce, gdyż jest zmielona zbyt drobno. W związku z czym zaparzona kawa byłaby gorzka, cierpka i nieprzyjemna.

  1. "Kawa bez tajemnic" Andrzej Fiedoruk: Kreator, Styczeń 2004




This article uses material from the Wikipedia article "Makinetka", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Food Drinks Beverages

food,liquor,alcohol,drink,beverage,coke