powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Pływalnia (21692 views - Architecure & BIM & MEP)

Pływalnia – kryty lub odkryty obiekt wyposażony w przynajmniej jedną nieckę basenową (basen) z trwałym brzegiem i dnem, z systemem uzdatniania wody, oraz zaplecze sanitarne, szatnie i natryski. Pływalnie można podzielić na obiekty kryte (wyposażone w halę basenową i odkryte. Z uwagi na rodzaj niecki pływalnie można podzielić na: pływalnie sportowe – z prostokątnymi basenami podzielonymi na odrębne tory (pomiędzy którymi mogą znajdować się liny torowe). Zgodnie z aktualnymi przepisami FINA powinny mieć długość 25 metrów oraz 8 torów o szerokości 2,5 m lub 50 m i 10 torów o szerokości 2,5 m (tzw. basen olimpijski), ale spotykane są także inne wymiary (pływalnie zbudowane zgodnie z przepisami FINA z wcześniejszych lat, ewentualnie pływalnie na których nie przewiduje się rozgrywania oficjalnych zawodów). pływalnie rekreacyjne – pływalnie przeznaczony do pływania rekreacyjnego oraz zabawy w wodzie, wyposażone często w niecki o nieregularnym kształcie i dodatkowe atrakcje basenowe takie jak np. zjeżdżalnie wodne, a także wyodrębnione brodziki dla dzieci, czyli płytkie baseny dla najmłodszych o głębokości do 40 cm. park wodny (aquapark) – kompleksy basenów sportowych i rekreacyjnych z atrakcjami do zabawy dla dzieci i rodziców, dodatkowo wyposażone w saunaria, obiekty gastronomiczne i handlowe.Dodatkowo na pływalniach znajdować mogą się: baseny termalne – baseny wypełnione gorącą wodą, wydobywaną z źródeł podziemnych baseny solankowe – basen wypełniony słoną wodą niecki z hydromasażem – wyposażone w dysze do masażu wodnego i powietrznego niecki specjalne – na przykład niecki o dużej głębokości przeznaczone do nurkowania.Na basenach pływackich obowiązuje kostium kąpielowy oraz często na basenach sportowych czepek pływacki. Na basenach odbywają się różnego rodzaju zajęcia sportowe i konkursy: aqua aerobik nauka pływania rozgrywania sportowych konkurencji pływackich rozgrywania sportowych konkurencji skoków do wody uprawiania waterpolo.Na niektórych największych krytych basenach pływackich wyposażonych w dodatkowy osprzęt do wytwarzania "sztucznego wiatru" rozgrywane są również niektóre z konkurencji żeglarskich czy zawody windsurfingowe. Baseny pływackie często wchodzą w skład kompleksów rekreacyjnych i parków wodnych. W skład kompleksu często ponadto wchodzą: basen do nauki pływania brodzik dla dzieci jacuzzi sauny, siłownie rwąca rzeka zjeżdżalnie (często multimedialne – z efektami świetlnymi i akustycznymi) spa.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Pływalnia

Pływalnia

Pływalnia – kryty lub odkryty obiekt wyposażony w przynajmniej jedną nieckę basenową (basen) z trwałym brzegiem i dnem, z systemem uzdatniania wody, oraz zaplecze sanitarne, szatnie i natryski[1]. Pływalnie można podzielić na obiekty kryte (wyposażone w halę basenową i odkryte.

Z uwagi na rodzaj niecki pływalnie można podzielić na:

 • pływalnie sportowe – z prostokątnymi basenami podzielonymi na odrębne tory (pomiędzy którymi mogą znajdować się liny torowe). Zgodnie z aktualnymi przepisami FINA powinny mieć długość 25 metrów oraz 8 torów o szerokości 2,5 m lub 50 m i 10 torów o szerokości 2,5 m (tzw. basen olimpijski)[2], ale spotykane są także inne wymiary (pływalnie zbudowane zgodnie z przepisami FINA z wcześniejszych lat, ewentualnie pływalnie na których nie przewiduje się rozgrywania oficjalnych zawodów).
 • pływalnie rekreacyjne – pływalnie przeznaczony do pływania rekreacyjnego oraz zabawy w wodzie, wyposażone często w niecki o nieregularnym kształcie i dodatkowe atrakcje basenowe takie jak np. zjeżdżalnie wodne, a także wyodrębnione brodziki dla dzieci, czyli płytkie baseny dla najmłodszych o głębokości do 40 cm.
 • park wodny (aquapark) – kompleksy basenów sportowych i rekreacyjnych z atrakcjami do zabawy dla dzieci i rodziców, dodatkowo wyposażone w saunaria, obiekty gastronomiczne i handlowe.

Dodatkowo na pływalniach znajdować mogą się:

 • baseny termalne – baseny wypełnione gorącą wodą, wydobywaną z źródeł podziemnych
 • baseny solankowe – basen wypełniony słoną wodą
 • niecki z hydromasażem – wyposażone w dysze do masażu wodnego i powietrznego
 • niecki specjalne – na przykład niecki o dużej głębokości przeznaczone do nurkowania.

Na basenach pływackich obowiązuje kostium kąpielowy oraz często na basenach sportowych czepek pływacki.

Na basenach odbywają się różnego rodzaju zajęcia sportowe i konkursy:

Na niektórych największych krytych basenach pływackich wyposażonych w dodatkowy osprzęt do wytwarzania "sztucznego wiatru" rozgrywane są również niektóre z konkurencji żeglarskich czy zawody windsurfingowe.

Baseny pływackie często wchodzą w skład kompleksów rekreacyjnych i parków wodnych.

W skład kompleksu często ponadto wchodzą:

 • basen do nauki pływania
 • brodzik dla dzieci
 • jacuzzi
 • sauny, siłownie
 • rwąca rzeka
 • zjeżdżalnie (często multimedialne – z efektami świetlnymi i akustycznymi)
 • spa.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Pływalnia", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Architecure & BIM & MEP

Autodesk Revit, Nemetschek ArchiCAD, Nemetschek Allplan, Vectorworks, Bentley AECOMSIM, Bentley Microstation, Trimble Tekla, Trimble Sketchup, EliteCAD, Ascon Renga, BricsCAD, Hexagon, Rhinoceros CAD, Sweet Home 3D, BIM Object, BIM component, BIM library, BIM family, BIM catalog, GIS, Advanced Steel, AutoCAD MEP, linear, MagiCAD, Relux, TGA, VDI 3805, Lod100, Lod200, Lod300, Lod350, Lod400, Lod500, Loi, IFC, BuildingSmart, BIM family creation, 3D, Download, MEP BIM product library