powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Tablet graficzny (10701 views - Consumer products)

Tablet graficzny, digitizer – urządzenie wskazujące służące przede wszystkim do rysowania elementów graficznych na komputerze, choć z powodzeniem może działać w zastępstwie myszy komputerowej.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Tablet graficzny

Tablet graficzny

Tablet graficzny

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (

).

Tablet graficzny, digitizerurządzenie wskazujące służące przede wszystkim do rysowania elementów graficznych na komputerze, choć z powodzeniem może działać w zastępstwie myszy komputerowej.

Konstrukcja

Tablet składa się ze specjalnej podkładki oraz wskaźnika zwanego piórkiem (rysikiem), zwykle w kształcie długopisu. Ruch rysika po podkładce jest przenoszony do komputera jako informacja o bieżącym położeniu oraz o sile nacisku wskaźnika na tablet. Bardziej złożone konstrukcje rejestrują również nachylenie i obrót (wokół własnej osi i względem powierzchni tabletu) celem odwzorowania tego ruchu, na przykład przy dokładnej imitacji smugi farby z pędzla.

Odwzorowanie powierzchni

Poza kształtem te urządzenia wskazujące od większości pozostałych odróżnia pobieranie absolutnych współrzędnych ruchu, nie zaś względnych, znanych z myszy. Niektóre firmy udostępniają jednak w swoim oprogramowaniu przełączanie między trybem absolutnym i relatywnym, tak aby urządzenie można było dostosować do własnych potrzeb. Powierzchnia tabletu stanowi dokładne odwzorowanie ekranu (czy np. okna programu graficznego) w mniejszej skali, zatem dotknięcia rysikiem poszczególnych rogów podkładki przenoszą kursor natychmiast w narożniki ekranu, ruch myszy zaś przesuwa kursor względem jego bieżącego położenia.

Wymiary i zastosowania

Tablety udostępniane są w bardzo wielu rozmiarach, zwykle z przeznaczeniem do konkretnych zastosowań – od A6 (retusz fotografii i hobbystyczny rysunek) aż po A0 (programy CAD, tworzenie map i innych projektów). Starsze modele posiadają obszar roboczy pokryty ruchomą folią, pod którą można umieścić rysunek referencyjny.

Komunikacja

Większość tabletów posiada doskonałe wsparcie pod systemami Microsoft Windows, Mac OS i Linux, choć inne systemy takie jak FreeBSD nie stoją w przegranej pozycji. W systemach operacyjnych, które nie wykrywają możliwości tabletów, konstrukcje oparte na porcie USB są rozpoznawane jako standardowe urządzenia HID i działają jak zwykłe myszy lub też, co jest regułą w przypadku starszych tabletów komunikujących się poprzez port RS232, nie działają w ogóle. Niektóre programy graficzne (Adobe Photoshop, GIMP, Corel Photo Paint, Krita) potrafią przenieść dodatkowe dane z tabletu (siłę nacisku, nachylenie).

Rysiki

Do komunikacji między podkładką a rysikiem używane jest pole elektromagnetyczne; w niektórych stanowi ono źródło zasilania rysika, w innych stosowane są nadal baterie (zasadniczo zmniejsza to wygodę użytkowania ze względu na większą wagę).

Jeden tablet może być obsługiwany za pomocą całego zestawu rysików pełniących różne funkcje, w tym:

  • ołówka (podstawowa funkcja)
  • gumki (często umieszczana na przeciwnym końcu rysika, na wzór drewnianych ołówków)
  • aerografu (włącznie z regulacją gęstości i rozmiaru pokrycia na samym wskaźniku)
  • pędzla (mającego profilowaną, miękko sprężynującą końcówkę, dającą wrażenie malowania prawdziwym pędzlem).

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Tablet graficzny", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Consumer products

.max, Maya, Challenge, Competition, Rendering, 3D, Blender, Autodesk Maya, 3D Studio MAX (.3DS, .MAX), Maxwell, Animation, 3D Model, Autodesk Softimage, Cinema 4D, Rendering, Animation, 3Dartist, c4d, maxon, lowpoly, 3Dart, blender3D, 3D library