powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków (6222 views - Day Of)

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – cykl imprez, obchodzony od 1983 roku w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Na całym świecie święto jest obchodzone 18 kwietnia.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Opactwo w St. Gallen na liście Unesco
Dzień 18 kwietnia
Typ święta międzynarodowe

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – cykl imprez, obchodzony od 1983 roku w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.

Na całym świecie święto jest obchodzone 18 kwietnia.

Charakter święta

Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju. Elementem Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest nagrodzenie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Polska, jako kraj cechujący się bogactwem tradycji i aktywnie dbający o ich ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych Państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Zgodnie ze stanem z lipca 2006 roku, zostało na nią wpisanych 13 polskich dóbr. To daje nam 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.

Głównymi polskimi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO są: Stare Miasto w Krakowie, w Toruniu, w Warszawie i Zamościu oraz Kopalnia soli "Wieliczka".

Miasta i obiekty w Polsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO w Toruniu. Siedzibą Ligi UNESCO jest miasto Toruń, jeden z wyróżnionych przez UNESCO miast.

Główne obchody Dnia Zabytków odbywają się w Krakowie, Toruniu, Warszawie i innych obiektach z Listy Unesco. Małe, kameralne uroczystości odbywają się w kilkudziesięciu mniejszych ośrodkach, poczuwających się do troski o zachowanie zabytków.

W ramach obchodów tego święta Generalny Konserwator Zabytków przyznaje nagrody w konkursie "Zabytek zadbany". Maksymalnie cztery równorzędne nagrody mogą są przyznawane w czterech następujących kategoriach:

  1. Zabytki sakralne
  2. Zabytki architektury i budownictwa mieszkalnego oraz użyteczności publicznej
  3. Zabytki dziedzictwa przemysłowego
  4. Zabytki architektury obronnej

Galeria

Linki zewnętrzne


Wieniec adwentowyAmerican Morse codeKarnawałBoże NarodzenieChristmas and holiday seasonKolędaChristmas cookieChristmas decorationPrezenty świąteczneChristmas gift-bringerOświetlenie bożonarodzenioweMuzyka bożonarodzeniowaSkarpeta świątecznaChristmas traditionsClara ZetkinDiwaliWielkanocFestiwalFestival of Lights (Berlin)HalloweenHalloween costumeHaunted attraction (simulated)Haunted houseDzień Praw CzłowiekaInternational Coffee DayMiędzynarodowy Dzień SzczęściaDzień KobietJack-o’-lanternPani MikołajowaParada (wydarzenie)PiDzień Liczby PiRio CarnivalRóża LuksemburgRudolf Czerwononosy (renifer)Dzień Świętego PatrykaRenifery Świętego MikołajaDzień Gwiezdnych wojenCukierek albo psikusUN-WaterUniversal Day of CultureWalentynkiWater rightWorld Art DayŚwiatowy Dzień WodyNoc JurijaPomnikEaster traditionsDzień ZiemiMiędzynarodowy Dzień Matki ZiemiMiędzynarodowy Dzień TańcaMiędzynarodowy Dzień JazzuMay DayŚwięto PracyŚwiatowy Dzień Wolności PrasyCinco de MayoRamadanWorld Red Cross and Red Crescent DayDzień EuropyPlace of worshipWorld Oceans DayŚwiatowy Dzień KrwiodawcyŚwiatowy Dzień WiatruŚwiatowy Dzień Walki z Pustynnieniem i SusząDzień Niepodległości (Stany Zjednoczone)World Chocolate DayWorld Emoji DayMiędzynarodowy Dzień Nelsona MandeliEsperanto DayInternational Tiger DayMiędzynarodowy Dzień PrzyjaźniMiędzynarodowy Dzień MłodzieżyWorld Elephant DayMiędzynarodowy Dzień Osób LeworęcznychŚwiatowy Dzień Pomocy HumanitarnejWorld Mosquito Day

This article uses material from the Wikipedia article "Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Day Of

Day Of, celebration,holiday