Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (
Tablet graficzny, digitizer – urządzenie wskazujące służące przede wszystkim do rysowania elementów graficznych na komputerze, choć z powodzeniem może działać w zastępstwie myszy komputerowej.
Tablet składa się ze specjalnej podkładki oraz wskaźnika zwanego piórkiem (rysikiem), zwykle w kształcie długopisu. Ruch rysika po podkładce jest przenoszony do komputera jako informacja o bieżącym położeniu oraz o sile nacisku wskaźnika na tablet. Bardziej złożone konstrukcje rejestrują również nachylenie i obrót (wokół własnej osi i względem powierzchni tabletu) celem odwzorowania tego ruchu, na przykład przy dokładnej imitacji smugi farby z pędzla.
Poza kształtem te urządzenia wskazujące od większości pozostałych odróżnia pobieranie absolutnych współrzędnych ruchu, nie zaś względnych, znanych z myszy. Niektóre firmy udostępniają jednak w swoim oprogramowaniu przełączanie między trybem absolutnym i relatywnym, tak aby urządzenie można było dostosować do własnych potrzeb. Powierzchnia tabletu stanowi dokładne odwzorowanie ekranu (czy np. okna programu graficznego) w mniejszej skali, zatem dotknięcia rysikiem poszczególnych rogów podkładki przenoszą kursor natychmiast w narożniki ekranu, ruch myszy zaś przesuwa kursor względem jego bieżącego położenia.
Tablety udostępniane są w bardzo wielu rozmiarach, zwykle z przeznaczeniem do konkretnych zastosowań – od A6 (retusz fotografii i hobbystyczny rysunek) aż po A0 (programy CAD, tworzenie map i innych projektów). Starsze modele posiadają obszar roboczy pokryty ruchomą folią, pod którą można umieścić rysunek referencyjny.
Większość tabletów posiada doskonałe wsparcie pod systemami Microsoft Windows, Mac OS i Linux, choć inne systemy takie jak FreeBSD nie stoją w przegranej pozycji. W systemach operacyjnych, które nie wykrywają możliwości tabletów, konstrukcje oparte na porcie USB są rozpoznawane jako standardowe urządzenia HID i działają jak zwykłe myszy lub też, co jest regułą w przypadku starszych tabletów komunikujących się poprzez port RS232, nie działają w ogóle. Niektóre programy graficzne (Adobe Photoshop, GIMP, Corel Photo Paint, Krita) potrafią przenieść dodatkowe dane z tabletu (siłę nacisku, nachylenie).
Do komunikacji między podkładką a rysikiem używane jest pole elektromagnetyczne; w niektórych stanowi ono źródło zasilania rysika, w innych stosowane są nadal baterie (zasadniczo zmniejsza to wygodę użytkowania ze względu na większą wagę).
Jeden tablet może być obsługiwany za pomocą całego zestawu rysików pełniących różne funkcje, w tym:
W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem: Tablet graficzny |
This article uses material from the Wikipedia article "Tablet graficzny", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia
.max, Maya, Challenge, Competition, Rendering, 3D, Blender, Autodesk Maya, 3D Studio MAX (.3DS, .MAX), Maxwell, Animation, 3D Model, Autodesk Softimage, Cinema 4D, Rendering, Animation, 3Dartist, c4d, maxon, lowpoly, 3Dart, blender3D, 3D library