powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Teleskop Horyzontu Zdarzeń (8060 views - Astronomy & Space )

Event Horizon Telescope (EHT) – program naukowy, którego zadaniem jest obserwacja przestrzeni kosmicznej znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnej dziury z rozdzielczością kątową porównywalną do rozmiarów horyzontu zdarzeń czarnej dziury. Celem obserwacji będzie m.in. znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej czarna dziura Sagittarius A*. Sagittarius A* jest przynajmniej 30 razy większa od Słońca, ale widziana z Ziemi ma rozmiary kątowe takie same jak pomarańcza na Księżycu oglądana z Ziemi. Obserwacje tak niewielkiego obiektu w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych będą wymagały niespotykanej jak dotąd precyzji i koordynacji obserwacji. W programie bierze udział szereg radioteleskopów z całego świata pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych przy pomocy techniki znanej jako interferometria wielkobazowa. Dotychczas (2015) w programie biorą udział następujące obserwatoria i radioteleskopy: Arizona Radio Observatory/Submillimeter-wave Astronomy (ARO/SMT) Atacama Pathfinder EXperiment (APEX) Atacama Submillimeter Telescope Experiment (ASTE) Combined Array for Research in Millimeter-wave Astronomy (CARMA) Caltech Submillimeter Observatory (CSO) Institut de Radioastronomie Millimetrique (IRAM) James Clerk Maxwell Telescope (JCMT) Submillimeter Array (SMA) Large Millimeter Telescope (LMT)Planuje się także, że w przyszłości do programu dołączą kolejne obserwatoria: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) Plateau de Bure Interferometer South Pole TelescopeProgram ma następujące cele naukowe: Weryfikacja niektórych założeń ogólnej teorii względności (OTW). Według OTW horyzont czarnej dziury rzuca okrągły „cień” na otaczającą czarną dziurę plazmę. Naukowcy mają nadzieję sfotografować ten „cień” i wyznaczyć masę czarnej dziury. Lepsze zrozumienie procesu akrecji materii wokół czarnej dziury. Lepsze zrozumienie procesu powstawania i kolimacji dżetów powstających wokół czarnej dziury.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Teleskop Horyzontu Zdarzeń

Teleskop Horyzontu Zdarzeń

Teleskop Horyzontu Zdarzeń

Licensed under Creative Commons Attribution 3.0 (Event Horizon Telescope).

Event Horizon Telescope (EHT) – program naukowy, którego zadaniem jest obserwacja przestrzeni kosmicznej znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnej dziury z rozdzielczością kątową porównywalną do rozmiarów horyzontu zdarzeń czarnej dziury[1]. Celem obserwacji będzie m.in. znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej czarna dziura Sagittarius A*[2]. Sagittarius A* jest przynajmniej 30 razy większa od Słońca, ale widziana z Ziemi ma rozmiary kątowe takie same jak pomarańcza na Księżycu oglądana z Ziemi. Obserwacje tak niewielkiego obiektu w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych będą wymagały niespotykanej jak dotąd precyzji i koordynacji obserwacji[2].

W programie bierze udział szereg radioteleskopów z całego świata pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych przy pomocy techniki znanej jako interferometria wielkobazowa[2]. Dotychczas (2015) w programie biorą udział następujące obserwatoria i radioteleskopy:[3]

Planuje się także, że w przyszłości do programu dołączą kolejne obserwatoria:[3]

Program ma następujące cele naukowe:

  • Weryfikacja niektórych założeń ogólnej teorii względności (OTW). Według OTW horyzont czarnej dziury rzuca okrągły „cień” na otaczającą czarną dziurę plazmę. Naukowcy mają nadzieję sfotografować ten „cień” i wyznaczyć masę czarnej dziury.
  • Lepsze zrozumienie procesu akrecji materii wokół czarnej dziury.
  • Lepsze zrozumienie procesu powstawania i kolimacji dżetów powstających wokół czarnej dziury[2].
  1. Główna strona projektu (ang.). eventhorizontelescope.org. [dostęp 2012-01-14].
  2. a b c d Key science objectives (ang.). eventhorizontelescope.org. [dostęp 2012-01-14].
  3. a b Array/Telescopes (ang.). eventhorizontelescope.org. [dostęp 2016-02-15].


This article uses material from the Wikipedia article "Teleskop Horyzontu Zdarzeń", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Astronomy & Space

planet,jupiter,erath,mars,venus,moon,astronomy