powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Lampa halogenowa (11343 views - Electronics & PCB Engineering)

Lampa halogenowa – rodzaj elektrycznego źródła światła. Jest to żarówka z żarnikiem wolframowym, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu (czyli fluorowca, np. jodu), który regeneruje żarnik, przeciwdziałając jego rozpylaniu, a tym samym ciemnieniu bańki od strony wewnętrznej. Halogen tworzy związek chemiczny z wolframem (parami wolframu w bańce i na ściankach bańki). Związek ten krąży wraz z gazem w bańce w temperaturze panującej blisko żarnika, a następnie rozpada się na wolfram i fluorowiec. W rezultacie tej reakcji następuje przenoszenie cząstek wyparowanego wolframu z bańki na żarnik. Proces ten nazywa się halogenowym cyklem regeneracyjnym. Występowanie tego cyklu pozwala zwiększyć temperaturę żarnika do około 3200 K, zatem żarówki halogenowe cechują się wyższymi skutecznościami świetlnymi w porównaniu do zwykłych lamp żarowych (do 18 lumenów/wat). Podane temperatury pracy żarnika odnoszą się do standardowych lamp, dla których przewidziano średni czas pracy 1000 godzin. Czasami, w sytuacjach, w których wymagane jest uzyskanie światła bardziej zbliżonego do światła dziennego (na planie filmowym), stosuje się żarówki pracujące z wyższą temperaturą żarnika. Trwałość takich lamp jest jednak znacznie niższa. W związku z wycofaniem z handlu zwykłych żarówek przez Unię Europejską zaleca się stosowanie zamienników czyli żarówek halogenowych o kształcie tradycyjnych żarówek, znanych w handlu jako energooszczędne żarówki halogenowe, lub świetlówek. Zaletą lamp halogenowych są niewielkie rozmiary, wysoka wartość wskaźnika oddawania barw, a więc naturalne i białe światło, co jest zdrowe i przyjemne dla ludzkiego wzroku, oraz pozwala na oświetlanie dzieł sztuki (w przeciwieństwie do świetlówek), szybki zapłon i brak efektu migania światła (w przeciwieństwie do świetlówek), brak konieczności stosowania układów zapłonowych, filtr UV, możliwość stosowania ściemniaczy, niewielkie straty strumienia świetlnego w okresie eksploatacji, brak rtęci. Wadą jest niewielka skuteczność w porównianiu do niektórych świetlówek, która wynika z zamiany dużej części energii elektrycznej na ciepło, co wiąże się z ich nagrzewaniem. Ich trwałość w porównaniu do niektórych lamp wyładowczych, czy lamp LED jest również mniejsza, jednakże lampy halogenowe posiadają dłuższy czas pracy oraz dwa razy większą żywotność od tradycyjnej żarówki.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Lampa halogenowa

Lampa halogenowa

Lampa halogenowa – rodzaj elektrycznego źródła światła. Jest to żarówka z żarnikiem wolframowym, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu (czyli fluorowca, np. jodu), który regeneruje żarnik, przeciwdziałając jego rozpylaniu, a tym samym ciemnieniu bańki od strony wewnętrznej.

Halogen tworzy związek chemiczny z wolframem (parami wolframu w bańce i na ściankach bańki). Związek ten krąży wraz z gazem w bańce w temperaturze panującej blisko żarnika, a następnie rozpada się na wolfram i fluorowiec. W rezultacie tej reakcji następuje przenoszenie cząstek wyparowanego wolframu z bańki na żarnik. Proces ten nazywa się halogenowym cyklem regeneracyjnym. Występowanie tego cyklu pozwala zwiększyć temperaturę żarnika do około 3200 K, zatem żarówki halogenowe cechują się wyższymi skutecznościami świetlnymi w porównaniu do zwykłych lamp żarowych (do 18 lumenów/wat).

Podane temperatury pracy żarnika odnoszą się do standardowych lamp, dla których przewidziano średni czas pracy 1000 godzin. Czasami, w sytuacjach, w których wymagane jest uzyskanie światła bardziej zbliżonego do światła dziennego (na planie filmowym), stosuje się żarówki pracujące z wyższą temperaturą żarnika. Trwałość takich lamp jest jednak znacznie niższa.

W związku z wycofaniem z handlu zwykłych żarówek przez Unię Europejską zaleca się stosowanie zamienników[1] czyli żarówek halogenowych o kształcie tradycyjnych żarówek, znanych w handlu jako energooszczędne żarówki halogenowe, lub świetlówek. Zaletą lamp halogenowych są niewielkie rozmiary, wysoka wartość wskaźnika oddawania barw, a więc naturalne i białe światło, co jest zdrowe i przyjemne dla ludzkiego wzroku, oraz pozwala na oświetlanie dzieł sztuki[2] (w przeciwieństwie do świetlówek), szybki zapłon i brak efektu migania światła (w przeciwieństwie do świetlówek), brak konieczności stosowania układów zapłonowych, filtr UV, możliwość stosowania ściemniaczy, niewielkie straty strumienia świetlnego w okresie eksploatacji, brak rtęci.

Wadą jest niewielka skuteczność w porównianiu do niektórych świetlówek, która wynika z zamiany dużej części energii elektrycznej na ciepło, co wiąże się z ich nagrzewaniem. Ich trwałość w porównaniu do niektórych lamp wyładowczych, czy lamp LED jest również mniejsza, jednakże lampy halogenowe posiadają dłuższy czas pracy oraz dwa razy większą żywotność od tradycyjnej żarówki[3].

  • Jerzy Bąk, Technika oświetlania, wyd. WNT, Warszawa 1981

PrzypisyThis article uses material from the Wikipedia article "Lampa halogenowa", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Electronics & PCB Engineering

Cadence, Mentor Graphics, Eagle CAD, Altium Designer, AUTODESK EAGLE, Cadence Allegro, DesignSpark PCB , Mentor PADS, Mentor Xpedition, Novarm DipTrace, Pulsonix, TARGET 3001!, Xpedition xDX Designer, Zuken CADSTAR, Altium P-CAD, Agnisys, Altera Quartus, OrCAD, kiCAD, Solido Design Automation, ELectronics, PCB, Curcuit Board, 3D drawings, 3D library, 3D content, PCB Design, 2D symbols, 2D drawings, 2D icons, 2D schematics