powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Niszczyciel czołgów (7597 views - Transportation - Air Water Earth)

Niszczyciel czołgów – pojazd wojskowy, najczęściej opancerzony, którego głównym zadaniem jest niszczenie czołgów nieprzyjaciela. Pojawiły się wraz z masowym użyciem czołgów w II wojnie światowej. Określenie to funkcjonowało w zachodniej (amerykańskiej, brytyjskiej itp.) nomenklaturze wojskowej. W Związku Sowieckim i krajach znajdujących się pod jego wpływem, termin ten nie był używany. Pojazdy takie określano jako przeciwpancerne działa samobieżne lub działa pancerne. Często niszczyciele czołgów uzyskiwano przez umieszczenie w kadłubie czołgu lub w nieruchomej wieży działa większego kalibru, którego nie można było zmieścić w obrotowej wieży. Takie rozwiązanie stosowali Niemcy, Włosi, Rosjanie i Brytyjczycy. Amerykanie produkowali niszczyciele czołgów, które były podobne z wyglądu do czołgów, gdyż miały obrotową wieżę z armatą czołgową, ale były stosunkowo słabo opancerzone (na przykład M10 Wolverine). Polskie tankietki TKS i TK-3 przezbrojone w działo kalibru 20 mm – nkm wz. 38FK, mimo że wyglądem podobne do zmniejszonych niszczycieli czołgów, używane były przez Polaków we wrześniu 1939 wyłącznie w pododdziałach rozpoznawczych, a nie w przeciwpancernych. Obecnie niszczyciele czołgów uzbrajane są w przeciwpancerne pociski kierowane (rakiety). W okresie powojennym także powstawały tego typu pojazdy. Aktualnie wojska lądowe USA prowadzą badania nad pojazdem tego typu. Oznaczono go jako LOSAT (Line of Sight Anti-Tank). Jest skonstruowany na podwoziu samochodu terenowego o popularnej nazwie Humvee. Uzbrojenie podstawowe, to pociski rakietowe o prędkości ok. 2000 m/s, rażące cele pancerne energią kinetyczną (analogicznie do pocisków APFSDS). Pojazdy tego typu (niszczyciele czołgów) są często rozpatrywane jako wyspecjalizowane wsparcie pododdziałów zmechanizowanych, których główną siłą uderzeniową nie są czołgi.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Niszczyciel czołgów

Niszczyciel czołgów

Niszczyciel czołgówpojazd wojskowy, najczęściej opancerzony, którego głównym zadaniem jest niszczenie czołgów nieprzyjaciela. Pojawiły się wraz z masowym użyciem czołgów w II wojnie światowej. Określenie to funkcjonowało w zachodniej (amerykańskiej, brytyjskiej itp.) nomenklaturze wojskowej. W Związku Sowieckim i krajach znajdujących się pod jego wpływem, termin ten nie był używany. Pojazdy takie określano jako przeciwpancerne działa samobieżne lub działa pancerne.

Często niszczyciele czołgów uzyskiwano przez umieszczenie w kadłubie czołgu lub w nieruchomej wieży działa większego kalibru, którego nie można było zmieścić w obrotowej wieży. Takie rozwiązanie stosowali Niemcy, Włosi, Rosjanie i Brytyjczycy. Amerykanie produkowali niszczyciele czołgów, które były podobne z wyglądu do czołgów, gdyż miały obrotową wieżę z armatą czołgową, ale były stosunkowo słabo opancerzone (na przykład M10 Wolverine).

Polskie tankietki TKS i TK-3 przezbrojone w działo kalibru 20 mm – nkm wz. 38FK, mimo że wyglądem podobne do zmniejszonych niszczycieli czołgów, używane były przez Polaków we wrześniu 1939 wyłącznie w pododdziałach rozpoznawczych, a nie w przeciwpancernych.

Obecnie niszczyciele czołgów uzbrajane są w przeciwpancerne pociski kierowane (rakiety).

W okresie powojennym także powstawały tego typu pojazdy.

Aktualnie wojska lądowe USA prowadzą badania nad pojazdem tego typu. Oznaczono go jako LOSAT (Line of Sight Anti-Tank). Jest skonstruowany na podwoziu samochodu terenowego o popularnej nazwie Humvee. Uzbrojenie podstawowe, to pociski rakietowe o prędkości ok. 2000 m/s, rażące cele pancerne energią kinetyczną (analogicznie do pocisków APFSDS).

Pojazdy tego typu (niszczyciele czołgów) są często rozpatrywane jako wyspecjalizowane wsparcie pododdziałów zmechanizowanych, których główną siłą uderzeniową nie są czołgi.This article uses material from the Wikipedia article "Niszczyciel czołgów", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht