powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Deadpool 2 (16946 views - Movie)

Deadpool 2 – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie komiksów wydawnictwa Marvel Comics o przygodach tytułowego superbohatera. Za reżyserię odpowiada David Leitch, a za scenariusz Rhett Reese i Paul Wernick. W rolach głównych występują: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin, Julian Dennison, Zazie Beetz, T.J. Miller, Brianna Hildebrand i Jack Kesy. Jest to kontynuacja filmu Deadpool z 2016 roku i dwunasty film uniwersum filmowo-serialowego osadzonego w świecie X-Men. Światowa premiera odbyła się 10 maja 2018 roku w Londynie, natomiast w Polsce film zadebiutował 18 maja tego samego roku.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Deadpool 2

Deadpool 2

Deadpool 2
Gatunek fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2018
Data premiery 10 maja 2018
18 maja 2018 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Reżyseria David Leitch
Scenariusz Rhett Reese
Paul Wernick
Główne role Ryan Reynolds
Josh Brolin
Morena Baccarin
Julian Dennison
Zazie Beetz
T.J. Miller
Brianna Hildebrand
Jack Kesy
Muzyka Tyler Bates
Zdjęcia Jonathan Sela
Scenografia David Scheunemann
Kostiumy Kurt i Bart
Montaż Craig Alpert
Elísabet Ronaldsdóttir
Produkcja Simon Kinberg
Ryan Reynolds
Lauren Shuler Donner
Wytwórnia 20th Century Fox
Marvel Entertainment
The Donners' Company
Genre Films
Dystrybucja 20th Century Fox
Budżet 110 mln USD[1]
Przychody brutto 503 mln USD[1]
Poprzednik Logan: Wolverine (2017)
Kontynuacja Mroczna Phoenix (2019)

Deadpool 2amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie komiksów wydawnictwa Marvel Comics o przygodach tytułowego superbohatera. Za reżyserię odpowiada David Leitch, a za scenariusz Rhett Reese i Paul Wernick. W rolach głównych występują: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin, Julian Dennison, Zazie Beetz, T.J. Miller, Brianna Hildebrand i Jack Kesy.

Jest to kontynuacja filmu Deadpool z 2016 roku i dwunasty film uniwersum filmowo-serialowego osadzonego w świecie X-Men. Światowa premiera odbyła się 10 maja 2018 roku w Londynie, natomiast w Polsce film zadebiutował 18 maja tego samego roku.

Obsada

Postać Aktor / aktorka Polski dubbing[2]
Wade Wilson / Deadpool Ryan Reynolds[3] Michał Zieliński
Najemnik, który z powodu nowotworu poddał się eksperymentalnemu programowi mutacyjnemu powodującemu regenerację, ale również oszpecenie.
Nathan Summers / Cable Josh Brolin[4] Szymon Kuśmider
Mutant, żołnierz, który podróżuje w czasie.
Vanessa Morena Baccarin[5] Laura Breszka
Pani do towarzystwa i dziewczyna Wilsona.
Russell Collins / Firefist Julian Dennison[6][7] Maciej Falana
Młody mutant ścigany przez Cable’a.
Neena Thurman / Domino Zazie Beetz[8] Anna Szymańczyk
Najemniczka, mutantka, która posiada zdolność manipulowania szczęściem.
Jack Hammer / Weasel T.J. Miller[9] Paweł Iwanicki
Najlepszy przyjaciel Wilsona. Właściciel baru, którego klientami są głównie najemnicy.
Negasonic Teenage Warhead Brianna Hildebrand[10] Julia Chatys
Mutantka, należąca do X-Men, która ma zdolność generowania wokół siebie eksplozji.
Black Tom Cassidy Jack Kesy[11] Krzysztof Brzazgoń
Mutant, który posiada umiejętność manipulowania energią poprzez rośliny.

W filmie występują również Stefan Kapičić jako Peter Rasputin / Colossus, mutant mający zdolność zamienienia swojego ciała w metal, członek X-Men; Karan Soni jako taksówkarz Dopinder, Leslie Uggams jako Blind Al, starsza, niewidoma kobieta, współlokatorka Deadpoola oraz Shioli Kutsuna jako Yukio, mutantka i dziewczyna Negasonic Teenage Warhead oraz Eddie Marsan jako dyrektor sierocińca[10][12][13][14][6].

Pozostałych członków drużyny X-Force zagrali: Terry Crews jako Bedlam, Lewis Tan jako Shatterstar, Bill Skarsgård jako Zeitgeist, Rob Delaney jako Peter i Brad Pitt jako Telford Porter / Vanisher[6].

W rolach cameo wystąpili: James McAvoy jako Charles Xavier / Profesor X, Evan Peters jako Peter Maximoff / Quicksilver, Tye Sheridan jako Scott Summers / Cyclops i Nicholas Hoult jako Hank McCoy / Beast, którzy powtarzają swoje role z wcześniejszych filmów franczyzy X-Men oraz scenarzyści filmu Rhett Reese i Paul Wernick odpowiednio jako pilot helikoptera wiadomości i kamerzysta wiadomości[15][16].

Produkcja

Rozwój projektu

We wrześniu 2015 roku, producent pierwszej części poinformował, że studio rozważa kontynuację[3]. Na początku lutego 2016 roku studio dało zielone światło dla drugiej części. Za scenariusz ponownie odpowiedzialni mają być Rhett Reese i Paul Wernick[17]. W kwietniu 2016 roku, podczas CinemaCon poinformowano, że powróci cała produkcja z pierwszej części, razem z reżyserem Timem Millerem[18]. W czerwcu tego samego roku Kinberg poinformował, że scenariusz jest na ukończeniu i że zdjęcia mają rozpocząć się na początku 2017 roku[19]. Pod koniec października Miller zrezygnował z projektu z powodu różnic z Reynoldsem[20]. W listopadzie został zatrudniony David Leitch na tym stanowisku[21]. W lutym 2017 roku Drew Goddard dołączył do Reese’a i Wernicka jako konsultant kreatywny[22].

W kwietniu 2017 roku studio ogłosiło oficjalny tytuł Deadpool 2 oraz datę amerykańskiej premiery zaplanowanej na 1 czerwca 2018 roku[23]. W styczniu 2018 roku studio przesunęło datę premiery na maj tego samego roku[24].

Casting

We wrześniu 2015 roku poinformowano, że w tytułowej roli powróci Ryan Reynolds[3]. W lutym potwierdzono, że w filmie ma pojawić się również Cable[25]. W październiku 2016 roku do roli Domino były brane pod uwagę Lizzy Caplan, Mary Elizabeth Winstead, Sienna Miller, Sofia Boutella, Stephanie Sigman, Sylvia Hoeks, Ruby Rose, Mackenzie Davis, Eve Hewson i Kelly Rohrbach[26].

W styczniu 2017 roku poinformowano, że z pierwszej części powrócą Stefan Kapičić jako Colossus, Brianna Hildebrand jako Negasonic Teenage Warhead i Karan Soni jako Dopinder[10]. W marcu ogłoszono, że Zazie Beetz zagra Domino[8]. W tym samym miesiącu Morena Baccarin wyraziła chęć powrotu do roli Vanessy[5]. W kwietniu Josh Brolin został obsadzony w roli Cable’a i Leslie Uggams poinformowała, że powróci jako Blind Al[4][12].

W maju 2017 roku poinformowano, że T.J. Miller powtórzy rolę z poprzedniej części jako Weasel[9] oraz że do obsady dołączył Jack Kesy jako Black Tom Cassidy[11]. Natomiast w czerwcu dołączyli Shioli Kutsuna i Julian Dennison[13][7]. W sierpniu Eddie Marsan poinformował, że zagra w filmie[14].

Zdjęcia i postprodukcja

Pierwsze zdjęcia miały miejsce 17 czerwca 2017 roku w zamku Hatley w Kanadzie, który służy jako posiadłość X-Menów w filmach franczyzy[27]. Oficjalnie zdjęcia rozpoczęły się 26 czerwca tego samego roku pod tytułem roboczym Love Machine w Vancouver[28][29][30]. Za zdjęcia odpowiadał Jonathan Sela, za scenografię – David Scheunemann, a za kostiumy – Kurt i Bart[31]. 14 sierpnia 2017 roku zginęła na planie kaskaderka Joi Harris podczas jazdy na motorze. Pracowała ona jako kaskader Zazie Beetz, Deadpool 2 był pierwszym filmem, przy którym pracowała[32]. Produkcja filmu została wstrzymana na 2 dni[33]. Zdjęcia do filmu zakończyły się 14 października 2017 roku[34].

Za montaż filmu odpowiadali Craig Alpert i Elísabet Ronaldsdóttir. Efektami specjalnymi zajmowali się Dan Glass i Mike Vézina oraz studia: Framestore, Double Negative, Method Studios i Dynamic Effects Canada[31].

Muzyka

Po odejściu Tima Millera od projektu, twórca muzyki do pierwszej części Junkie XL postanowił nie pracować przy sequelu[35]. W październiku 2017 roku Tyler Bates został zatrudniony do skomponowania muzyki do filmu[36].

Premiera

Światowa premiera odbyła się 10 maja 2018 roku w Londynie, natomiast amerykańska 14 maja tego samego roku w Nowym Jorku[37]. Podczas obu wydarzeń pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście[38].

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce data premiery dla szerszej publiczności została ustalona na 18 maja 2018 roku[24]. Początkowo miał być on wydany 1 czerwca 2018 roku[23].

Odbiór

Box office

Film zarobił w weekend otwarcia łącznie ponad 300 mln USD, w tym około 180 poza USA[39].

Krytyka w mediach

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 82% z 283 recenzji filmu jest pozytywne (średnia ocen wyniosła 7 na 10)[40]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 51 recenzji wyniosła 66 punktów na 100[41].

Kontynuacja

W listopadzie 2016 roku ujawniono, że studio pracuje również nad kolejnym filmem Deadpool 3[42]. Poinformowano również wtedy, że David Leitch nie będzie pracował przy trzeciej części i że studio szuka nowego reżysera[21].

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Deadpool 2", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon