powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Mandalorianie (10616 views - Movie)

Mandalorianie – wielorasowy lud kierujący się specyficzną filozofią, w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Mandalorianie

Mandalorianie

Mandalorianie

Mandalorianie – wielorasowy lud kierujący się specyficzną filozofią, w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen.

Historia

Historia Mandalorian sięga wiele tysięcy lat przed powstaniem Republiki. Mandalorianie wywodzą się od Taungów, wojowniczej rasy z Coruscant, którzy po przegranej wojnie o dominację na planecie zostali zmuszeni do osiedlenia się w Odległych Rubieżach Galaktyki.

7000 BBY – Taungowie pod Wodzą Mandalora Pierwszego podbili Mandalore (została nazwana tak na jego cześć). Przyjęli miano Mando'ade (Dzieci Mandalora) i stworzyli kodeks honorowy. Już wtedy byli uznawani za najlepszych wojowników Galaktyki.

4000 BBY – Taungowie powoli wymierali. Zostawili po sobie tradycje i wiele innych ras ją przejęło. Mando'ade nosili hełmy z wizjerami w kształcie "T", co stało się ich znakiem rozpoznawczym. Zaczęli organizować wyprawy wojenne (Konkwisty) i nosili miano Konkwistadorów.

Wielka Wojna Sithów – Mandalor Nieposkromiony pokonany przez Ulica Qel-Dromę poprzysiągł mu wierność. Mandalorianie stali się trzonem armii Sithów. Gdy Mandalor Nieposkromiony zginął, tytuł przyjął jeden z ostatnich Taungów, Mandalor Ostateczny, a Mando'ade zrezygnowali z udziału w wojnie.

Wojny Mandaloriańskie – Mandalorianie uderzyli na Republikę i zmusili jej flotę i armię do odwrotu. Sytuacja się radykalnie zmieniła, gdy Jedi Revan zmotywował, wbrew woli Rady, wielu Jedi do walki za republikę. Mandalorianie nie mogąc sprostać jego geniuszowi taktycznemu i umiejętnościom, zostali pokonani na Malachorze V. Misji ich odrodzenia poświęcił się Canderous z klanu Ordo. Canderous mianował się nowym Mandalorem i poprowadził swoich ludzi do walki z Sithami, by pomóc Wygnanej Jedi.

2000- 1000 BBY – Mandalorianie wzięli czynny udział w Wojnie Armii Światła z Bractwem Ciemności.

Superkomandosi – Mandalorianie stali się organizacją najemniczą. Dzięki Mereelowi (ówczesnemu Mandalorowi), który stworzył kodeks Superkomandosów, nie zatracili honoru i zasad.

Wojna Domowa – walka między Mandalorianami (Mereel) a Watahą Śmierci (Vizsla) o władzę i podejście do tradycji. Wataha została zniszczona, a z Protektorów ocalał tylko Jango Fett, Silas i kilku innych wojowników.

Protektorzy – organizacja Mandalorian odtworzona przez Jango Fetta – Alpha-02. Słynnym Mandalorem tego okresu był Boba Fett.

Kultura

Ich kultura bardzo poważnie zmieniała się na przestrzeni wieków. Od konkwistadorów zdobywających honor poprzez podboje, poprzez superkomandosów walczących za kredyty, do protektorów broniących Mandalore. Ich społeczeństwo jest zbudowane z klanów (np. Fett, Ordo). Są oni wojownikami. Syn uczy się od ojca już w wieku 12 lat.

Język

Mandalorianie posługują się Mando'a, własnym językiem opracowanym głównie do komunikacji głosowej.

Cechy charakterystyczne

  • Zbroja z charakterystycznym wizjerem hełmu.
  • Czaszka Mythosaura (późne godło mandalorian) na hełmie, naramienniku lub piersiowej płycie zbroi.

Cytaty

Ni kartayl'ir gar darasuum – Kocham cię

Verd ori'shya beskar gam – Wojownik to coś więcej niż zbroja

chakaar – złodziej, największa obelga wobec kogoś lub czegoś

ba'slan shev'la – strategiczne zniknięcie

oya – polowanie, zwrot często używany jako np. zaczynajmy (zebranie klanów), zapolujmy, zróbmy coś

beskad – miecz z beskaru, stosowany przez cały okres Gwiezdnych Wojen. Posługiwali się nim między innymi: Walon Vau (szkolił komandosów na Kamino), i Goran Beviin (informator Boby Fetta)

vongese – Yuzhan Vongowie

ner vod – mój bracie, moja siostro

auretiise – zdrajca; ktoś inny, nie-mandalorianin

fierfek – przekleństwo z okresu Wojen Klonów

a'den – gniew, wściekłość

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Mandalorianie", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon