powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Trzypunktowy układ zawieszenia (9621 views - Transportation - Air Water Earth)

Trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) – układ dźwigniowy stosowany w ciągnikach rolniczych do agregowania maszyn i urządzeń zawieszanych na hydraulicznym podnośniku. Układ taki umożliwia podnoszenie narzędzi w położenie transportowe i odpowiednie ustawienie go w położeniu roboczym. Narzędzia są połączone z ciągnikiem w trzech punktach, na dwóch hydraulicznie podnoszonych belkach dolnych (lewej i prawej) z łącznikiem centralnym. Przeguby kuliste umieszczone w belkach i łączniku centralnym umożliwiają ruchy narzędzi we wszystkich kierunkach. Do sterowania TUZ-em (podnośnikiem) jest wykorzystywany rozdzielacz hydrauliczny. Sterowanie to może odbywać się mechanicznie za pomocą dźwigni lub elektronicznie za pomocą EHR-u (niem. Elektronische Hubwerksregelung). TUZ znajduje się z tyłu ciągnika rolniczego, ale istnieje możliwość montażu także z przodu, co daje ogromne możliwości zestawiania w grupy maszyn i urządzeń rolniczych, a co za tym idzie oszczędzanie czasu i kosztów podczas uprawy roli. W czasach, kiedy wprowadzano w rolnictwie ciągniki, każda z firm, która je produkowała, miała w swojej ofercie odmienne rozwiązanie konstrukcyjne, co przysparzało problemów rolnikom, gdyż nie każdy ciągnik mógł pracować z każdą maszyną czy narzędziem. Trzypunktowy układ zawieszenia w obecnej formie wywodzi się z rozwiązań konstrukcyjnych Harry'ego Fergusona – późniejszego współzałożyciela firmy Massey Ferguson.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy układ zawieszenia

Trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) – układ dźwigniowy stosowany w ciągnikach rolniczych do agregowania maszyn i urządzeń zawieszanych na hydraulicznym podnośniku.

Układ taki umożliwia podnoszenie narzędzi w położenie transportowe i odpowiednie ustawienie go w położeniu roboczym. Narzędzia są połączone z ciągnikiem w trzech punktach, na dwóch hydraulicznie podnoszonych belkach dolnych (lewej i prawej) z łącznikiem centralnym. Przeguby kuliste umieszczone w belkach i łączniku centralnym umożliwiają ruchy narzędzi we wszystkich kierunkach. Do sterowania TUZ-em (podnośnikiem) jest wykorzystywany rozdzielacz hydrauliczny. Sterowanie to może odbywać się mechanicznie za pomocą dźwigni lub elektronicznie za pomocą EHR-u (niem. Elektronische Hubwerksregelung).

TUZ znajduje się z tyłu ciągnika rolniczego, ale istnieje możliwość montażu także z przodu, co daje ogromne możliwości zestawiania w grupy maszyn i urządzeń rolniczych, a co za tym idzie oszczędzanie czasu i kosztów podczas uprawy roli.

W czasach, kiedy wprowadzano w rolnictwie ciągniki, każda z firm, która je produkowała, miała w swojej ofercie odmienne rozwiązanie konstrukcyjne, co przysparzało problemów rolnikom, gdyż nie każdy ciągnik mógł pracować z każdą maszyną czy narzędziem.

Trzypunktowy układ zawieszenia w obecnej formie wywodzi się z rozwiązań konstrukcyjnych Harry'ego Fergusona – późniejszego współzałożyciela firmy Massey Ferguson.
This article uses material from the Wikipedia article "Trzypunktowy układ zawieszenia", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht