powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Cukier spożywczy (11694 views - Food Drinks Beverages)

Cukier spożywczy – na ogół pod tą nazwą występuje sacharoza produkowana z trzciny cukrowej (cukier trzcinowy) bądź z buraków cukrowych (cukier buraczany). Z chemicznego punktu widzenia cukry to inna nazwa węglowodanów, a więc również skrobi i celulozy. Przemysł spożywczy oferuje jednak znacznie więcej rodzajów cukrów: glukoza (cukier gronowy), laktoza zwana cukrem mlekowym, stosowana jako surowiec, bezpośrednio nie spożywana, galaktoza jest izomerem glukozy, monosacharydem (czyli cukrem prostym), fruktoza zwana cukrem owocowym (ale otrzymywana ze zbóż), maltoza (też półprodukt).W przypadkach, kiedy spożywanie cukru nie jest wskazane (np. w cukrzycy), stosuje się zamienniki cukru (popularnie nazywane słodzikami).
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Cukier spożywczy

Cukier spożywczy

Cukier spożywczy

Cukier spożywczy – na ogół pod tą nazwą występuje sacharoza produkowana z trzciny cukrowej (cukier trzcinowy) bądź z buraków cukrowych (cukier buraczany).

Z chemicznego punktu widzenia cukry to inna nazwa węglowodanów, a więc również skrobi i celulozy.

Przemysł spożywczy oferuje jednak znacznie więcej rodzajów cukrów:

  • glukoza (cukier gronowy),
  • laktoza zwana cukrem mlekowym, stosowana jako surowiec, bezpośrednio nie spożywana,
  • galaktoza jest izomerem glukozy, monosacharydem (czyli cukrem prostym),
  • fruktoza zwana cukrem owocowym (ale otrzymywana ze zbóż),
  • maltoza (też półprodukt).

W przypadkach, kiedy spożywanie cukru nie jest wskazane (np. w cukrzycy), stosuje się zamienniki cukru (popularnie nazywane słodzikami).

Produkcja cukru

Produkcja światowa cukru w 2000 roku wynosiła 133 miliony ton, z czego około 38 milionów ton pochodziło z buraków cukrowych, a około 95 milionów ton z trzciny cukrowej.

Wprowadzona w 2006 reforma rynku cukru w UE spowodowała, że produkcja w Polsce spadła z 2 milionów ton (przed 2004) do 1,4 miliona w 2010 (liczba cukrowni uległa w tym czasie zmniejszeniu z 43 do 18), natomiast w całej UE z 21 do 13,5 miliona ton[1].

Najwięksi producenci cukru (kampania 2009/2010)

Produkcja cukru surowego[2]
(w mln ton)
 Brazylia 33,45
 Unia Europejska 16,63
 Indie 15,65
 Chiny 13,63
 Tajlandia 7,94
 Stany Zjednoczone 6,85
 Meksyk 5,18
 Australia 4,52

Dodatkowe informacje

Uderzając silnie dwiema kostkami cukru o siebie, można zaobserwować zjawisko tryboluminescencji. Zabłysną na ułamek sekundy niebieskim światłem. Można to jednak dostrzec tylko w ciemnym pomieszczeniu.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Cukier spożywczy", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Food Drinks Beverages

food,liquor,alcohol,drink,beverage,coke