powered by CADENAS

Social Share

Amazon

McDonnell XF-85 Goblin (10024 views - Transportation - Air Water Earth)

McDonnell XF-85 Goblin – amerykański eksperymentalny samolot myśliwski, skonstruowany w połowie lat czterdziestych. Idea stworzenia XF-85 zrodziła się w czasie II wojny światowej, w związku z potrzebą ochrony samolotów bombowych podczas długich lotów. Ponieważ samoloty myśliwskie dysponowały ograniczonym zasięgiem, główna koncepcja XF-85 polegała na tym, że samolot spoczywał w luku bombowym samolotu-matki, skąd mógł być wypuszczany w razie ataku wrogich myśliwców. Po zakończeniu walki XF-85 miał wracać do luku bombowego i wraz z samolotem-matką wracać do bazy. Planowano, iż XF-85 będzie przenoszony w luku bombowym samolotu Convair B-36 Peacemaker, jednak w związku z przedłużającymi się pracami nad prototypem B-36, do lotów próbnych przerobiono B-29, który oznaczono symbolem EB-29B. Pierwszy lot prototypu odbył się 23 sierpnia 1948. W całym szeregu prób udoskonalono sposób wypuszczania i przechwytywania samolotu. XF-85 opuszczany był pod samolotem-matką na ruchomej rampie, rozkładał skrzydła i po uruchomieniu silnika był uwalniany. W podobny sposób przebiegał powrót samolotu do luku bombowego. Podczas badań i testów nie stwierdzono poważniejszych wad konstrukcyjnych samolotu, jednak z czasem okazało się, iż cała koncepcja XF-85 jest chybiona i nie daje obiecujących efektów w przyszłości. W związku z tym, a także z powodów finansowych, cały projekt przerwano w 1949. Na fiasko projektu złożyło się kilka czynników. Okazało się przede wszystkim, że problemy z dokowaniem XF-85 wewnątrz samolotu-matki były o wiele większe, niż się spodziewano. Nawet doświadczeni piloci mieli problemy z opuszczaniem samolotu-matki i późniejszym powrotem, choć żadne poważniejsze wypadki podczas prób się nie wydarzyły. Głównym powodem problemów były turbulencje, wytwarzane przez samolot-matkę, przez co Goblin zbliżający się do niego od spodu stawał się bardzo niestabilny. Poza tym XF-85 był wolniejszy i słabiej uzbrojony niż standardowe samoloty myśliwskie drugiej połowy lat czterdziestych, w związku z czym istniało prawdopodobieństwo, iż po prostu nie spełni pokładanych w nim nadziei i nie będzie stanowił najlepszej obrony dla bombowca. Z czasem okazało się ponadto, iż nowe odrzutowe samoloty myśliwskie dysponują coraz większym zasięgiem, będą więc mogły osłaniać bombowce na dłuższym dystansie niż konstrukcje dotychczasowe. Nieco później podejmowano próby z przenoszeniem innych samolotów. Wykorzystywano do tego B-36 oraz podwieszany konwencjonalny myśliwiec Republic F-84 Thunderstreak, badania jednak – podobnie jak w przypadku XF-85 – wykazały znikomą przydatność podobnych projektów. Zbudowano tylko dwa egzemplarze prototypowe samolotu, zachowane zresztą do dzisiaj. Jeden znajduje się w Narodowym Muzeum Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w pobliżu Dayton (stan Ohio), drugi w muzeum Dowództwo Lotnictwa Strategicznego w Omaha (stan Nebraska).
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

McDonnell XF-85 Goblin

McDonnell XF-85 Goblin

McDonnell XF-85 Goblin
McDonnell XF-85 Goblin
Dane podstawowe
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent McDonnell Aircraft Corporation
Typ samolot myśliwski
Konstrukcja metalowa
Załoga 1 pilot
Historia
Data oblotu 23 sierpnia 1948
Dane techniczne
Napęd 1 silnik odrzutowy Westinghouse XJ-34
Ciąg 13 kN
Wymiary
Rozpiętość 6,4 m
Długość 4,5 m
Wysokość 2,5 m
Powierzchnia nośna 8,3 m²
Masa
Własna 1696 kg
Startowa 2063 kg
Osiągi
Prędkość maks. 1069 km/h
Prędkość wznoszenia 3800 m/min
Pułap 15000 m
Dane operacyjne
Uzbrojenie
4 karabiny maszynowe M2 kal. 12,7 mm
Użytkownicy
Stany Zjednoczone
Rzuty

McDonnell XF-85 Goblin – amerykański eksperymentalny samolot myśliwski, skonstruowany w połowie lat czterdziestych.

Idea stworzenia XF-85 zrodziła się w czasie II wojny światowej, w związku z potrzebą ochrony samolotów bombowych podczas długich lotów. Ponieważ samoloty myśliwskie dysponowały ograniczonym zasięgiem, główna koncepcja XF-85 polegała na tym, że samolot spoczywał w luku bombowym samolotu-matki, skąd mógł być wypuszczany w razie ataku wrogich myśliwców. Po zakończeniu walki XF-85 miał wracać do luku bombowego i wraz z samolotem-matką wracać do bazy.

Planowano, iż XF-85 będzie przenoszony w luku bombowym samolotu Convair B-36 Peacemaker, jednak w związku z przedłużającymi się pracami nad prototypem B-36, do lotów próbnych przerobiono B-29, który oznaczono symbolem EB-29B.

Pierwszy lot prototypu odbył się 23 sierpnia 1948. W całym szeregu prób udoskonalono sposób wypuszczania i przechwytywania samolotu. XF-85 opuszczany był pod samolotem-matką na ruchomej rampie, rozkładał skrzydła i po uruchomieniu silnika był uwalniany. W podobny sposób przebiegał powrót samolotu do luku bombowego.

Podczas badań i testów nie stwierdzono poważniejszych wad konstrukcyjnych samolotu, jednak z czasem okazało się, iż cała koncepcja XF-85 jest chybiona i nie daje obiecujących efektów w przyszłości. W związku z tym, a także z powodów finansowych, cały projekt przerwano w 1949.

Na fiasko projektu złożyło się kilka czynników. Okazało się przede wszystkim, że problemy z dokowaniem XF-85 wewnątrz samolotu-matki były o wiele większe, niż się spodziewano. Nawet doświadczeni piloci mieli problemy z opuszczaniem samolotu-matki i późniejszym powrotem, choć żadne poważniejsze wypadki podczas prób się nie wydarzyły. Głównym powodem problemów były turbulencje, wytwarzane przez samolot-matkę, przez co Goblin zbliżający się do niego od spodu stawał się bardzo niestabilny.

Poza tym XF-85 był wolniejszy i słabiej uzbrojony niż standardowe samoloty myśliwskie drugiej połowy lat czterdziestych, w związku z czym istniało prawdopodobieństwo, iż po prostu nie spełni pokładanych w nim nadziei i nie będzie stanowił najlepszej obrony dla bombowca.

Z czasem okazało się ponadto, iż nowe odrzutowe samoloty myśliwskie dysponują coraz większym zasięgiem, będą więc mogły osłaniać bombowce na dłuższym dystansie niż konstrukcje dotychczasowe.

Nieco później podejmowano próby z przenoszeniem innych samolotów. Wykorzystywano do tego B-36 oraz podwieszany konwencjonalny myśliwiec Republic F-84 Thunderstreak, badania jednak – podobnie jak w przypadku XF-85 – wykazały znikomą przydatność podobnych projektów.

Zbudowano tylko dwa egzemplarze prototypowe samolotu, zachowane zresztą do dzisiaj. Jeden znajduje się w Narodowym Muzeum Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w pobliżu Dayton (stan Ohio), drugi w muzeum Dowództwo Lotnictwa Strategicznego w Omaha (stan Nebraska).

Konstrukcja

Jednomiejscowy, jednosilnikowy, wolnonośny dolnopłat, konstrukcji metalowej. Posiadał skośne trapezowe skrzydła mające niewielki skos ujemny. Skrzydła w transporcie składano, wyposażono je także w dodatkowe pionowe usterzenie na końcach skrzydeł. Wszystkie płaszczyzny sterowe zwielokrotniono, aby przy niewielkich rozmiarach utrzymać stateczność samolotu. Pilot zamknięty w niewielkiej kabinie, siedział praktycznie na silniku samolotu.

Linki zewnętrzne


AirbusStatek powietrznyAircraft flight control systemPłatowiecSamolotAirspeedBoeing 737Boeing 737 Next GenerationBoeing 787Boeing B-29 SuperfortressBoeing CH-47 ChinookScanEagleBounty (1960 ship)Cessna O-2 SkymasterCessna SkymasterEurocopter EC725Eurofighter TyphoonSamolot myśliwskiSamolot myśliwsko-bombowyFlight airspeed recordFokker SpinGeneral Dynamics F-16 Fighting FalconHawker FuryHawker HurricaneŚmigłowiecWirnik nośnySamolot odrzutowyJet engineLockheed F-22 RaptorLockheed Martin F-35 Lightning IILockheed SR-71 BlackbirdMcDonnell Douglas F-4 Phantom IIMcDonnell Douglas MD-80Myśliwiec wielozadaniowySamolot rozpoznawczySpeed limitPrędkość dźwiękuSamolot ponaddźwiękowySamolot dwubelkowyTwinjetU.S. Air Force Thunderbirdsde Havilland MosquitoNocny myśliwiecBoeing F/A-18E/F Super HornetSamolot pokładowyIAI KfirSamolot szturmowyDopalacz (lotnictwo)MiG-27Su-27Myśliwiec przewagi powietrznejSupermaneuverabilityGloster MeteorNorth American P-51 MustangNorth American P-51 Mustang variantsWyścigi lotniczeMesserschmitt Bf 109Nadwozie samonośneAircraft canopyDassault Mirage F1Myśliwiec przechwytującyMcDonnell Douglas T-45 GoshawkMcDonnell Douglas AV-8B Harrier IIDassault Mirage 2000Samolot walki radioelektronicznejTaktykaMQ-1 PredatorPrzemysł zbrojeniowyBoeing AH-64 ApacheArmed helicopterAircraft ordnanceAdvanced Attack HelicopterMcDonnell Douglas F-15 EagleStrike fighterAir combat manoeuvringPrzewaga powietrznaUnited States Air ForceMcDonnell Douglas F/A-18 HornetNorthrop Corporation

This article uses material from the Wikipedia article "McDonnell XF-85 Goblin", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht