powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Marmurki (9069 views - Consumer products)

Marmurki (lub kulki do gry, kule duńskie) – rodzaj dziecięcej zabawki; szklane, gliniane lub kamienne (głównie marmurowe lub agatowe) kulki najczęściej o średnicy ok. 1,25 cm, choć ich rozmiar może sięgać od 0,7 do 3 cm. Jako zabawa rozpowszechnione na całym świecie, szczególnie popularne w basenie Morza Śródziemnego i w Indochinach, ale także w Niemczech. Ze względu na ich urodę oraz różnorodność kolorów i materiałów kulki nierzadko bywają przedmiotem kolekcji lub wymiany pomiędzy dziećmi. O marmurkach wspomina literatura rzymska, istnieją również znaleziska archeologiczne potwierdzające ich występowanie w starożytnym Egipcie. Szklane kulki do gry wynaleziono w 1848 roku w Niemczech. W latach 70. XIX wieku do masowej produkcji weszły marmurki ceramiczne. W kulki można grać na bardzo wiele sposobów, wiele jest też sposobów ich trzymania i rzucania. W niektórych krajach odbywają się nawet mistrzostwa gry w kulki.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Marmurki

Marmurki

Marmurki

Marmurki (lub kulki do gry, kule duńskie) – rodzaj dziecięcej zabawki; szklane, gliniane lub kamienne (głównie marmurowe lub agatowe) kulki najczęściej o średnicy ok. 1,25 cm, choć ich rozmiar może sięgać od 0,7 do 3 cm. Jako zabawa rozpowszechnione na całym świecie, szczególnie popularne w basenie Morza Śródziemnego i w Indochinach, ale także w Niemczech. Ze względu na ich urodę oraz różnorodność kolorów i materiałów kulki nierzadko bywają przedmiotem kolekcji lub wymiany pomiędzy dziećmi.

O marmurkach wspomina literatura rzymska, istnieją również znaleziska archeologiczne potwierdzające ich występowanie w starożytnym Egipcie. Szklane kulki do gry wynaleziono w 1848 roku w Niemczech[1]. W latach 70. XIX wieku do masowej produkcji weszły marmurki ceramiczne.

W kulki można grać na bardzo wiele sposobów, wiele jest też sposobów ich trzymania i rzucania. W niektórych krajach odbywają się nawet mistrzostwa gry w kulki.This article uses material from the Wikipedia article "Marmurki", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Consumer products

.max, Maya, Challenge, Competition, Rendering, 3D, Blender, Autodesk Maya, 3D Studio MAX (.3DS, .MAX), Maxwell, Animation, 3D Model, Autodesk Softimage, Cinema 4D, Rendering, Animation, 3Dartist, c4d, maxon, lowpoly, 3Dart, blender3D, 3D library