powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Cruiser Mk II (8563 views - Transportation - Air Water Earth)

Cruiser Tank Mark II, znany także jako A10 – brytyjski czołg pościgowy zaprojektowany przed II wojną światową równolegle z Cruiser Mk I; używany wyłącznie przez wojska brytyjskie.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Cruiser Mk II

Cruiser Mk II

Cruiser Mk II
Cruiser Tank Mark II (A10)
Dane podstawowe
Państwo  Wielka Brytania
Producent Vickers Armstrong
Typ pojazdu czołg pościgowy
Trakcja gąsienicowa
Załoga 5
Historia
Prototypy 1936
Produkcja 19391940
Wycofanie 1941
Egzemplarze 205
Dane techniczne
Silnik 1 silnik wysokoprężny AEC
o mocy 350 KM
Transmisja mechaniczna
Pancerz 7 – 30 mm
Długość 5,50 m
Szerokość 2,60 m
Wysokość 2,50 m
Masa bojowa: 13 800 kg
Osiągi
Prędkość 25 km/h
w terenie: 13 km/h
Zasięg 160
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 armat QFSA L/52 kal. 40 mm (Mk II)
1 haubica kal. 94 mm (Mk II CS)

1 karabin maszynowy Vickers kal. 7,7 mm
1 karabin maszynowy Besa kal. 7,92 mm

Użytkownicy
Wielka Brytania

Cruiser Tank Mark II, znany także jako A10brytyjski czołg pościgowy zaprojektowany przed II wojną światową równolegle z Cruiser Mk I; używany wyłącznie przez wojska brytyjskie.

Historia i opis konstrukcji

Podobnie jak A9, model A10 został opracowany przez Sir Johna Cardena, główne zmiany polegały na usunięciu dwóch kadłubowych wieżyczek z karabinami maszynowymi i dołożeniu dodatkowego opancerzenia na zewnątrz pojazdu, podwajając mniej więcej grubość pancerza w porównaniu z wersją A9. Łącznie wyprodukowano 205 pojazdów tego typu.

Uzbrojenie główne było identyczne jak w modelu A9 (działo 40 mm i karabin maszynowy Vickers w wieży). Zamiast kadłubowych wieżyczek karabinów maszynowych, umieszczono w kadłubie po prawej stronie kierowcy karabin maszynowy Besa.

Mark II wszedł do służby w grudniu 1939, ale nie był konstrukcją udaną. Wzmocnienie pancerza, przy jednoczesnym pozostawieniu silnika o relatywnie niskiej mocy, sprawiło, że pojazd stał się powolny niczym typowe czołgi piechoty (choć był znacznie słabiej od nich opancerzony).

Modele produkcyjne

  • Mark II

Oficjalnie zaklasyfikowany jako "ciężki czołg pościgowy", 31 czołgów tego typu zostało wysłanych do Francji i weszło na wyposażenie 1 Dywizji Pancernej. W czasie walk kampanii francuskiej nie okazały się zbytnio przydatne, ale służyły do końca 1941 w Afryce Północnej.

  • Mark IIA

Vickers z wieży zamieniony na drugi karabin maszynowy Besa.

  • Mark IIA CS

"Close support" (bliskiego wspomagania, współpracy z piechotą), uzbrojony w haubicę 3,7" (94 mm) używaną głównie do strzelania pociskami dymnymi (zapas amunicji 40 naboi). Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że haubica ta nie mogła strzelać amunicją odłamkowo-burzącą. Mogła, ale większość ładunku amunicji (czasami cały) stanowiły pociski dymne.

Porzucone brytyjskie czołgi A10 w Grecji

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Cruiser Mk II", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht