powered by CADENAS

Social Share

Amazon

MQ-1 Predator (16368 views - Transportation - Air Water Earth)

MQ-1 Predator – UCAV (ang. unmanned combat aerial vehicle – Bezzałogowy Bojowy Aparat Latający) produkowany przez General Atomics Aeronautical Systems. Aparat jest wynikiem programu budowy bezzałogowego samolotu do zastosowań wojskowych – Medium Altitude Endurance Predator Program. Jest on używany w operacjach zwiadowczych oraz może przenosić dwa kierowane pociski rakietowe AGM-114 Hellfire klasy powietrze-ziemia, dzięki czemu jest zdolny atakować cele naziemne, oraz pociski AIM-92 Stinger klasy powietrze-powietrze. Wprowadzono go do służby w 1995 r. i od tego czasu był używany w Afganistanie, Iraku, Jemenie, Serbii oraz w Libii.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

MQ-1 Predator

MQ-1 Predator

MQ-1 Predator
MQ-1 Predator

MQ-1 Predator
Dane podstawowe
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent General Atomics Aeronautical Systems
Typ UAV
Załoga 0
Historia
Data oblotu 1994 r.
Dane techniczne
Napęd czterocylindrowy silnik Rotax
Wymiary
Rozpiętość 14,8 m
Długość 8,22 m
Wysokość 2,1 m
Powierzchnia nośna 11,5 m²
Masa
Własna 512 kg
Użyteczna 1020 kg
Osiągi
Prędkość maks. 217 km/h
Prędkość przelotowa 130-165 km/h
Zasięg 726 km
Dane operacyjne
Użytkownicy
 Stany Zjednoczone,  Włochy,  Wielka Brytania,  Pakistan
Rzuty

MQ-1 PredatorUCAV (ang. unmanned combat aerial vehicle – Bezzałogowy Bojowy Aparat Latający) produkowany przez General Atomics Aeronautical Systems.

Aparat jest wynikiem programu budowy bezzałogowego samolotu do zastosowań wojskowych – Medium Altitude Endurance Predator Program. Jest on używany w operacjach zwiadowczych oraz może przenosić dwa kierowane pociski rakietowe AGM-114 Hellfire klasy powietrze-ziemia, dzięki czemu jest zdolny atakować cele naziemne, oraz pociski AIM-92 Stinger klasy powietrze-powietrze. Wprowadzono go do służby w 1995 r. i od tego czasu był używany w Afganistanie, Iraku, Jemenie, Serbii oraz w Libii.

Wersje

Predator RQ-1 (R z ang. reconnaissance) – wersja zwiadowcza.

 Osobny artykuł: MQ-9 Reaper.

Predator B (MQ-9 Reaper Hunter/Killer) – unowocześniona wersja samolotu o zwiększonych możliwościach. Przebudowa ta dotyczyła m.in. systemu Relief-On-Station (ROS), zapewniającego stały kontakt z urządzeniem podczas operacji, wykluczającego jakiejkolwiek straty sygnałów i opóźnienia w ich przesyłaniu. Unowocześniono także system bezpiecznego sterowania samolotem, oraz zaimplementowano system wspierania misji (Air Force Mission Support System – AFMSS). Nowego Predatora wyposażono również w mocniejszy silnik z turbodoładowaniem.

Predator C – wersja z silnikiem turboodrzutowym, której oblot został wykonany w 2007 roku.

Użycie

Bałkany

Po raz pierwszy Predatorów używano do rozpoznania Serbii, od marca do czerwca 1999 roku. Stacjonowały one w Gjader w Albanii.

Pakistan

Jemen

Irak

  • 23 grudnia 2002 roku w Iraku Predator (przeprowadzający zwiad w strefie zakazu lotów) został zestrzelony przez MiG-a-25. Pierwszy raz w historii lotnictwa doszło do walki samolotu załogowego z bezzałogowym. MQ-1 wystrzelił pocisk rakietowy typu powietrze-powietrze AIM-92 Stinger. Stinger został „zmylony” przez pocisk samolotu MiG i nie trafił. Potem Predator został zniszczony[potrzebny przypis].

Libia

23 kwietnia 2011 roku w Libii po południu czasu lokalnego został użyty do przeprowadzenia ataków na oddziały libijskiego przywódcy Muammara al-Kadafiego.

Inni użytkownicy

Od końca 2004 roku Predatory są używane przez Włoskie Siły Powietrzne, a od 2006 – przez RAF. W 2017 roku zakończyły się dostawy dla wojsk lotniczych ZEA[2]. Jeden egzemplarz jest również używany przez Pakistańskie Siły Powietrzne.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "MQ-1 Predator", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht