powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Architektura (10589 views - Architecure & BIM & MEP)

Architektura (łac. architectura, od architector – buduję z gr. archi 'naczelny' i tekton 'budowniczy') – ogół obiektów materialnych, tworzonych przez człowieka, trwale związanych z określonym punktem powierzchni Ziemi służących zaspokojeniu jego potrzeb osobistych jak i społecznych. Składowe architektury to obiekty takie jak rzeźba stojąca w ogrodzie, ławka, ogrodzenie, chodnik, budynek mieszkalny jedno lub wielorodzinny, budynki użyteczności publicznej, drogi, mosty, wiadukty, przepusty, wały, elektrownie, warownie itp. W innym znaczeniu architekturą określa się także dyscyplinę organizującą i kształtującą przestrzeń w realnych formach niezbędnych do zaspokojenia materialnych i duchowych potrzeb człowieka. Osoby kształcące się w tej dyscyplinie zwane potocznie architektkami lub architektami często przypisują tej dyscyplinie rolę przodującą w stosunku do dyscyplin sztuki takich jak malarstwo i rzeźba. Dyscyplina zwana architekturą (inaczej dziedzina architektury) nie jest sklasyfikowana w zakresie klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych według OECD. W zakresie tej klasyfikacji znajduje się za to Inżynieria architektury jako jeden z zakresów dyscypliny zwanej Inżynieria lądowa znajdującej się w Dziedzinie Nauk Inżynieryjnych i Technicznych. W wielu krajach na uczelniach wyższych nie ma kierunków studiów o nazwie architektura, są za to kierunki takie jak "Hochbau" (Niemcy) czy "architectural desing" (Wielka Brytania). Częste w języku polskim jest używane sformułowanie dziedzina architektury i budownictwa jako jedna nierozerwalna dziedzina wiedzy jak i rozdzielanie tych pojęć na dwie składowe. Pojęcia architektury rozumianego jako dyscyplina kształtująca określoną przestrzeń używa się w wielu innych dziedzinach.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Architektura

Architektura

Architektura (łac. architectura, od architector – buduję[1] z gr. archi 'naczelny' i tekton 'budowniczy') – ogół obiektów materialnych, tworzonych przez człowieka, trwale związanych z określonym punktem powierzchni Ziemi służących zaspokojeniu jego potrzeb osobistych jak i społecznych.

Składowe architektury to obiekty takie jak rzeźba stojąca w ogrodzie, ławka, ogrodzenie, chodnik, budynek mieszkalny jedno lub wielorodzinny, budynki użyteczności publicznej, drogi, mosty, wiadukty, przepusty, wały, elektrownie, warownie itp[1][2].

W innym znaczeniu architekturą określa się także dyscyplinę organizującą i kształtującą przestrzeń w realnych formach niezbędnych do zaspokojenia materialnych i duchowych potrzeb człowieka[3]. Osoby kształcące się w tej dyscyplinie zwane potocznie architektkami lub architektami często przypisują tej dyscyplinie rolę przodującą w stosunku do dyscyplin sztuki takich jak malarstwo i rzeźba[4].

Dyscyplina zwana architekturą (inaczej dziedzina architektury) nie jest sklasyfikowana w zakresie klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych według OECD. W zakresie tej klasyfikacji znajduje się za to Inżynieria architektury jako jeden z zakresów dyscypliny zwanej Inżynieria lądowa znajdującej się w Dziedzinie Nauk Inżynieryjnych i Technicznych. W wielu krajach na uczelniach wyższych nie ma kierunków studiów o nazwie architektura, są za to kierunki takie jak "Hochbau" (Niemcy) czy "architectural desing" (Wielka Brytania).

Częste w języku polskim jest używane sformułowanie dziedzina architektury i budownictwa[5] jako jedna nierozerwalna dziedzina wiedzy jak i rozdzielanie tych pojęć na dwie składowe.

Pojęcia architektury rozumianego jako dyscyplina kształtująca określoną przestrzeń używa się w wielu innych dziedzinach.

 Osobny artykuł: Architektura wnętrz.
 Osobny artykuł: Architektura krajobrazu.
 Osobny artykuł: Architektura procesora.
 Osobny artykuł: Architektura komputera.
 Osobny artykuł: Architektura korporacyjna.

Historia

 Osobny artykuł: Historia architektury.

Teoria architektury

Najstarszym znanym utworem literackim na temat architektury jest De architectura Witruwiusza. Według Witruwiusza na pojęcie architektury składały się dyscypliny takie jak budownictwo (sztuka budowania budowli, budynków i obiektów małej architektury), gnomonika(sztuka budowania zegarów słonecznych) i mechanika (sztuka budowania machin wojennych i budowlanych). Określił on także podstawowe zasady projektowania i wznoszenia budowli. Są to[6]:

 • trwałość (firmitatis) – wtedy jest zachowana, gdy fundamenty opuści się aż do twardego gruntu, a wybór materiałów będzie troskliwy i niezbyt oszczędny,
 • użyteczność (utilitas) – rozkład budynków będzie niezacieśniony i dostosowany do miejsca ich wykonania i funkcji.
 • piękno (venustatis) – gdy powierzchowność (wykończenie materiałów) będzie przyjemna i kształtna oraz stosunek części trafnie rozporządzony.

Wprowadzenie do budownictwa żeliwa (1779), później stali, i wynalezienie żelbetu (J. Monier 1849), doprowadziły do podziału na „sztukę zdobienia” i „sztukę budowania”. W XIX w. J. Ruskin twierdził, że architektura to tylko ornament dodany do budynku, G. Scott zaś, uważał, że architektura, w odróżnieniu od zwykłego budownictwa, to dekorowanie konstrukcji. E. Lutyens twierdził, że architektura zaczyna się tam, gdzie kończy się funkcja. W XX w. A. Perret uważał architekturę za sztukę konstruowania, a Le Corbusier za „mądrą skorygowaną grę brył w świetle”. Współcześnie przyjęło się określenie architektury jako sztuki kształtowania przestrzeni (B. Zevi); twierdzi się, że umiejętność ta wywołuje różnicę między architekturą i jej siostrzanymi sztukami (E.J. Posener), że „jest odbiciem rzeczywistości, kształtującej się w warunkach czasu, przestrzeni i środowiska społecznego” (S. Giedion)[3].

Typy architektury

Encyklopedia Britannica wyróżnia następujące typy architektury[2]:

 • Architektura mieszkalna,
 • Architektura sakralna,
 • Architektura rządowa,
 • Architektura rekreacyjna,
 • Architektura pożytku publicznego i edukacji,
 • Architektura komercyjna i industrialna.

Zobacz też


Angkor WatMieszkanieŁuk (architektura)BudownictwoArenaStodołaBeach houseBig BenBrama BrandenburskaMostMost BrooklińskiBuckingham PalaceBudynekKatedra w BurgosBurdż ChalifaZamekKatedraPomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de JaneiroKościół (budynek)KoloseumWieża EifflaEl CaprichoEmpire State BuildingFallingwaterDom pani FarnsworthFlatiron BuildingHagia SophiaKwatera główna ONZKatedra w HelsinkachHistory of constructionSecond homeDomImperial Hotel, RavenswoodJohn Hancock CenterKrzywa Wieża w PizieMauzoleum Abrahama LincolnaLuwrPiramida LuwruMarina Bay SandsMont-Saint-Michel (Manche)Katedra Notre-Dame w ParyżuOwiesnoPawilonPałac PenaPetra (Jordania)Baptysterium San Giovanni w PizieKatedra w PiziePrefabricated buildingRobie HouseSacré CœurSagrada FamíliaSobór Wasyla BłogosławionegoSan Luis Potosí (miasto)Kościół San Climente w TaüllKościół Santa Maria del Mar w BarcelonieSebilj in SarajevoSzwedagonMuzeum Guggenheima w Nowym JorkuSpace NeedleStatua WolnościMechanika konstrukcji budowlanychSydney Opera HouseTadź MahalŚwiątyniaTenochtitlánWieżaTower BridgeTownhouse (Great Britain)Fontanna di TreviKapitol Stanów ZjednoczonychKościół Val-de-Grâce w ParyżuVenecia, Puente de Rialto (Giorgio de Chirico)Willa „Savoye”Biały DomWillis TowerYakushi-jiŁuk Triumfalny w ParyżuŁuk triumfalnyWielki Mur ChińskiMur obronnyArchitecture of MexicoCanals of AmsterdamGrachtKanał wodnyİzmir Clock TowerClock towerOttoman architecturePersian weaveExit signEmergency exitBuilding codeOświetlenie awaryjneGrafikaTeatr (architektura)AmfiteatrWidowniaKinoDzwonnicaDzwon kościelnyDach wieżowyGaleria (budownictwo)Resort townOśrodek narciarskiGospodarstwo rolneStajniaRanczo

This article uses material from the Wikipedia article "Architektura", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Architecure & BIM & MEP

Autodesk Revit, Nemetschek ArchiCAD, Nemetschek Allplan, Vectorworks, Bentley AECOMSIM, Bentley Microstation, Trimble Tekla, Trimble Sketchup, EliteCAD, Ascon Renga, BricsCAD, Hexagon, Rhinoceros CAD, Sweet Home 3D, BIM Object, BIM component, BIM library, BIM family, BIM catalog, GIS, Advanced Steel, AutoCAD MEP, linear, MagiCAD, Relux, TGA, VDI 3805, Lod100, Lod200, Lod300, Lod350, Lod400, Lod500, Loi, IFC, BuildingSmart, BIM family creation, 3D, Download, MEP BIM product library