powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Smartwatch (7886 views - Consumer products)

Smartwatch, Smartzegarek – elektroniczne urządzenie mobilne typu wearables z ekranem dotykowym, wielkości naręcznego zegarka spełniające wszystkie funkcje tradycyjnego zegarka elektronicznego oraz dodatkowo posiadające niektóre funkcje smartfonu, takie jak wyświetlanie komunikantów z telefonu, sterowania jego funkcjami (np. odbieranie rozmów, kontrolowanie odtwarzacza muzycznego) oraz funkcje dodatkowe, np. mierzenie tętna lub liczby wykonanych kroków. Najczęściej działa w oparciu o system operacyjny Android Wear, iOS lub Tizen. Gadżety tego typu mogą posiadać funkcje takie jak: aparat fotograficzny, akcelerometr, alarm wibracyjny, termometr, pulsometr, wysokościomierz, barometr, kompas, chronograf, kalkulator, telefon komórkowy, GPS, odtwarzacz MP3 i inne. Są też wyposażane w różne typy komunikacji bezprzewodowej, jak Wi-Fi, Bluetooth, NFC oraz IrDA.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Smartwatch

Smartwatch

Smartwatch, Smartzegarek – elektroniczne urządzenie mobilne typu wearables z ekranem dotykowym, wielkości naręcznego zegarka spełniające wszystkie funkcje tradycyjnego zegarka elektronicznego oraz dodatkowo posiadające niektóre funkcje smartfonu, takie jak wyświetlanie komunikantów z telefonu, sterowania jego funkcjami (np. odbieranie rozmów, kontrolowanie odtwarzacza muzycznego) oraz funkcje dodatkowe, np. mierzenie tętna lub liczby wykonanych kroków[1]. Najczęściej działa w oparciu o system operacyjny Android Wear, iOS lub Tizen. Gadżety tego typu mogą posiadać funkcje takie jak: aparat fotograficzny, akcelerometr, alarm wibracyjny, termometr, pulsometr, wysokościomierz, barometr, kompas, chronograf, kalkulator, telefon komórkowy, GPS, odtwarzacz MP3 i inne. Są też wyposażane w różne typy komunikacji bezprzewodowej, jak Wi-Fi, Bluetooth, NFC oraz IrDA.

Historia

Pierwsze wzmianki na temat smartwatchy sięgają 1946 roku. Wtedy to urządzenie to pojawiło się w komiksie o przygodach detektywa Dicka Tracyego. Początkowo bohater posługiwał się zegarkiem wyposażonym w dwukierunkowe radio. Kilka lat później używał smartwatcha pozwalającego na prowadzenie wideorozmów.

Od roku 1960 smartwatche były obecne w telewizji – nosił je wówczas innymi kapitan James T. Kirk ze Star Treka. W 1982 urządzenie to pojawiło się na nadgarstku Michaela Knighta z Knight Ridera. Ze smartwatchy korzystali także bohaterowie kreskówek takich, jak Jetsonowie czy Flintstonowie.

Ważną datą w historii smartwatchy był rok 1972, kiedy to firma Hamilton zaprezentowała pierwszy ogólnodostępny zegarek naręczny Pulsar P1 Limited Edition, który wyposażony był w wyświetlacz LED, kopertę z 18-karatowego złota oraz szybkę z syntetycznego kryształu rubinu.

Rok później pojawił się Hamilton Pulsar P2, z którego to korzystał James Bond w filmie „Żyj i pozwól umrzeć”. Był to pierwszy produkowany na masową skalę smartwatch.

W tym samym roku zadebiutował zegarek Seiko O6LC, który wyposażony był w kwarcowy wyświetlacz LCD, podświetlaną tarczę oraz był w stanie wyświetlać sześć cyfr.

W roku 1975 na sklepowe półki trafił Hamilton Pulsar Calculator Watch, który łączył w sobie funkcje zegarka oraz kalkulatora.

W roku 1976 nastąpiła kolejna rewolucja w dziedzinie smartwatchy – firma Texas Instruments wypuściła na rynek pierwszy elektroniczny zegarek naręczny w cenie nieprzekraczającej 20 dolarów.

W roku 1980 wprowadzone zostały plastikowe koperty zegarków elektronicznych, co spowodowało znaczące obniżenie ich cen. Powstało wtedy również sporo modeli zegarków z wbudowanymi grami, jak na przykład Casio Game-10.

W tym samym roku zadebiutował Casio C-80 z funkcją kalkulatora. Od poprzednich zegarków tego typu różnił się on gumowymi przyciskami, które pozwalały na obsługę urządzenia bez konieczności używania rysika.

Ważną datą w historii smartwatchy był także rok 1982, kiedy to pojawił się Seiko TV Watch – zegarek wyposażony w funkcję wyświetlania na żywo obrazu telewizyjnego oraz słuchania radia FM.

W 1982 firma Hamilton wprowadziła na rynek młodszego brata modelu Pulsar P2, którym był Pulsar NL C01 wyposażony w funkcję przechowywania danych.

W roku 1983 pojawił się Seiko Data-2000 – pierwszy smartwatch wykorzystujący bezprzewodową łączność, który sprzedawany był wraz ze stacją dokującą wyposażoną w klawiaturę.

Rok później zadebiutował Seiko RC-1000 Wrist Terminal, który pozwalał na połączenie z komputerem. Wyposażony był on również w funkcję wyświetlania notatek oraz czasu na świecie.

W 1985 na sklepowych pólkach pojawił się Epson RC-20 – pierwszy na świecie zegarek z dotykowym ekranem.

Równie innowacyjny był debiutujący w 1988 roku Casio JP-100W, który posiadał wbudowany pulsometr.

W roku 1989 firma Casio zaprezentowała model ARW-320 wyposażony w barometr, wysokościomierz oraz batometr. Poza wyświetlaczem LCD posiadał on również analogowe wskazówki.

Kolejną przełomową datą w historii smartwatchy był rok 1990, kiedy to pojawił się Seiko Receptor będący połączeniem zegarka oraz pagera. Umożliwiał on również bezprzewodowe połączenie ze światem zewnętrznym.

W 1994 roku pojawił się Timex Data Link, który łączył się z komputerem za pomocą umieszczonego na tarczy zegarka czujnika optycznego.

W tym samym roku Casio zaprezentowało model CMD-40 będący połączeniem zegarka oraz pilota IR, którym z poziomu smartwatcha sterować można było telewizorem, magnetowidem czy domowym zestawem stereo.

W 1999 firma Samsung wypuściła na rynek zegarek SPH-WP10 stanowiący hybrydę zegarka naręcznego oraz telefonu komórkowego. Był to najmniejszy, a zarazem najlżejszy z ówczesnych telefonów komórkowych.

Równie przełomowy był smartwatch Casio WQV-1 Wrist Camera, który zadebiutował w roku 2000. Był to pierwszy na świecie zegarek wyposażony w aparat fotograficzny o rozdzielczości 120 × 120 pikseli.

W tym samym roku firma Casio zaprezentowała model WMP-1V Mp3 Wrist Audio Player, który to połączony był z odtwarzaczem MP3.

Rok później firma IBM wraz z firmą Citizen stworzyła oparty na Linuxie zegarek WatchPad wyposażony w 8 MB pamięci operacyjnej, 16 MB pamięci flash, akcelerator oraz łączność Bluetooth[2].

W 2015 firma Apple Inc. wypuściła na rynek zegarek Apple Watch.

  1. Michał Bocheński, Co to jest smartwatch?, Smart-Watch.pl, 7 marca 2015 [dostęp 2016-01-04] (pol.).
  2. Michał Bocheński, Historia smartwatchy, Smart-Watch.pl, 7 kwietnia 2015 [dostęp 2016-01-04] (pol.).

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Smartwatch", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Consumer products

.max, Maya, Challenge, Competition, Rendering, 3D, Blender, Autodesk Maya, 3D Studio MAX (.3DS, .MAX), Maxwell, Animation, 3D Model, Autodesk Softimage, Cinema 4D, Rendering, Animation, 3Dartist, c4d, maxon, lowpoly, 3Dart, blender3D, 3D library