powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Avengers (film 2012) (22111 views - Movie)

Avengers (ang. Marvel’s The Avengers) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i za scenariusz odpowiada Joss Whedon, a za produkcję Kevina Feige. W głównych rolach występują: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård i Samuel L. Jackson. W filmie, Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y. rekrutuje Iron Mana, Kapitana Amerykę, Hulka i Thora, aby stworzyć zespół, który musi powstrzymać brata Thora, Lokiego, przed podbojem Ziemi. Film zamyka I Fazę Marvel Cinematic Universe, jest szóstym obrazem tej franczyzy. Jego kontynuacja Avengers: Czas Ultrona miała premierę w 2015 roku, a trzecia część Avengers: Wojna bez granic w 2018. Czwarty niezatytułowany film serii został zapowiedziany na 2019 rok. Światowa premiera filmu odbyła się w hollywoodzkim El Capitan Theatre, natomiast polska premiera odbyła się 11 maja 2012 roku. Film zarobił ponad 1518 milionów dolarów przy budżecie 220 milionów.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Avengers (film 2012)

Avengers (film 2012)

Avengers (film 2012)
Ten artykuł dotyczy filmu z 2012 roku. Zobacz też: inne znaczenie tego terminu.
Avengers
Marvel’s The Avengers
Gatunek fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2012
Data premiery 11 kwietnia 2012
11 maja 2012 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 143 minuty
Reżyseria Joss Whedon
Scenariusz Joss Whedon
Główne role Robert Downey Jr.
Chris Evans
Mark Ruffalo
Chris Hemsworth
Scarlett Johansson
Jeremy Renner
Tom Hiddleston
Clark Gregg
Cobie Smulders
Stellan Skarsgård
Samuel L. Jackson
Muzyka Alan Silvestri
Zdjęcia Seamus McGarvey
Scenografia James Chinlund
Kostiumy Alexandra Byrne
Montaż Paul Rubell
Jeffrey Ford
Produkcja Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 220 000 000 USD
Przychody brutto 1 518 812 988 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Avengers

Avengers (ang. Marvel’s The Avengers) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i za scenariusz odpowiada Joss Whedon, a za produkcję Kevina Feige. W głównych rolach występują: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Cobie Smulders, Stellan Skarsgård i Samuel L. Jackson.

W filmie, Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y. rekrutuje Iron Mana, Kapitana Amerykę, Hulka i Thora, aby stworzyć zespół, który musi powstrzymać brata Thora, Lokiego, przed podbojem Ziemi.

Film zamyka I Fazę Marvel Cinematic Universe, jest szóstym obrazem tej franczyzy. Jego kontynuacja Avengers: Czas Ultrona miała premierę w 2015 roku, a trzecia część Avengers: Wojna bez granic w 2018. Czwarty niezatytułowany film serii został zapowiedziany na 2019 rok.

Światowa premiera filmu odbyła się w hollywoodzkim El Capitan Theatre, natomiast polska premiera odbyła się 11 maja 2012 roku. Film zarobił ponad 1518 milionów dolarów przy budżecie 220 milionów.

Streszczenie fabuły

Loki spotyka się z Innym, władcą pozaziemskiej rasy Chitauri. W zamian za Tesseract, Inny obiecuje Lokiemu armię, którą może podbić Ziemię. Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y. razem z agentką Marią Hill przybywają do ośrodka badawczego w trakcie ewakuacji, w którym doktor Erik Selvig prowadzi badania nad Tesseractem. Agent Phil Coulson informuje, że obiekt promieniuje. Tesseract nagle się uaktywnia i otwiera portal, dzięki któremu Loki pojawia się na Ziemi. Loki zabiera Tesseract i wykorzystując swoje berło zniewala Selviga oraz kilku agentów, w tym Clinta Bartona, aby pomogli mu się wydostać.

W związku z atakiem Lokiego. Fury reaktywuje „Inicjatywę Avengers”. Natasha Romanoff zostaje wysłana do Kalkuty, aby zwerbować doktora Bruce’a Bannera do odnalezienia Tesseractu na podstawie emitowanych przez niego promieni gamma. Coulson odwiedza Tony’ego Starka i prosi go o zapoznanie się z badaniami Selviga. Natomiast Fury zleca Steve'owi Rogersowi misję odzyskania Tesseractu.

W Stuttgarcie, Barton kradnie iryd potrzebny do ustabilizowania Tesseractu. W Tym czasie Loki odwraca uwagę, co doprowadza do konfrontacji z Rogersem, Starkiem i Romanoff i kończy się aresztowaniem Lokiego. Kiedy Loki jest eskortowany do bazy T.A.R.C.Z.Y. pojawia się jego przybrany brat Thor i chce go przekonać do porzucenia swojego planu i do powrotu do Asgardu. Po konfrontacji z Rogersem i Starkiem, Thor zgadza się na oddanie brata T.A.R.C.Z.Y. i razem z nimi udaje się na lotniskowiec organizacji. Tam Loki zostaje uwięziony, a Stark i Banner próbują zlokalizować Tesseract.

Między Avengers rozpoczyna się kłótnia, o to w jaki sposób postępować z Lokim oraz o to, że T.A.R.C.Z.A. planuje wykorzystać Tesseract jako broń odstraszającą wrogów. Wtedy, Barton wraz z pozostałymi zniewolonymi agentami atakują lotniskowiec niszcząc jeden z silników. Powoduje to zamieszanie, w którym Banner zamienia się w Hulka. Stark i Rogers próbują ponownie uruchomić wyłączony silnik. Thor próbuje powstrzymać Hulka, a Romanoff walczy z Bartonem, którego ogłusza przełamując kontrolę Lokiego. Loki ucieka po zabiciu Coulsona i wyrzuca Thora z lotniskowca. Hulk spada na ziemię po ataku na myśliwca. Fury wykorzystuje śmierć Coulsona do motywacji Avengers do współpracy ze sobą. Stark i Rogers uzmysławiają sobie, że zwykłe pokonanie ich przez Lokiego nie będzie dla niego satysfakcjonujące. On chce to zrobić publicznie i potwierdzić się jako władca Ziemi. Loki używa Tesseractu razem z urządzeniem stworzonym przez Selviga na wieży Starka i otwiera portal dla wojsk Chitauri i rozpoczyna inwazję planety. Thor wraca z Lokim i Tesseractem do Asgardu, a Fury wyraża przekonanie, że Avengers ponownie będą razem współpracować, kiedy nadejdzie taka potrzeba.

W scenie w trakcie napisów końcowych, Inny informuje swojego mistrza o nieudanym ataku na Ziemię. W scenie po napisach, Avengers w milczeniu jedzą szawarmę w knajpie.

Obsada

Postać Aktor / aktorka Polski dubbing[1]
Tony Stark / Iron Man Robert Downey Jr.[2] Mariusz Bonaszewski
Geniusz, miliarder, filantrop i playboy, posługującym się przez siebie skonstruowaną elektromechaniczną zbroją.
Steve Rogers / Kapitan Ameryka Chris Evans[3] Paweł Ciołkosz
Weteran II wojny światowej, który został poddany działaniu serum superżołnierza. Spędził kilkadziesiąt lat w letargu zamrożony w lodowcu i został z niego przebudzony w latach współczesnych.
Bruce Banner / Hulk Mark Ruffalo[4] Grzegorz Damięcki
Naukowiec specjalizującym się w dziedzinach: biochemii, fizyki nuklearnej i promieniowania gamma. W wyniku wypadku został napromieniowany, co zaowocowało niekontrolowanymi transformacjami w Hulka – wielkiego, humanoidalnego stwora o nadludzkiej sile i wytrzymałości. Lou Ferrigno użycza głosu Hulkowi[5].
Thor Chris Hemsworth[6] Łukasz Nowicki
Następca tronu Asgardu, syn Odyna i Friggi. Jego bronią jest młot Mjolnir, dzięki któremu może wzywać pioruny oraz nimi władać.
Natasha Romanoff / Czarna Wdowa Scarlett Johansson[7] Wiktoria Gorodecka
Agentka T.A.R.C.Z.Y., wcześniej wysoce wyszkolony szpieg.
Clint Barton / Hawkeye Jeremy Renner[8] Marcin Przybylski
Agent T.A.R.C.Z.Y., który biegle posługuje się łukiem.
Loki Tom Hiddleston[6] Marcin Bosak
Adoptowany brat Thora, który ma obsesję na punkcie władzy.
Phil Coulson Clark Gregg[9] Marcin Perchuć
Agent T.A.R.C.Z.Y.
Maria Hill Cobie Smulders[10] Anna Dereszowska
Agentka T.A.R.C.Z.Y.
Erik Selvig Stellan Skarsgård[11] Leon Charewicz
Profesor astrologii współpracujący z T.A.R.C.Z.Ą.
Nick Fury Samuel L. Jackson[12] Krzysztof Stelmaszyk
Dyrektor T.A.R.C.Z.Y.
Robert Downey Jr.
(Tony Stark / Iron Man)
Chris Evans
(Steve Rogers / Kapitan Ameryka)
Mark Ruffalo
(Bruce Banner / Hulk)
Chris Hemsworth
(Thor)
Scarlett Johansson
(Natasha Romanoff / Czarna Wdowa)
Jeremy Renner
(Clint Barton / Hawkeye)
Tom Hiddleston
(Loki)
Clark Gregg
(Phil Coulson)
Cobie Smulders
(Maria Hill)
Stellan Skarsgård
(Erik Selvig)
Samuel L. Jackson
(Nick Fury)

W filmie występują również: Gwyneth Paltrow jako Virginia „Pepper” Potts, prezes Stark Industries i partnerka Starka; Maximiliano Hernández jako Jasper Sitwell, agent T.A.R.C.Z.Y.; Paul Bettany jako J.A.R.V.I.S., komputerowa sztuczna inteligencja stworzona przez Starka, która zarządza jego posiadłością i zbrojami; Powers Boothe jako Gideon Malick i Jenny Agutter jako Hawley, członkowie Światowej Rady Bezpieczeństwa; Jerzy Skolimowski jako Georgi Luchkov oraz Alexis Denisof jako Inny, sojusznik Thanosa[13][14][15][16][17][18][19]. W roli cameo pojawia się: twórca komiksów Marvela, Stan Lee jako mężczyzna grający w szachy oraz w scenie po napisach Damion Poitier jako Thanos[20].

Produkcja

Rozwój projektu

W kwietniu 2005 roku Avi Arad, ówczesny szef Marvel Studios, ogłosił, że film jest w planach studia[21]. W czerwcu 2007 Zak Penn został zatrudniony jako scenarzysta filmu[22]. W marcu 2009 roku została ogłoszona data premiery przewidziana na 4 maja 2012 roku[23]. W kwietniu 2010 roku Joss Whedon zakończył negocjacje ze studiem na stanowisko reżysera oraz do poprawienia scenariusza napisanego przez Penna[24].

Casting

W październiku 2008 roku do obsady dołączyli Robert Downey Jr. jako Iron Man[2]. W lutym 2009 roku Samuel L. Jackson podpisał kontrakt na dziewięć filmów produkcja Marvela jako Nick Fury[12]. W marcu 2009 roku do obsady dołączyła Scarlett Johansson jako Natasha Romanoff, a w czerwcu Chris Hemsworth jako Thor i Tom Hiddleston jako Loki[6][7]. W marcu 2010 roku Chris Evans podpisał kontrakt na udział w filmach Marvel Studios[3]. Natomiast w czerwcu tego samego roku do obsady dołączył Jeremy Renner jako Hawkeye[8]. W lipcu 2010 roku Edward Norton ogłosił, że nie powróci jako Hulk[25]. W tym samym miesiącu ogłoszono, ze zastąpi go Mark Ruffalo oraz Clark Gregg dołączył do obsady jako Phil Coulson[4][9]. W lutym 2011 roku ogłoszono, że Cobie Smulders zagra Marię Hill[10]. W marcu 2011 roku dołączył do obsady Stellan Skarsgård jako Erik Selvig, w kwietniu Paul Bettany jako J.A.R.V.I.S., a w maju Gwyneth Paltrow jako „Pepper” Potts[11][13][14].

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu trwały od kwietnia do września 2011 roku[26]. Film był kręcony w USA w stanach Nowy Meksyk, Pensylwania, Ohio i Nowy Jork[27].

Muzyka

W listopadzie 2011 roku poinformowano, że muzykę do filmu skomponuje Alan Silvestri[28]. Ścieżka do filmu została nagrana z udziałem London Symphony Orchestra w Abbey Road Studios[29]. Soundtrack został wydany przez Hollywood Records 1 maja 2012 razem z albumem koncepcyjnym zatytułowanym Avengers Assemble. Na albumie tym pojawili się tacy artyści jak: Soundgarden, Papa Roach, Evanescence, czy Bush[30].

Promocja

W sierpniu 2011 roku podczas D23 Expo pojawiła się obsada i zaprezentowano pierwsze fragmenty filmu[31]. W październiku 2011 roku Kevin Feige i obsada filmu pojawili się na panelu podczas New York Comic Con[32]. W tym samym miesiącu premierę miał pierwszy zwiastun filmu, a kolejny w lutym 2012 roku[33].

W lutym 2012 roku Marvel Comics wydało komiksy powiązane The Avengers Prelude: Fury's Big Week, a następnie w maju tego samego roku The Avengers Prelude: Black Widow Strikes[34][35].

Premiera i wydanie

Światowa premiera miała miejsce 11 kwietnia 2012 roku w El Capitan Theatre w Hollywood, podczas której pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela[36]. 28 kwietnia 2012 roku film ten zamknął Tribeca Film Festival[37]. Pierwsze pokazy dla publiczności rozpoczęły się 25 kwietnia w 9 krajach, m.in. w Belgii, w Holandii, we Francji, w Portugalii, w Nowej Zelandii, na Filipinach i na Tajwanie. W Wielkiej Brytanii film miał premierę dzień później pod zmienionym tytułem Marvel Avengers Assemble[38]. W Stanach Zjednoczonych premiera dla szerszej publiczności miała miejsce 4 maja 2012 roku, a w Polsce 11 maja tego samego roku.

Początkowo za dystrybucję miało być odpowiedzialne Paramount Pictures, tak jak w przypadku poprzednich filmów franczyzy MCU, jednak po zmianie właściciela Marvel Entertainment, który stał się własnością The Walt Disney Company, prawa do dystrybucji filmu otrzymała wytwórnia Walt Disney Pictures[39].

Avengers to kolejny hollywoodzki film zrealizowany w cyfrowym trójwymiarze (tzw. technologia Disney Digital 3D/RealD-3D/IMAX 3D)[40].

Film został wydany 29 sierpnia 2012 roku na DVD i Blu-ray, w Polsce został wydany 7 września tego samego roku[41]. Wersja Blu-Ray zawiera film krótkometrażowy Przedmiot 47 z serii Marvel One-Shots[42]. 2 kwietnia 2013 roku został wydany również w dziesięciodyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase One – Avengers Assembled, która zawiera wszystkie filmy I Fazy Filmowego Uniwersum Marvela[43].

Odbiór filmu

Box office

Budżet filmu wyniósł 196 milionów dolarów[44].

W Ameryce film podczas weekendu otwarcia zarobił 207 milionów dolarów. W sumie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobił 623 miliony, a na Świecie 1520 milionów dolarów. Wynik ten dał „Avengers” pierwsze miejsce na liście najbardziej kasowych filmów 2012 roku oraz 3 pozycję wśród najbardziej dochodowych filmów w historii kina. Został on zepchnięty z podium na 4 pozycję dopiero 22 lipca 2015 roku przez Jurassic World[44].

W Polsce podczas weekendu otwarcia film zarobił niecały milion dolarów, łącznie zarobił 3,16 miliona[44].

Rekordy

Film ustanowił wiele rekordów w północnoamerykańskim box offisie. Pierwsze miejsce na podium stracił dopiero po premierze filmu Jurassic World w 2015 roku[44].

Rekord Szczegóły rekordu Poprzednik
Weekend otwarcia $207,438,708 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II (2011, $169.2 miliona)
Tydzień otwarcia $270,019,373 Mroczny rycerz (2008, $238.6 miliona)
Otwarcie w maju $207,438,708 Spider-Man 3 (2007, $151.1 miliona)
Weekend otwarcia dla filmu o superbohaterach $207,438,708 Mroczny rycerz (2008, $158.4 miliona)
Weekend otwarcia z uwzględnieniem inflacji $207.4 million Mroczny rycerz (2008, $174.7 miliona)
Średnia w kinach $47,698 Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert (2008, $45,561)
Weekend otwarcia 3D $108 milionów Alicja w Krainie Czarów (2010, $81.3 miliona)
Weekend otwarcia IMAX $15.3 miliona Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II (2011, $15.2 miliona)
Drugi weekend $103,052,274 Avatar (2009, $75.6 miliona)
Dni do osiągnięcia 100 i 150 milionów dolarów 2 dni Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II (2011, 2 dni, 3 dni)
Dni do osiągnięcia 200, 250, 300, 350, 400 i 450 milionów dolarów 3, 6, 9, 10, 14, 17 dni Mroczny rycerz (2008, 5, 8, 10, 14, 18, 27 dni)
Dni do osiągnięcia 500 i 550 milionów dolarów 23, 31 dni Avatar (2009, 32, 38 dni)

Krytyka w mediach

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 92% ze średnią ocen 8/10[45]. Na portalu Metacritic film dostał od krytyków 69 punktów na 100[46]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu najwyższą ocenę A+ w skali od F do A+[47].

Nagrody i nominacje

Rok Nagroda Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2012 Teen Choice Awards Ulubiony film fantasy / science-fiction Avengers Nominacja [48][49]
Ulubiony aktor w filmie science-fiction / fantasy Chris Hemsworth Nominacja
Robert Downey Jr. Nominacja
Ulubiona aktorka w filmie science-fiction / fantasy Scarlett Johansson Nominacja
Najlepszy filmowy wybuch złości Mark Ruffalo Nominacja
Ulubiony czarny charakter Tom Hiddleston Nominacja
Ulubiona męska postać kradnąca sceny Chris Evans Nominacja
Ulubiony film lata Avengers Wygrana
Aktor lata Robert Downey Jr. Nominacja
Chris Hemsworth Wygrana
Aktorka lata Scarlett Johansson Nominacja
Hollywood Awards Najlepsze efekty specjalne Jeff White Wygrana [50]
2013 People’s Choice Awards Ulubiony film Avengers Nominacja [51]
Ulubiony film akcji Nominacja
Ulubiona seria filmowa Nominacja
Ulubiony aktor Robert Downey Jr. Wygrana
Ulubiona aktorka Scarlett Johansson Nominacja
Ulubiony aktor w filmie akcji Chris Evans Nominacja
Chris Hemsworth Wygrana
Robert Downey Jr. Nominacja
Ulubiony superbohater Chris Evans Nominacja
Chris Hemsworth Nominacja
Robert Downey Jr. Wygrana
Ulubione ekranowe dopasowanie Scarlett Johansson i Jeremy Renner Nominacja
Ulubiona 'twarz bohaterska' Scarlett Johansson Nominacja
Critics’ Choice Awards Najlepszy film akcji Avengers Nominacja [52]
Najlepszy aktor w filmie akcji Robert Downey Jr. Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Avengers Nominacja
Annie Award Najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane w filmie aktorskim Jerome Platteaux, John Sigurdson, Ryan Hopkins, Raul Essig i Mark Chataway Wygrana [53]
Najlepsze indywidualne osiągnięcie: animacja postaci w filmie aktorskim Jakub Pistecky, Maia Kayser, Scott Benza, Steve King i Kiran Bhat Nominacja
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Avengers Nominacja [54]
Nagroda Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams i Dan Sudick Nominacja [55]
Kids’ Choice Awards Ulubiony film Avengers Nominacja [56]
Ulubiona aktorka filmowa Scarlett Johansson Nominacja
Ulubiony buttkicker Robert Downey Jr. Nominacja
Chris Hemsworth Nominacja
Ulubiona buttkickerka Scarlett Johansson Nominacja
Ulubiony czarny charakter Tom Hiddleston Nominacja
Empire Awards Najlepszy film science-fiction / fantasy Avengers Nominacja [57]
Najlepszy film w technologii 3D Avengers Nominacja
Najlepsza reżyseria Joss Whedon Nominacja
Najlepszy aktor Robert Downey Jr. Nominacja
Najlepszy film Avengers Nominacja
MTV Movie Awards 2013 Najlepszy film Avengers Wygrana [58]
Najlepszy duet Robert Downey Jr. i Mark Ruffalo Nominacja
Najlepsza scena walki Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson i Jeremy Renner kontra Tom Hiddleston Wygrana
Najlepszy bohater Robert Downey Jr. Nominacja
Mark Ruffalo Nominacja
Najlepszy czarny charakter Tom Hiddleston Wygrana
Taurus World Stunt Awards Najlepsza walka Avengers Wygrana [59]
Najlepsza praca na wysokościach Avengers Wygrana
Najlepsza praca z pojazdem Avengers Nominacja
Najlepsza praca kaskaderek Avengers Wygrana
Najmocniejszy cios Avengers Wygrana
Najlepsza reżyseria kaskaderów Avengers Nominacja
Nebula Najlepsza prezentacja dramatyczna Avengers Nominacja [60]
Saturn Najlepszy film sci-fi Avengers Wygrana [61]
Najlepszy aktor drugoplanowy Clark Gregg Wygrana
Najlepsza reżyseria Joss Whedon Wygrana
Najlepszy scenariusz Joss Whedon Nominacja
Najlepszy montaż Jeffrey Ford i Lisa Lassek Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams i Dan Sudick Wygrana
Hugo Awards Najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma) Avengers Wygrana [62]

Kontynuacja

Marvel One-Shot: Przedmiot 47

 Osobny artykuł: Przedmiot 47.

Marvel One-Shot: Przedmiot 47 (ang. Marvel One-Shot: Item 47) – krótkometrażówka z 2012 roku, która znajduje się na Blu-ray z filmem Avengers w reżyserii Louisa D'Esposito, i ze scenariuszem Erica Pearsona. W rolach głównych wystąpili: Maximiliano Hernández, Titus Welliver, Jesse Bradford i Lizzy Caplan. Opowiada ona historię po wydarzeniach filmie Avengers pary Bennie i Claire, która odnajduje broń pozostawioną przez Chitauri[63].

Avengers: Czas Ultrona

 Osobny artykuł: Avengers: Czas Ultrona.

Avengers: Czas Ultrona (ang. Avengers: Age of Ultron) – amerykański film akcji science fiction z 2015 roku na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i ze scenariusz odpowiada Joss Whedon[64]. W głównych rolach występują: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Cobie Smulders, Anthony Mackie, Hayley Atwell, Idris Elba, Stellan Skarsgård, James Spader i Samuel L. Jackson. Jego światowa premiera odbyła się 13 kwietnia 2015 roku[65], natomiast polska 7 maja tego samego roku.

Avengers: Wojna bez granic

 Osobny artykuł: Avengers: Wojna bez granic.

Avengers: Wojna bez granic (org.: Avengers: Infinity War) – zapowiedziany amerykański fantastycznonaukowy film akcji. Za reżyserię odpowiadają bracia Anthony i Joe Russo, a za scenariusz Christopher Markus i Stephen McFeely[66][67]. W rolach głównych wystąpili: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Don Cheadle, Tom Holland, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Danai Gurira, Letitia Wright, Dave Bautista, Zoe Saldana, Josh Brolin i Chris Pratt[68].

Światowa premiera miała miejsce 23 kwietnia 2018 roku, natomiast w Polsce – 26 kwietnia tego samego roku[69][70].

Film został zapowiedziany 28 października 2014 podczas Marvel Event, gdzie zostały ujawnione plany studia do 2019 roku[71]. Film początkowo został zapowiedziany jako Avengers: Infinity War Part I, na początku lipca 2016 roku ujawniono, że film będzie nosił tytuł po prostu Avengers: Infinity War[72]. Zdjęcia do filmu trwały od stycznia do lipca 2017 roku w studiach w Atlancie[73].

Niezatytułowany czwarty film z serii

 Osobny artykuł: Avengers: 4.

Zapowiedziany amerykański fantastycznonaukowy film akcji. Za reżyserię odpowiadają bracia Anthony i Joe Russo, a za scenariusz Christopher Markus i Stephen McFeely[66][67].W rolach głównych wystąpią: Chris Evans, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Chris Pratt, Benedict Cumberbatch, Jeremy Renner, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Evangeline Lilly, Tom Hiddleston, Tom Holland, Samuel L. Jackson i Josh Brolin[74][75][76].

Amerykańska premiera została zapowiedziana na 4 maja 2019 roku[71].

Film został zapowiedziany 28 października 2014 podczas Marvel Event, gdzie zostały ujawnione plany studia do 2019 roku[71]. Film początkowo został zapowiedziany jako Avengers: Infinity War Part II, na początku lipca 2016 roku podano, że podtytuł filmu będzie zmienione i w planach studia figuruje on jako untitled Avengers[72]. Zdjęcia do filmu trwały od sierpnia 2017 roku do stycznia 2018 w studiach w Atlancie[73].

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Avengers (film 2012)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon