Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Gerdbrendel).
Pas bezpieczeństwa – pas z tkaniny lub tworzywa sztucznego montowany w samochodzie lub samolocie, który po zapięciu częściowo chroni ludzi przed uszkodzeniami ciała w razie zderzenia lub gwałtownego hamowania samochodu, lub wpadnięcia samolotu w turbulencje.
Ścisłe powiązanie pasażerów ze szkieletem kabiny samochodu tworzącym klatkę bezpieczeństwa za pomocą ciasno dopasowanych pasów bezpieczeństwa pozwala użytkownikom pojazdu wytracić prędkość podczas zderzenia wraz z samochodem. Dzięki temu mniejsze są działające na nich przyspieszenia (opóźnienia). Dorośli pasażerowie „związani” są z kabiną 3-punktowym, automatycznym pasem barkowo–biodrowym lub 2-punktowym pasem biodrowym. Kierowcy rajdowi używają 5- a nawet 6-punktowych pasów.
Po raz pierwszy pasy bezpieczeństwa w samolotach zastosowano w latach 20. XX wieku, zaś w pojazdach samochodowych w latach 50-tych (w 1955 roku Ford wprowadził je do seryjnej produkcji, ale zakończyło się to fiaskiem; następnie w 1958 roku Volvo - już z powodzeniem - wprowadziło pasy biodrowo - ramienne).
Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu wprowadzono po raz pierwszy w 1970 w Australii (w stanie Wiktoria), natomiast w Polsce w 1983 (dodatkowo w 1991 wprowadzono obowiązek zapinania wszystkich pasów, także tylnych).
Głównym powodem wprowadzenia pasów bezpieczeństwa do pojazdów samochodowych (osobowe, ciężarowe, terenowe itp.) była ochrona kierowcy i pasażerów przed poważnymi i tragicznymi skutkami zderzeń czołowych; niezapięty kierowca lub pasażer(-owie) siłą bezwładności w momencie zderzenia przemieszczał się do przodu, co prowadziło do uderzeń ciała w elementy wyposażenia kabiny lub do wypadnięcia z wnętrza pojazdu przez przednią szybę.
Oprócz samych pasów bezpieczeństwa dodatkowo stosuje się napinacze pasów, które mają za zadanie docisnąć - w przypadku zderzenia - kierowcę lub pasażera do fotela poprzez odciągnięcie zapięcia pasa do tyłu.
W numerze 6 polskiego czasopisma "AUTO" z 1929 roku[1] na stronie 31, zamieszczono obszerny artykuł autorstwa majora pilota Bolesława Stachonia pt. "Zastosowanie pasów bezpieczeństwa w samochodowych imprezach sportowych". Autor na podstawie własnych doświadczeń pilota i obserwacji wypadków na torach samochodowych, sugeruje zastosowanie pasów bezpieczeństwa w automobilach wyścigowych. W konkluzji artykułu, przewiduje w przyszłości sensowność zastosowanie pasów w samochodach "prywatnych".
W latach 30. XX w. w Polsce niektórzy kierowcy samochodów rajdowych wzorem znanego sportowca Witolda Rychtera używali biodrowych pasów bezpieczeństwa. Osoby, które ich nie stosowały prędko raniły się w głowę od szybkiej jazdy na wybojach lub wypadały z aut.[2][3]
Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem: Pas bezpieczeństwa |
This article uses material from the Wikipedia article "Pas bezpieczeństwa", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia
Car, Truck,MotorBike, Bicycle, Engine, Racer, Bus